Hroznýšovec duhový je vhodný druh i pro začínající teraristy

0

Menší rozměry tohoto druhu hroznýšů je přímo předurčují k chovu v domácích teráriích. Další jejich výhodou je atraktivní zbarvení a v dospělosti i jejich velmi mírná povaha. Rovněž díky poměrně snadnému rozmnožování je tento druh a jeho poddruhy velmi oblíbeným chovným hadem.

Nevybíravý hladovec

Ani s krmením hroznýšovce nebudeme mít žádnou velkou práci. Je to takový hladovec, že se vrhá doslova po jakékoli kořisti a je tudíž naprosto nevybíravý. Za potravu mu poslouží potkani, myši, morčata, kuřata, křečci nebo malá holoubata. Máte-li přítele chovatel exotů, máte vyhráno, neboť váš hroznýšovec je schopen pozřít veškeré přebytky jeho chovu.

Čím vybavit jeho terárium

Velmi osvědčeným materiálem pro výplň dna terária je Lignocel. Hadi se do něj s oblibou zavrtávají, pokud jim nenabídnete jinou možnost úkrytu. Jeho úkrytem by se mohla stát silnější odloupnutá kůra nebo malá dřevěná budka. V takové skrýši bude trávit obvykle celý den. Hroznýšovec je převážně terestrický druh, ale ani to mu nebrání v častém šplhání, takže v každém teráriu s hroznýšovcem by měla být i větev odpovídající velikosti. I když se tito hadi běžně nekoupu, před svlékáním to rádi dělají. K tomu jim a hlavně k pití poslouží bytelná porcelánová nebo kameninová miska, v níž musí být vždy čerstvá voda.

Osvětlení a teplota v teráriu

Pro vytápění i osvětlení je vhodná 40 – 60 w žárovka. Je-li ale terárium natolik velké, že v něm nelze docílit dostatečně vysoké teploty, je třeba pro prohřátí hada umístit do terária i topný kámen. Za ideální je považováno denní rozmezí teplot mezi 23 až 28°C a noční teploty do 20°C. Nižší teplota by v noci už nastat neměla, aby had neonemocněl. Dlouhodobě hroznýšovcům nevyhovují teploty okolo 30°C. Mohou pro ně být dokonce životu nebezpečné.

Relativní vlhkost prostředí

Mimo teploty je tu ještě další faktor ovlivňující spokojený a zdravý život těchto hadů, a tím je vlhkost prostředí. Dostatečná relativní vlhkost v teráriu by neměla být nižší než 60 %. Jsou-li hadi dlouhodobě vystaveni vlhkosti prostředí nižší než 50 %, vede to k jejich dehydrataci. A na tu jsou velmi citliví, neboť ovlivňuje jejich svlékání, s kterým mohou nastat potíže. Pokud si toho chovatel včas nevšimne, může dojít i k úhynu zvířete.
Dopřejete-li těmto hadům vhodné podmínky, mohou se v domácí péči dožít třeba i 20 let. Vzhledem k nenáročnosti tohoto druhu je hroznýšovec duhový ideálním adeptem na hada vhodného i pro začínajícího teraristu.

Foto: Pixabay

About Author

Leave A Reply