Gekončíci ovládají důležitou schopnost autotomie

0

Gekonovití (Gekkonidae), k nimž řadíme i gekončíky, jsou s 950 druhy druhou nejpočetnější skupinou ještěrů. Obývají (s výjimkou Antarktidy) všechny světadíly. Nejen odlišné biotopy, ale i zcela rozdílné nadmořské výšky jsou místy výskytu gekonů, od úrovně mořské hladiny až po 4 tisíce metrů vysoká místa. Čeleď zahrnuje jak malá, tak i středně velká zvířata tohoto druhu. Velikostně v rozsahu 3 až 60 cm.

Obvyklý je noční život gekončíků

Přibližně ¾ druhů gekonů žije nočním životem. Až na výjimky nebývá pohlaví barevně odlišeno. Gekoni svlékají svou kůži v cárech a poté ji požírají. Jejich kůže je tvořena malými jemnými, velkými jemnými nebo hrubými šupinami. Podobně jako jejich ocasy má i kůže rovněž schopnost autotomie (obranné odvrhnutí části těla). Na hlavě nemají žádné štítky. Jejich prsty mají ochranné drápky a většina druhů má na nožkách i přísavné lamely. Masitý jazyk jim slouží k jak k čištění očí, tak i kloaky.

Rozdíly ve vybarvení mezi dospělými a mláďaty

Původním místem výskytu gekončíka mexického (Coleonyx elegans Gray) jsou vlhké tropické lesy jižního Mexika, Hondurasu, Guatemaly a Belize. Zatímco samečkové mohou dosáhnout až 17 cm, samičky bývají ještě o 3 cm menší. Dospělí bývají nažloutlé barvy s mramorováním černých skvrnek, zatímco mláďata mají oranžovou barvu s nepravidelnými nebo příčnými skvrnami. Skvrny se mohou spojovat do podélných i příčných pásků.

Vybavení terária

Pro gekončíky je ideální terárium polosuché až tropické vlhké, které je třeba pravidelně rosit. Zvířatům vyhovují nejrůznější úkryty například z kokosových skořápek, nebo z kůry a ze dřeva. Nesmíme zapomenout ani na misku s vodou. Teplotu terária udržujeme na 22 až 25°C, neboť teplota vyšší než 30°C by mohla způsobit úhyn zvířat. Gekončíky chováme v párech anebo máme samce a k němu několik samic. Snůšky jsou každý měsíc. Samičky mívají po dvou kožovitých vajíčcích , která zahrabávají do substrátu. Maximálně se osvědčila inkubace ve vlhké rašelině. Při teplotě 25 – 27°C trvá inkubační době něco mezi 54 až 79 dny. Narozená mláďata dosahují okolo 7 cm. V jednom roce jsou z nich dospělí jedinci. Jako krmení upřednostňují měkký hmyz, zvláště cvrčky.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply