Jsou pro kočku lepší granule nebo konzervy?

0

Máte doma kočku? Bydlíte v bytě, kam se nevejde pultový mrazák pro skladování masa a každodenní vaření? Nebo bydlíte v domě, kam se pultový mrazák sice vejde, ale kde vzít čas na vaření pro kočku? Většina lidí určitě zvolí krmení granulemi. Ovšem jaké složení granulí je pro kočku to pravé ořechové?

Kočka je striktní masožravec – nikdy ji neuvidíte žrát trávu, tak jak to často dělají psi. Zároveň má vysoké požadavky na bílkoviny a dostatek energie v potravě. Další věc, kterou si musíme uvědomit je, že kočka je lovec malé kořisti – potřebuje žrát malé porce několikrát denně a je pro ni vysoce nevhodné hladovění.

Granule a jejich složení – na co dát pozor?

Jak je napsáno výše – kočka je striktní masožravec, proto musíte vybírat krmiva, kde je velký podíl živočišné složky – ideální je, když čtete v údajích pojem „masová moučka“ – jde už o vysušené maso; pokud bude ve složení napsáno jakékoli „maso“, berte na vědomí, že maso obsahuje až 70% vody. A po vysušení už toho masa moc nebude.Pokud si přečtete ve složení pojem „vedlejší masné produkty“, věřte, že toto krmivo kvalitní nijak extra není. Zároveň se snažte vyvarovat rostlinné složce, protože kočka ji neumí dostatečně dobře strávit, pokud je  obsah rostlinné složky vysoký, zvyšuje se pH moči a kočka pak může trpět močovými kameny (to je velký problém hlavně u kocourů). Ovšem úplně se této položce těžko vyhnete, rostlinná složka slouží jako „spojovadlo“ granulí.

Taurin, arginin, kyselina arachidonová, vitamín A a niacin – je důležité, aby tyto živiny byly v granulích obsaženy, kočka si je ve svém těle nedovede vyrobit a pokud by tyto živiny chyběly, zaděláváme kočce na zdravotní problémy. Chemie je kolem nás spousta, ale snažte se vybírat krmivo bez chemické konzervace a barviv. Kočka z toho stejně žádné výhody nemá, akorát jí zbytečně zatěžujete metabolismus. Kočky přirozeně méně pijí, proto je pro ně mnohem vhodnější vlhké krmivo, více jim chutná a předchází se tak problémům s močovými cestami. Kočka nesmí nikdy dostat hlad, protože jinak si začne odbourávat zásobní tuk a půjde to s ní z kopce.

Analýza

Hlavním zdrojem energie pro kočku jsou živočišné bílkoviny a tuky. Až 50 % energie může pocházet z živočišných bílkovin. Dospělá kočka by měla mít v krmivu kolem 23 % bílkovin a rostoucí kočka asi o 3 % více. Minimální množství tuku v sušině pro dospělou i rostoucí kočku je 9 %. Sacharidů se snažíme vyvarovat – vhodné jsou granule s označením „grain-free“. V případě, že je sacharidů moc, kočka se stává obézní a může se u ní projevit onemocnění zvané diabetes mellitus (cukrovka). Poměr Ca : P je ideální 0,9 – 1,1 : 1.

Taurin – který si kočka sama v těle nedokáže vyrobit, musí být v granulích také obsažen a to minimálně 0,1 % v sušině.

Masové konzervy – ano?

Jejich velkou předností je to, že jsou vlhké – takže zabijete dvě mouchy jednou ranou – kočku nakrmíte a zároveň do ní dostanete i vodu. Také obsahují podstatně méně sacharidů (pokud se budeme bavit o kvalitní konzervě). Často také obsahují i více taurinu – minimum pro kvalitní konzervu je 0,2 % taurinu v sušině.

Požadavky na analytické složky jsou úplně stejné jako u granulí, ale málokterá konzerva těmto požadavkům odpovídá.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply