Irský vlkodav – obrovský pes se srdcem otevřeným lidem

0

Hovoříme-li o vlkodavovi, máme na mysli nebojácného a člověku oddaného chrta, v jehož srdci je mnoho místa pro lidi, které je schopen a ochoten bránit i za cenu položení vlastního života. V jemném, kavalírském, i když velkém těle irského vlkodava získá člověk přítele na celý život. Přítele, který je schopen dokonale rozeznat přátele od nepřátel a vypozorovat s lidského chování dobré či špatné úmysly. Navíc velikost vlkodavů není v žádném případě překážkou jejich obratnosti.
Z historie plemene
Snad již od devátého století se o vlkodavech šíří pověst, popisující vlkodavy s velkým obdivem a sympatiemi. Existují dokonce i důkazy, že vlkodavové jsou spojováni už s antickým Římem. Někdy kolem roku 391 našeho letopočtu byli vlkodavové darováni tehdejšímu římskému konzulovi, aby zápasili v aréně. Historie tohoto plemene, co se Irska týče, je zdokumentovaná velmi podrobně. Již ve třetím století o nich vznikaly básně. Ve století 9., kdy probíhala dánská invaze do Irska, se dostali vlkodavové i do Skandinávie. Pověsti o těchto proslulých psech se šířily dál a dál a později o vlkodavy dokonce soupeřili i králové. A když jeden ze psů zabil vlka, který pronásledoval syna jeho pána, mělo to za následek další zvýšení poptávky po irských vlkodavech. The Kennel Club of England do svého registru přijal irského vlkodava v roce 1897.

Pozitiva plemene

Toto chytré a energické plemeno se snad zrodilo proto, aby dokázalo svému pánu číst myšlenky a plnit jeho přání. Pamatujte, že zaměstnaný vlkodav je šťastný vlkodav. Má potěšení z toho, že může být společníkem svým lidem, jejichž chování umí dokonce snad i předpovídat. Je šťastný, když je zapojován do všech aktivit své rodiny. Dá se velmi dobře vycvičit, i když poslušnost není zrovna jeho doménou. Oddanost vlkodava získáte nejen při systematické a pozitivní výchově štěněte, ale i u dospělého psa, kterého získáte například ze spolku na záchranu tohoto plemene. Dělá mu radost, když vás, jako majitele může něčím potěšit.

Negativa plemene

Vlkodavové jsou vzhledem ke své výšce schopni se velmi rychle naučit žebrat o jídlo u stolu. Nekrmte ho tedy u stolu, neboť byste ho odměňovali za nežádoucí chování. Vzhledem ke své velikosti a typu srsti je třeba dbát u vlkodavů na úpravu srsti více, než u jiných plemen. Vzhledem k dědičným předpokladům se může během chvilky váš vlkodav ztratit v trysku za svou kořistí. Vlkodav je rozený lovec a dokáže lovit, aniž by spolupracoval s člověkem. Vzhledem ke své velikosti i k loveckému původu potřebuje vlkodav dostatek prostoru i k běžnému životu i k dokonalému každodennímu proběhnutí v plné rychlosti, kterou chrti umí vyvinout.

Irský vlkodav je psí osobnost

Irský vlkodav je psí osobnost

Zajímavosti

Víte, že irský vlkodav je maskotem Irské gardy? Předobrazem tohoto maskota byl Brian Boru, vlkodav, který na Hradě vykonával svou službu a byl velmi dobře znám mnoha tamním návštěvníkům.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Velká Británie
Hmotnost: pes minimálně 54,5 kg, fena minimálně 40,9 kg.
Výška: pes 79 cm, fena 71 cm.
Barva: několik přípustných barev – pšeničná, plavá, břidlicová, čistě bílá, černá, červená, šedá a ocelově šedá.
Klasifikace podle FCI: chrti, hrubosrstí chrti.
Postava: hřbet spíše dlouhý, břicho vtažené, hruď velmi hluboká, bedra vyklenutá, hlava dlouhá na silném svalnatém krku.
Srst: tvrdá a hrubá na celém těla včetně končetin i hlavy. Srst ve vousu a nad očima je mimořádně drátovitá.
Povaha: jemná, vlídná a přátelská, oddaná, milující své lidi, odvážná, s loveckými pudy.

Nemoci a zdravotní problémy

Zcela běžným onemocněním velkých psů, které se nevyskytuje jen u vlkodavů, ale u všech čistokrevných psů velkých, ale i středních plemen je dysplazie kyčelního kloubu. Pánevní končetiny mají při dysplazii nesprávně utvářený kyčelní kloub, což může vést k trvalým potížím nejen s chůzí, ale i k nutnosti kloubní náhrady. DCM neboli dilatační kardiomyopatie je onemocnění postihující srdeční sval a způsobující zvětšení, jak komor, tak srdečních předsíní. PRA, neboli progresivní atrofie sítnic může způsobit oslepnutí. Dále vlkodavy může postihnout angiohemofilie (Willebrandova nemoc), jejímž projevem je nedostatek krevních destiček a následná zvýšená krvácivost. Vlkodavům se nevyhýbá ani epilepsie, cukrovka, nemoci ledvin a nemoci jater, či imunitní onemocnění. Nejzávažnější problém však představuje rakovina. Je jedním z důvodů, proč se vlkodavové obvykle nedožívají vyššího věku než je 8 – 9 let. K nejběžnějším typům rakoviny patří rakovina kůže, ovšem postihnout je může i rakovina prostaty nebo vaječníků, rakovina mléčné žlázy anebo rakovina krve či kostí.

Pro koho je vlkodav vhodný

Vlkodavové jsou vhodní k lidem, kteří jim dokážou poskytnout šťastný život a dobré zacházení. Jeho sklon k honění byste měli umět proměnit ve hru. Tito psi jsou sebejistí, ale ne agresivní, takže dokážou snést i další psí společníky. V rodině, zvláště v takové, kde jsou děti, přebírají v vlkodavové roli ochránce. Pozor! Nezaměňovat s rolí hlídacího psa! Pokud bude sám doma celé dny, může to u vlkodava vést k frustraci a nudě a vytí ze žalu, nebo k naschválům typu znečišťování místností. Počítat byste měli i s tím, že kdekoli se bude váš pes cítit pohodlně, může si chtít takové místo v domě či v bytě zabrat pro sebe. Pes vychovávaný jako společník člověka nechce být sám. Bude se jako osobnost rozvíjet jen ve vaší společnosti.

About Author

Leave A Reply