Jagdteriér – významný pomocník myslivců při lovu černé zvěře a lišek

0

V doslovném překladu jagdteriér znamená lovecký teriér. Jedná se o mladé plemeno, které u nás získává na oblibě až v posledních letech, kdy se nebývale rozšířila černá zvěř a také stoupl stav lišek. Mezi předky JGT najdeme například starého anglického teriéra. Dodnes se tito psi zúčastňují mezinárodních všestranných soutěží.

Z historie plemene

Počátek historie plemene jagdteriéra je datován rokem 1923, kdy se narodila štěňata foxteriéra v chovné stranici mnichovského chovatele Hecka. Od tohoto chovatele zakoupili narozená štěňata 2 další mnichovští chovatelé, kteří se následně na to několik let zabývali příbuzenskou plemenitbou. Rok 1927 byl pak již ve znamení první výstavy jagdteriérů. Stejně jako i u jiných plemen, tak i u JGT ovlivnila jejich šlechtění a chovy 2. světová válka. Ovšem i v tomto těžkém období se několik málo nadšenců nevzdalo své práce, své záliby a pokračovalo v zušlechťování plemene. V roce 1963 již bylo v chovné knize zapsáno na 18 100 jagdteriérů. Roku 1980 pak prohlásili chovatelé standard plemene JGT za dokončený. Ostrost těchto psů se v mezidobí zlepšila. Psi absolvovali lovecké zkoušky k prokázání dovedností a zkoušky všestrannosti, kterých se zúčastňuje stále více psů, jsou považovány za nejvyšší metu, které mohou dosáhnout. V Československu se neoficiálně vyskytli psi podobní JGT již před 2. světovou válkou. Ve skutečnosti se první JGT dostali do Česka v roce 1955.

Pozitiva plemene

Jsou dobře zvladatelní, lovecky velmi dobře upotřebitelní. JGT je stavěný tak, aby pro něj ani užší nory nepředstavovaly překážku. Kromě uchopení například jezevce nebo lišky v noře má být schopen ulovit i drobnou zvěř a aportovat ji. Přímo z něj vyzařuje nebojácnost a inteligence. Nejsou to plaší ani agresivní psi.

Negativa plemene

Vyskytnou-li se v chovu plaší jedinci, kteří se bojí střelby, mají nadlimitní, či naopak podlimitní výšku, nebo prošlápnuté tlapy, či silný předkus nebo podkus, jsou vyřazeni z chovu. Základním požadavkem na JGT bylo v minulosti výhradně norování. Dnes je ale situace jiná a plemenný standard je sjednocený. Změnila se i povaha těchto psů. Práce JGT se přesouvá na povrch a od psů se důsledně vyžaduje poslušnost.

 

Deutscher jagdterrier

Deutscher jagdterrier

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Německo
Barva: černá s pálením, tmavě hnědá nebo černošedě melírovaná. Světlá i tmavá maska jsou rovnocenné. Tolerují se malé bílé odznaky na konkrétních místech.
Hmotnost: psi 9 – 10 kg, feny 7,8 – 8,5 kg.
Klasifikace podle FCI: teriéři, vysokonozí teriéři s pracovní zkouškou.
Srst: velmi odolná, tvrdá až drsná, splývavá, hustá.
Výška: v kohoutku u psů i fen 33 – 40 cm.
Postava: rovná vrchní linie trupu, silně osvalená bedra a rovná záď, hluboký, ne příliš široký hrudník, břicho vtažené, spodní linie v elegantním oblouku. Protáhlá, poněkud klínovitá hlava.
Povaha: odvážná, pracovitá, tvrdá, temperamentní, vytrvalá, přátelská.

 

Německý lovecký pes - jagdteriér

Německý lovecký pes – jagdteriér

Zdravotní stav a poranění při práci

Němečtí lovečtí teriéři patří k velmi zdravým plemenům. Avšak o to těžší zranění mohou utrpět při lovu. Často dochází při norování k poranění očí, nebo i k poranění ústní dutiny, jazyka, zubů nebo dásní. Při kontaktu s černou zvěří mohou být však poranění JGT mnohem závažnější, a to od zhmoždění přes tržně-zhmožněné rány až po rány bodné. Páráky divočáků však mohou teriéra i zabít. Zvláště při poranění páteře a lebky bývá prognóza velmi nejistá. Vzhledem k častým setkáním s divokou zvěří se mohou u JGT vyskytnout i virová onemocnění, například Aujeszkyho choroba, takzvaná pseudovzteklina. Jedná se o zánětlivé onemocnění mozku, provázené nesnesitelným svrběním a následnou smrtí.

Pro koho je vhodný

Jagdteriéři jsou ideálními společníky pro myslivce nebo pro chovatele, kteří rádi své psy vystavují. V obou případech je to ideální volba, neboť stejně jako i ostatní teriéři, potřebují i JGT zaměstnání. Nejsou to povahou mazlíčci gaučového typu, ale lovci, norníci, aportéři. Potřebují plnit dané úkoly a ne jen zahálet doma u televize se svým páníčkem. Jsou to ideální psi pro zájemce o loveckou kynologii. Důsledný výcvik je u tohoto plemene naprostou nezbytností.

About Author

Leave A Reply