Habešská kočka je přirozený bavič – nudit se s ní nebudete

2

Habešky jsou neskutečně milé a aktivní. Povahu hravého a veselého kotěte si s sebou nesou až do stáří. V bájích byla habešská kočka označována za převtělení starých božstev – možná proto je těžké si ji nezamilovat.

 

Jen těžko byste pohledali hravější a veselejší kočku. Habeška vás dostane do kolen svou bezstarostnou povahou, něžným vzhledem, vysokou inteligencí a radostným čtveráctvím. Tyto kočky jsou velmi sebevědomé, což je někdy může přivést až do potíží. Velmi rády šplhají a nesnáší samotu.

Habešská kočka je vysoce sociální tvor

Kdo by na habešku neměl dostatek času, ať o jejím pořízení raději neuvažuje. Habešské kočky velmi špatně snáší nedostatek pozornosti. Ke člověku silně přilnou a následují jej jako stín. Pokud jste častěji mimo domov, nejen že kočka strádá, ale po vašem příchodu se z její blízkosti jen stěží vzdálíte. Raději jí proto přiveďte společnici – nejlépe druhou habešku (i když většinou dobře vyjde i s kočkou jiného plemene nebo se psem). Dvě habešky na vás nebudou tolik závislé jako jedna a ve třech si užijete ještě více legrace.

Miluje hry a šplhání

Habešská kočka je lezec a šplhač. Bez problémů zdolá kdejakou překážku, jen aby se dostala na vyvýšené místo. Někdy se zdá, že je víc nahoře než na zemi. Nezbytným doplňkem bytu je proto „kočičí strom“ (soubor odpočívadel a škrabadel) nebo vysoké škrabadlo. Pokud své habešce nevymezíte dostatečný prostor pro její aktivity, počítejte s tím, že si jej sama vytvoří – rychle najde způsob, jak se dostat i tam, kam by vás to nenapadlo.

Kotě habešské kočky

Kotě habešské kočky (zdroj: http://animalsadda.com/)

Tyto kočky jsou velmi inteligentní (svou vynalézavostí bývají přirovnávány k egyptské mau). Habešky slyší na jméno a dobře chápou, co nesmí a mohou – byť se podle toho ne vždy zachovají. Rychle se naučí aportovat a přivyknou chůzi na vodítku. Nikdy z nich ale neuděláte „cvičené opičky“. Habešky jsou svérázné, mazlivé a neskutečně akční. Radost jim uděláte snad jakoukoli hračkou.

Habešská kočka zaujme něžným výrazem a ladnými křivkami

Jedná se o krátkosrsté plemeno, jehož srst je tvořena chloupky specifického zabarvení. Charakteristickým znakem habešek je tzv. ticking srsti, kdy je každý chlup opatřen 2-3 proužky jiného zabarvení. Většinou se jedná o střídání světlé a tmavé barvy, což na jejich kožíšku vytváří zvláštní přírodní kresbu.

Habešská kočka je středně velká. Kocouři nejčastěji dosahují váhy v rozmezí 3,5 až 5 kg, kočky méně. Tělo mají svalnaté a mrštné. Kromě svého zabarvení vynikají velkýma široce posazenýma očima, dlouhýma ušima a dlouhým ocasem.

Habešská kočka má rychlé pohyby a mrštné tělo

Habešská kočka má rychlé pohyby a mrštné tělo (zdroj: http://s3.amazonaws.com/)

Péče o srst

Jelikož se jedná o přírodní plemeno, je srst habešek prakticky bezúdržbová. Jednou dvakrát týdně ji stačí vykartáčovat.

Pozitiva plemene

  • komunikativnost – kočky vás vítají hlasitým mňoukáním a předením
  • veselá povaha
  • hravost až do seniorského věku
  • vysoká inteligence
  • nenáročná péče o srst

Negativa plemene

Habešská kočka potřebuje vybít přebytek energie. I když si zábavu lehce najde sama, měla by mít od vás dostatek nových podnětů. Proto je někdy lépe pořídit si habešky rovnou dvě. Někdy jsou ale tak ponořeny do hry, že jsou až neopatrné. Potřebují dostatek volného prostoru – neúnavně běhají, skáčou a šplhají. Jejich nešvarem bývá věšení na záclony, skákání na lampy a jiné předměty.

Plemeno je náchylné na záněty dásní a tvořící se zubní kámen. Vhodná je preventivní kontrola a v případě potíží návštěva veterináře.

Habešská kočka vymýšlí kdejaké lotroviny

Habešská kočka vymýšlí kdejaké lotroviny (zdroj: http://www.markrogersphotography.com/)

Původ habešské kočky

Jméno plemene odvozuje jeho původ od území Habeše, dnešní Etiopie. Prapředkem této elegantní a činorodé kočky by tudíž měly být divoké africké kočky. Jiné zdroje ovšem vztahují zabarvení jejich srsti spíše k asijským zemím, kde se ticking vyskytuje i u jiných koček.

Podle pověstí sahá původ habešek do oblasti povodí Nilu a k divokým africkým kočkám z dob starověkého Egypta. Bývají označovány za děti bohů. Stejně jako egyptská mau je prý i habešská kočka převtělením bohyně Bastet.

 

About Author

2 komentáře

  1. Pingback: Zažeňte nudu s habešskou kočkou | Info Online

Leave A Reply