I psi mohou trpět stomatologickými problémy. Nejčastější je zubní kámen

0

Ať už tomu chcete věřit nebo ne, i psi se mohou trápit stomatologickými problémy. Mnozí lidé žijí celý život v domnění, že zuby mohou trápit jen je, že jiní tvorové neznají bolest zubů, ale konkrétně pejskové to moc dobře znají a moc dobře vědí, co to bolest zubů je. Je však nutné říct, že nejen pejskové, ale také kočky se trápí stomatologickými problémy. Nejčastěji oba zvířecí druhy sužuje takzvaný zubní kámen, který jistě nikomu nemusíme představovat.  

Zubní kámen je u domácích mazlíčků skutečně nejčastější stomatologické onemocnění. Zvířata však nemají svého zubaře, ale chodí se klasicky k veterináři, který si se zubním kamenem poradí. Nejčastěji se s tímto stomatologickým problémem, který je velice, velice bolestivý, setkáme u malých a středních plemen, u trpasličích plemen se zubní kámen ukáže dokonce už v prvních letech života.  

I když zubní kámen mnozí ignorují, jedná se o plak, jenž je v těsném kontaktu s dásní, čímž se narušuje samočistící schopnost trupu. Zubní kámen se tak stává zdrojem infekce, která je nebezpečná pro celý organismus.  

Co dělat, když se zubní kámen objeví u psího mazlíčka 

Pokud zubní kámen objevíte, neváhejte a objednejte svého mazlíčka k veterináři. Veterinář zubní kámen ihned odstraní, a to ambulantně. Psi se však nemusí čeho bát, nejedná se o bolestivý zákrok, naopak se jedná jen o nepříjemnou záležitost, která však netrvá dlouho.  

Před samotným zákrokem se psovi podávají antibiotika, v případě velkého zánětu, který zubní kámen vyvolá, se doporučuje podávat antibiotika psovi i po další týdny.  

Jak zubnímu kamenu předcházet? 

Stejně jako lidé si dbají na pravidelné čištění zubů, čímž se předchází zubnímu kamenu, i psi mohou zubnímu kamenu předcházet. Pomoct však musí jejich majitelé, kteří by měli zuby pejskům čistit, a to speciálním zvířecím kartáčkem hned třikrát denně.

About Author

Leave A Reply