Jack Russell teriér – hyperaktivní balík svalů

0

Kdysi někdo označil toto plemeno za hyperaktivní balík svalů. Pro někoho je to označení možná překvapivé, ale pro ty, kdo s JRT měli co do činění, je to přirovnání velmi výstižné. Jejich temperament, nesvázaná energie těsně hraničí s hyperaktivitou a výbušností. Tihle psi jsou zkrátka pro každou zábavu a navíc dokážou být vůči své rodině velmi ochranitelští a oddaní. Mají ale i své temnější stránky, a proto potřebují pevnou ruku.

Z historie plemene

Ačkoli dnes se jedná o jedno z nejoblíbenějších společenských plemen, historie jednoznačně dokazuje, že toto plemeno bylo vyšlechtěno pro lov a zabíjení krys. Lovce v sobě nezapřou dodnes. Jejich majitelé, angličtí farmáři se velice dlouho bránili tomu, aby se tito psi zařadili mezi soutěžící na psích výstavách, nebo mezi domácí mazlíčky. Oficiálně byl JRT vyšlechtěn reverendem Johnem Russellem, a to v 19. století.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Velká Británie
Hmotnost: 5 – 6 kg
Výška: 25 – 30 cm
Barva: převládá bílá, tříslové nebo černé znaky, místy až kaštanově hnědé, trikolorní znaky
Klasifikace podle FCI: teriéři
Postava: pružný trup střední délky, lebka plochá, střední šířky, široká tlama, silný krk, volně visící ocas, při pohybu vztyčený, špička ocasu na úrovni uší, malé tmavé bystré oči
Srst: hladká, hrubá i zlámaná, vždy odolná vůči počasí
Povaha: společenský pes, aktivní, silný, temperamentní s pracovními sklony, hravý, ochranitelský vůči své rodině, ale i sebevědomý

 

Jack Russell teriér

Pozitiva Plemene

Hodí se pro město i venkov. Bystrý, inteligentní pes, který dokáže být neobyčejně oddaný své rodině a přátelský ke známým lidem. Již malá štěňata mohou být dosti sebevědomá a obvykle netrpí strachem. Jejich sebedůvěra s nabytím zkušeností ještě roste. Byli šlechtěni k nezávislosti, maximální aktivitě a samostatnosti, a takto je třeba je brát. Jejich dobrá pohybová vybavenost je předurčuje ke sportovním aktivitám, obratnosti a rychlosti. Při hraní jsou neúnavní. Skvěle se hodí do sportovně založených rodin, klidně i do rodin s dětmi.

Negativa plemene

Někteří jedinci tohoto plemene se mohou jevit až protivní svým neustálým chňapáním a útočením na vše, co se v jejich okolí hne. Jejich cílem mohou být nejen psi, ale i lidé. Samostatnost JRT může přerůst až ve svéhlavost. Toto plemeno vyžaduje velkou dávku pohybové aktivity a neustálou činnost, není tedy plemenem pro každého. Rozhodně nebudou respektovat majitele, jehož vůdcovské schopnosti sami neuznávají. Pokud již od počátku nezačne majitel tohoto roztomile vypadajícího nezbedu učit řádným pravidlům, může mít v dalších 13 -14 letech doma za společníka nevychovaného, uštěkaného otravu, který se nemusí snést ani s dalšími domácími mazlíčky.

Nemoci

Luxace čéšky, dědičné oční vady nebo nezvladatelná agresivita, to je výčet těch nejčastějších poruch, které mohou JRT potkat. Jinak toto plemeno není nijak zvlášť zatížené dědičnými chorobami. Pozor ale na koupi JRT bez PP! Ti mívají často špatné uši, hrbatá záda, nebo vybočené nohy.

JRT a jiná zvířata

S jinými zvířaty, snad vyjma koní, JRT nemusí vycházet právě přátelsky. Výjimky pochopitelně existují, ale je jich poskrovnu. Máte-li doma bílé myši, kočku, či jiného psa, vyplatí se zvýšená opatrnost. Silný instinkt štváče, ale i zabijáka v nich stále přetrvává, i když z nich chcete mít pouhé domácí mazlíčky. Morče, králík, křeček, to pro něj nejsou ideální spolubydlící. Také jejich vztahy k jiným psům bývají velmi problematické. Z našeho pohledu takřka bezdůvodně dokážou zaútočit i na psa 10x většího. K útoku jim jako důvod postačí to, že s nimi bydlí v jedné ulici. Z dob minulých si však přenesli do současnosti náklonnost ke koním, neboť bývali často chováni ve stájích a jízdárnách, kde měli za úkol chytat myši. Vozívali se také často v koňských sedlech anebo běhali společně s koňmi při tradičních lovech.

About Author

Leave A Reply