Jak je to s chameleonovým barvením

0

Když touží děti po zvláštním domácím mazlíčkovi, není nic lepšího, než jim pořídit chameleona. Jedná se o tvorečka, který nevyžaduje velkou míru pozornosti. Je rád, když si ho okolní svět nevšímá, naopak stálé nošení ho v rukou a přenášení ho přivádí do stresujících situací, často až do nebezpečných depresí.  

Chameleoni jsou velice zvláštní a zároveň velmi zajímaví ještěři, které známe především díky faktu, že se umí proměňovat, že se umí barvit a splývají tak se svým okolím. Mnozí lidé se domnívají, že chameleoni se zbarvují pro své vlastní potěšení, ale důvod je jinde.  

Chameleoni se zbarvují dle své nálady a pocitů 

Jak jsme zmínili, chameleoni se skutečně nezbarvují pro zábavu ani dle prostředí, v jakém se aktuálně nachází. Nedávný výzkum ukázal, že se chameleoni zbarvují podle aktuálních emocí. Pokud je chameleon rozzuřený, dokáže se zbarvit do tmavě zelených odstínů, někdy až do hnědé či černé barvy. Když je chameleon uvolněný (je to většinou tehdy, když spí), vybarví se do světlejších tónů zelené barvy.  

Někteří chameleoni se mohou zbarvovat i do pestřejších barev, jako je žlutá, oranžová nebo také modrá.  

Zbarvení hraje velkou roli při námluvách 

Jak se chameleoni připravují na námluvy? A jak takové námluvy probíhají ve světě chameleonů? Velkou roli hraje zbarvení. Samečci se chtějí ukázat, a tak se barví do svých nejpestřejších tónů. Může se stát, že chameleon najednou začne měnit barvy jako na běžícím pásu, jelikož chce svou budoucí družku zaujmout a uchvátit. Existují třeba druhy chameleonů, které mění barvu po neuvěřitelných dvou minutách.  

Chameleoni se zbarvují i na slunci 

Mnozí chameleoni milují podřimování a vyhřívání se na sluníčku. Aby jejich tělo přijímalo teplo lépe, zbarvují se do hněda, jelikož tato barva přijímá sluníčko víc než barva zelená.  

About Author

Leave A Reply