Jak připravit umělou líheň pro želvy

0

Velkým úspěchem, ale i vyvrcholením odpovídající péče o želvy je zdařilý odchov další jejich generace, kterou je také třeba přivést až k dospělosti. Želvy, ať suchozemské, nebo vodní, zahrabávají svá vajíčka na souši. I vyloženě vodní živočichové jako kožnatky to dělají také.

Jak je to u suchozemských želv

Je-li výška písku v jejich teráriu odpovídající, to znamená, že je stejná jako délka jejich krunýře, zahrabávají suchozemské želvy svá vajíčka v teráriu.

Jak je to u vodních želv

Pro vodní želvy je třeba do terária umístit krabici s pískem. Krabice by měla o něco přesahovat dvě délky želvy a měla by být hranatá. V ní bude vodní želva zahrabávat svá vajíčka do písku. Vodním želvám musí být umožněno opustit vodní prostor v teráriu tak, aby mohly v písčitém prostředí naklást vajíčka. Hloubka vrstvy písku v krabici má odpovídat délce krunýře. Někdy je třeba upravit terárium proti vypadení nebo vylezení želvy na jiném místě terária. To se dá zajistit například pomocí plexiskla, z něhož vyrobíme nástavec k teráriu.

Přirozené kladení vajec

Před nakladením vajec vždy samička nejprve vyhrabe v písku díru. Pák následuje samotné kladení vajec, pěkně jedno po druhém. Nakonec želva opět zakryje vejce pískem. Vylíhnutá mláďata se ze země vyhrabou sama.

Odchov želviček nádherných

Odchov želviček nádherných

Co má udělat chovatel po nakladení vajec

Vzhledem k tomu, že želva může naklást až šest vajec, vezměte každé jednotlivé vejce a označte je, nejlépe měkkým fixem na horní straně vejce. Označování vajec je důležité z toho důvodu, aby při manipulaci s vejci nedošlo k jejich přetočení. Při přetočení se stává, že vyvíjející se zárodek uvnitř vejce odumře. Ve specializovaných prodejnách pro chovatel terarijních zvířat seženeme speciální substrát s označením vermikulit. Vermikulit můžeme nahradit v případě potřeby propraným říčním pískem. Doma si připravíme průhlednou nádobu, umístíme do ní substrát, ten následně navlhčíme. Pak začneme s ukládáním vajíček. Ukládáme je tak, aby byla do poloviny zanořená v písku nebo ve vermikulitu. Nádobu přiklopíme víkem. Uvnitř nádoby dojde k vytvoření nutné 100% vlhkosti vzduchu.

Jak o umělou líheň pečovat

Pravidelně 1 x za den je třeba sundat víko z nádoby s vejci a nahnat do nádoby několika máchavými pohyby čerstvý vzduch. Nádobě se na víku sráží voda, která by však neměla kapat na vajíčka. Na to dejte pozor, neboť příliš mokrá vajíčka by mohla odumřít. Nádoba s vajíčky musí být umístěna v teplém prostředí s teplotou až 27°C. Tuto teplotu můžete mít například v pařeništi, v místnosti s kotlem anebo v akváriu pro karanténu.

Kdy očekávat vylíhnutí mláďat

U kožnatky očekávejte vylíhnutí mláďat za 30 dní, u želvy nádherné za 90 dní a u dlouhokrčky až za 150 dní.

About Author

Leave A Reply