I akvarijní ryby mohou onemocnět. Pozor na plísňové choroby

0

Lidé své domácí mazlíčky pravidelně očkují. Je to chvályhodné, alespoň se předchází závažným onemocněním, jejichž léčba není pro zvíře ani příjemná, ani krátká. Bohužel některé domácí mazlíčky nelze proti nemocem očkovat. Těmito mazlíčky jsou akvarijní rybičky. Málokdo ví, že i tak malá stvoření, jako jsou akvarijní rybičky, mohou trpět závažnými onemocněními. Léčba nemocí je často zbytečná, ryby většinou hynou, a to bez výjimky. Akvarijní rybičky umírají zejména na plísňové choroby.

Rádi bychom řekli, že nemocem předcházet nemůžete, ale není to tak. I vy můžete rybičky zachránit či lépe řečeno je ochránit před možnými nemocemi. Stačí, když se budete dobře starat o jejich prostředí. Měňte jim vodu pravidelně, čistěte jejich akvárium tak, jak máte. Nezapomínejte udržovat teplotu a dbejte na kvalitu vody, v níž ryby žijí.

Plísňové choroby se většinou vyskytují v akváriích, v nichž není zrovna čisto. Často se plísně vyskytnou u hynoucí rostliny nebo vzniknou z nahromaděného krmiva, které ryby nestihnout sníst.

Jaké plísňové choroby se vyskytují v akváriích nejčastěji?

Nejčastěji se vyskytne takzvaná ichtyosporidióza. Tato nemoc se dostane na játra ryb a do pohlavních žláz. Bohužel pokud se onemocnění dostane k vašim rybám, nelze je stoprocentně vyléčit. Lék na toto plísňové onemocnění není znám. Je navíc velice těžko rozpoznatelné, mnohdy ho nerozpozná ani odborník.

Mezi příznaky se řadí vrásčitá pokožka ryby, zježené šupiny a rozpadlé ploutve. Pozorný chovatel si všimne i uzlíků na ploutvích a na vřídcích. Ryba plave zmateně, postrádá koordinaci. Její pohyb je trhavý, hlavou plave šikmo nahoru.

Jak rybu léčit?

Jak jsme zmínili, lék na plísňové onemocnění není znám. Můžete však rybu koupat v léčivých roztocích, které mohou nemoc pozastavit či zcela zničit. Úspěch však nelze stoprocentně zaručit.

About Author

Leave A Reply