I kočky a psi mohou mít vysoký tlak. Jak ho poznat?

0

Mnozí lidé se domnívají, že když nechají své domácí mazlíčky žít v domově, tedy nikoli venku, ochrání je před mnohými nemocemi, které je mohou potkat. Bohužel se jedná o mylnou domněnku. Nemoci na domácí mazlíčky čekají na každém rohu a je nutné se jim snažit předcházet, a to pravidelnými kontrolami u veterináře. Kočky a psi jsou jako lidé – také potřebují pravidelnou péči v podobě lékaře (veterináře) a kompletního vyšetření. Jelikož dnes veterinární medicína výrazně poskočila dopředu, je možné, že se přijde na něco, co před rokem nebylo možné zjistit. Například se může přijít na vysoký tlak.  

Stejně jako jsou pravidelné prohlídky důležité pro lidi, jsou také pravidelné prohlídky důležité pro kočky a psy. Může se tak přijít na velice zákeřnou nemoc, s níž si není dobré zahrávat. Při vyšetření se u lékaře může přijít na velmi nebezpečný vysoký tlak, který však můžete poznat i podle několika symptomů.  

Jaké jsou příznaky vysokého tlaku? 

Příznaky vysokého tlaku má kočka i pes odlišné. U koček se vysoký tlak projevuje například ztrátou hmotnosti nebo hyperaktivitou, ovšem při vysokém tlaku může dojít i ke krvácení očí nebo k případnému oddělení sítnice, což je už příznak, s nímž se musí urychleně k lékaři. 

Co se týče psů, ti mají symptomy krapet jiné. Patří mezi ně deprese a výrazné změny v chování. Může se také stát, že vlivem vysokého tlaku psi najednou oslepnou.  

Jaké jsou příčiny vysokého tlaku? 

Zatímco symptomy se u koček a psů liší, příčiny tohoto zdravotního problému jsou takřka stejné. Ve většině případů za to může onemocnění, kterým v minulosti procházeli nebo které je v současné době sužuje. Tlak stoupá například při chronickém onemocnění ledvin nebo také při nádoru ledvin. Za vysoký tlak také může porucha centrálního nervového systému nebo případně onemocnění endokrinního systému (máme na mysli například Cushingův syndrom).  

Za vysoký tlak však mohou také léky, které se psovi nebo kočce dlouhodobě podávají.  

About Author

Leave A Reply