Flexibacter columnaris – bakteriální onemocnění a jak ho poznat

0

I chovatelé akvarijních rybiček žijí v obavách. Nemůžeme se tomu divit, vždyť i akvarijní rybičky mohou onemocnět vážnou chorobou, která je může zabít. Bohužel akvarijní rybičky se léčí mnohem obtížněji než jiní domácí mazlíčkové. Navíc se nemoc nepozná na první pohled, pokud se však nejedná třeba o flexibacter columnaris, což je bakteriální onemocnění napadající převážně ploutve. Setkali jste se s tímto onemocněním? Pokud ne, následující informace určitě oceníte.

Bakteriální rozpad ploutví je poměrně časté onemocnění akvarijních ryb. Otázkou však je, jak se toto onemocnění pozná či jak ho lze léčit. To vše i mnohem víc si prozradíme.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

Flexibacter columnaris neboli bakteriální rozpad ploutví lidské oko rychle zaregistruje. Na rybě se totiž vyskytují vatovité útvary, které jsou protkány jemnými vlákny – jakoby vystupují zespod šupin ryb. Rybě se může zabarvit tlama do bíla, poškozené jsou i žábry ryby.

Co je příčinou?

Příčinou je velice často vyšší procento organických látek ve vodě akvária. Za toto bakteriální onemocnění může mnohdy i zvýšené pH.

Jak se nemoc léčí?

Je nutné mít na paměti, že ryba ve velké většině uhynula. Nemoc se totiž objevila až pozdě nebo se rychle rozšířila. Pokud má ryba velké povlaky i na ocasních ploutvích, už jí není pomoci. Do pár dní ji najdeme v akváriu bez života, aniž bychom zjistili konkrétního původce nemoci.

Jestliže jste však pečlivým chovatelem, je dost možné, že nemoc podchytíte včas. Pokud se tak stane, léčba není nijak složitá. Doporučuje se furanace, koupel v síranu měďnatém či koupele v jiných podobných roztocích.

Jak nemoci předcházet?

Samozřejmě můžete nemoci i nějak předcházet, a to konkrétně tak, že budete pravidelně sledovat a měřit hodnoty a kvalitu vody. Jak jsme zmínili, většinou je příčinou vysoké procento organických látek ve vodě nebo zvýšené pH.

About Author

Leave A Reply