Jak a kdy si správně vybrat kočku jako domácího mazlíčka

0

Mnohem snazší výběr budou mít ti, kteří dosud nemají v domě či v bytě žádného zvířecího kamaráda. Ostatní, a těch je asi většina, budou muset brát ohled na domácí zvířata, která už s nimi domov nějaký čas sdílejí. Berte v úvahu i to, že zabezpečit před kočkou budete muset dokonce i akvárium s rybičkami. Podobnou ochranu si zaslouží i vaše andulka nebo křečci. Pokud budou mít jedni volno, musí být druzí v jiné místnosti.

Vybrat kotě nebo dospělou kočku?

Berte na vědomí, že nechat doma o samotě malá koťata by bylo velmi nezodpovědné. Jedna nebo dvě dospělé kočky už se doma zabaví a klidně dokážou o samotě strávit půl dne i delší dobu. Kočky jsou zvyklé spát 12 a někdy až 16 hodin denně. Takže být o samotě pro ně není tak problematické jako třeba pro psa, který je více společenský a potřebuje častější kontakt se svým člověkem. Pokud již ale máte doma například dvě nebo tři kočky s PP a chtěli byste k nim pořídit další, například kočku z útulku, není to příliš vhodné. Další kočka by narušila dobré vzájemné soužití předchozích koček, které si už dříve na sebe zvykly. A navíc kočka z útulku může mít určité problémy s chováním.

Temperament kočky jako kritérium výběru

Temperament kočky jako kritérium výběru

Rozloučili jste se nedávno se svým předchozím kočičím mazlíčkem?

Zajisté cítíte velký smutek a možná ještě váháte, zda si za svého kočičího kamaráda vůbec nějakou náhradu pořizovat. Vždyť on vám tolik chybí a máte pocit, že když si domů přivedete náhradu, jako byste zradili svou lásku k příteli, který vás nedávno opustil. Pokud jste opravdu na vážkách a nevíte jistě, zda tento krok podniknout znovu, vyčkejte ještě. Nechejte čas, aby trochu zhojil vaši ránu a počkejte, až budete opravdu pevně rozhodnuti. Přece jen je to závazek na nakolik let a váš nový kočičí kamarád bude potřebovat vaši lásku a péči stejně jako ten předchozí.

Vždy berte v úvahu temperament koček

Koťata, jsou-li zdravá, jsou vždy hravá a bujná. Potřebují tedy neustálý dohled. Vyžadují navíc krmení 4 x denně. U čistokrevných koček můžete očekávat spíše jednoznačnější projevy chování, ať už kočka patří k aktivnějšímu nebo naopak ke klidnějšímu plemenu. U nečistokrevných koček zkrátka nejde předem vybrat mezi klidnou a aktivní kočkou. U dospělé, dobře vychované kočky pak můžete předpokládat spíše tiché a klidné chování.

Kočičí plemena, která si snáze zvyknou na život v bytě

Je pravda, že některá kočičí plemena jsou do bytu vhodnější než jiná. Obecně je známo, že orientální, ale i některá další plemena, pokud budou v bytě po většinu dne o samotě, nebudou šťastná. Společnost bude potřeba věnovat v určité míře všem kočkám. Ale chcete-li doporučit určité konkrétní plemeno, pak vybírejte mezi kočkami angorskými, ruskými modrými, britskými modrými anebo burmskými.

Dospělou kočku nebo malé kotě

Dospělou kočku nebo malé kotě

Jak zareaguje dospělá kočka na nově příchozí

Jsou určité modely chování, které se u koček dají více či méně předpokládat. Uvažujete-li například o tom, že byste si ke kočce, kterou máte již doma, pořídili kotě, je to reálná úvaha, která může v praxi fungovat. Dospělá kočka spíše přijme jako kamaráda kotě, než další dospělou kočku, a to tím spíš, je-li vaše současná kočka vykastrovaná. Zkrátka máte-li doma už jednu kočku, nemůžete očekávat, že tahle „paní domácí“ bez výhrad a vlídně přijme kočku novou.

Pořizujete si kočku k psovi?

Uvažujete-li o tom, že si pořídíte kočku a doma už máte psa, budete muset psovi nového kočičího kamaráda představit velmi opatrně. Raději počítejte s tím, že váš pes se bude snažit bránit před ní své teritorium. Je to klasická reakce před zvířetem, které má cizí pach.

I kočka a pes mohou být kamarádi

I kočka a pes mohou být kamarádi

Napřed kočka, potom dítě, nebo naopak

Pokud se má vaše rodina v brzké době rozšířit o jednoho člena, není právě vhodná doba na to, abyste si ještě před narozením dítěte pořídili kočku. Kočka by totiž mohla začít žárlit na vaše právě narozené dítě a vy na kočku zprvu stejně nebudete mít dostatek času. Někdy se stane, že kočka se mstí za nedostatek pozornosti značkováním a nečistotností a některé kočky se urazí dokonce natolik, že opustí domov.

Když jsou doma malé děti

Pořídit si kočku v době, kdy je vaše dítě ještě velmi malé také není nejvhodnější. V bytě musíte mít kočičí záchod a batolata, která lezou doma po čtyřech, by v něm mohla skončit. Menší děti by se také mohly dočkat od kočky nějakých těch šrámů z poškrábání a pro vás jako pro rodiče by to znamenalo mít doslova ostříží oči, abyste všechno uhlídali.

About Author

Leave A Reply