I vysoký tlak může být smrtící. Psi i kočky potřebují prevenci

0

Málokterý majitel si to uvědomuje, ale i domácí mazlíčkové mohou být nakaženi nemoci, která pro ně může být smrtelná. Chránit své mazlíčky můžete díky očkování, ovšem proti některým problémům je třeba chránit své mazlíčky krapet jinak. Například co se týče vysokého tlaku. Vysoký tlak je největší nepřítel lidí, bohužel i domácích mazlíčků (zejména koček a psů). I pro ně může být vysoký tlak smrtící, proto dbejte na prevenci, ať předčasné smrti svého mazlíčka předcházíte.  

Pokud sledujete mnohé veterinární pokroky, víte, že se do oblasti veterinární medicíny zavedl do praxe takzvaný rutinní monitoring krevného tlaku, který se běžně měří zejména rizikovým skupinám společenských zvířat.  

Jedná se o velký pokrok, který může odhalit skrytou hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. U neléčeného zvířete je tento problém mnohdy smrtící.  

Jaké jsou příčiny vysokého krevního tlaku u psů a koček? 

Co se týče zvýšeného krevního tlaku u psů a koček, příčin může být hned několik. Mezi příčiny se řadí onemocnění, které mazlíčci prodělali v minulosti. Například hypertenzi může způsobit chronické onemocnění ledvin či onemocnění endokrinního systému. Příčinami můžou být i nádory nadledvin nebo zvýšený krevní tlak mohou způsobovat i mnohé léky, které kočce či psovi podáváte. Pokud kočka či pes trpí poruchami centrálního nervového systému, také raději zkontrolujte krevní tlak domácího mazlíčka.  

Jak poznáte vysoký krevní tlak? 

I příznaky jsou u koček a psů poměrně stejné. Vše začíná depresí, která se projevuje sníženou radostí, sníží se chuť k jídlu, mazlíčka nic nebaví. Krevní tlak taky výrazně mění chování domácího mazlíčka. Mnohdy se stane, že zvíře docela oslepne, a to zcela náhle, nikoliv po chvilkách.  

V některých případech nelze vysoký krevní tlak rozeznat od endokrinního onemocnění, příznaky se totiž velice podobají. 

About Author

Leave A Reply