Irish soft coated wheaten terrier – temperamentní plemeno s celou řadou schopností

0

Irsko je domovem mnoha plemen psů, ke kterým patří i wheaten teriéři. Přibližně 200 let staré záznamy hovoří o psech s pšeničně zbarvenou srstí. V dávných dobách byli trénováni tito psi pro lov jezevců. Až do 30. let 20. století byla pro uchovnění wheatenů vyžadována úspěšně složená lovecká zkouška. Jedná se o větší typ teriérů, kteří jsou velmi chytří a jsou schopni samostatného uvažování. Při kratším střihu jejich srsti pěkně vyniknou jejich tělesné proporce. Jedná se o vysoce sociální plemeno, které nesmí být umístěno mimo rodinu, někde v kotci na zahradě. Typický je pro ně velký počet štěňat ve vrhu. Při výcviku nesnášejí dril a násilí. Na denním pořádku by se u nich měli objevit prvky výcviku poslušnosti.

Z historie plemene

Wheateni byli součástí majetku statkářů, kteří potřebovali psi, aby hubili obtížné hlodavce, mezi nimi i jezevce, kteří se dokázali aktivně bránit. A tak vznikli nebojácní silní teriéři typu wheaten, kteří hlídali sýpky s obilím, statky a stávali se společníky lovců. Vynikali temperamentem a odvahou. Některé prameny tvrdí, že wheateni mají ve svých předcích dokonce i irské vlkodavy. Vzhledem k tomu, že se v počátcích chovu objevovali ve vrzích i modře zbarvená štěňata, mají v předcích tito teriéři pravděpodobně i kerry blue teriéry. Plemeno bylo oficiálně uznáno v roce 1937 a do ČR se dostalo až v roce 1987.

Pozitiva plemene

Jsou to chytří temperamentní psi, kteří vyžadují inteligenci a temperament i od svých majitelů. Do vínku dostali milou, přátelskou povahu. Vždy chtějí být v centru rodinného dění. Do všeho se hrnou s vervou. Při dobrém přístupu a společně s včasnou socializací a tréninkem v něm majitel získá veselého, pohodového a dostatečně trpělivého společníka. Rád dovádí a užívá si her jak se svými lidmi, tak s dalšími psími kamarády. Je to také rodinný pes, který je nadšeným společníkem velké rodiny zahrnující jak děti, tak dospělé i seniory. Wheateni jsou tvární, a pokud se jim budete dostatečně věnovat, nebudou mít důvod k žárlení, i kdyby byly v rodině malé děti. Nicméně to neznamená, že by mohly děti zůstávat se psem o samotě bez dohledu dospělých.

Negativa plemene

Pšeniční teriéři, stejně jako všichni ostatní teriéři, mají sklon k dominanci. Jsou velcí na to, aby se vešli do liščí nory, ale rozhodně je nemůžete považovat za polštářový doplněk vašeho gauče. Jsou to temperamentní psi, kteří vyžadují stejně temperamentní majitele. Nejsou to právě ideální psi do bytu, potřebují svůj prostor, jsou energičtí a svou energii potřebují někde vybít. Při nevhodném zacházení s tímto plemenem a při neadekvátním přístupu k němu se ze psa může stát problémový jedinec, s nímž bude těžké dobře vycházet. Jeho temperament je tak velký, že ho někteří mohou považovat až za psa zbrklého. Bude-li wheatenovi chybět pozornost jeho pána, může si ji snažit vynutit například i zuřivým štěkáním. Při jejich výchově je třeba uplatňovat důslednost a důkladnost. Přijdou-li do rodiny další zvířecí mazlíčkové až po wheatenovi, může nastat problém, zvláště, jedná-li se o drobné hlodavce.

 

Pšeničná barva se vyskytuje až u  dospělých  jedinců

Pšeničná barva se vyskytuje až u dospělých jedinců

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Irsko
Hmotnost: pes 18 – 20,5 kg, fena o něco méně.
Výška: pes 46 – 48 cm, fena o něco méně.
Barva: pšeničná, v odstínech od světle pšeničné po zlatavě načervenalou.
Klasifikace podle FCI: teriéři.
Postava: nepříliš dlouhá. Od kohoutku k základně ocasu je stejná jako od země ke kohoutku. Hluboký hrudník s dobře klenutými žebry.
Srst: jemná, bez podsady.
Povaha: milá, společenská, milující, temperamentní, živá, tvrdohlavá.

Zdravotní stav

Pšeniční teriéři patří mezi dlouhověká plemena. Vzhledem k vyšší pravděpodobnosti ukládání zubního kamene u těchto psů se doporučuje pravidelné čistění zubů. Větší množství zubního kamene je třeba odstranit v narkóze pomocí ultrazvuku. Mezi choroby, které postihují wheateny jsou to jak onemocnění vrozená, tak onemocnění dědičná. Častá bývají onemocnění očí a také dysplazie kyčelního kloubu. Zatímco v Evropě jsou u tohoto plemene naprostou raritou nemoci střev a ledvin, poměrně často se s nimi potýkají wheateni původem z USA. Občas se u ISCWT vyskytují i alergie.

Pro koho se hodí

Pokud zrovna nejste příznivci aktivního sportování a baví vás spíše ležet u televize, pak si wheatena raději nepořizujte. Pokud mu nenajdete nějakou činnost, najde si ji sám. Buďto utrpí dřevěný nábytek doma, nebo vaše zahrada, kde se náhle octne větší počet děr. Ideální zábavou jsou pro něj parkury agility, stopování na kynologickém cvičišti, nebo společné hry doma či venku se svým pánem. Vždy a za všech okolností však musíte svému wheatenovi umět dát najevo, kdo je u vás doma pánem. Vzhledem k tomu, že tito psi rádi běhají, můžete je trénovat k běhu u kola anebo je v zimě brát s sebou na běžky. Je-li majitel nakloněn intenzivnějším tréninkům, může ze svého psa vycvičit i spolehlivého vodního záchranáře, či lavinového psa. Hodí se na flyball, coursing i agility. Na běžných procházkách je pro ně dobrým zpestřením aportování, nebo plavání v řece či rybníku.

Něco víc o srsti

Typickým plemenným znakem wheatena je jemná pšeničně zbarvená srst. Srst se od štěněte, které má hrubou tmavou srst, mění v dospělosti na jemnou, světlou pšeničného zbarvení. Na úpravu srsti wheatenů si musí každý majitel pořídit kovový hřeben a kartáč na dlouhosrstá plemena psů. Občas je potřeba přistoupit i k vytrhávání srsti z uší. Pro podporu kvality a hustoty srsti je možné použít některé vitamíny jako doplňky stravy. Pro přípravu srsti wheatenů před výstavami se doporučuje používání speciálních sprejů s norkovým olejem.

About Author

Leave A Reply