Jak poznat kvalitní granule pro psa?

2

Máte doma psa? Krmíte granulemi? Je to pohodlné, že? Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jaké granule jsou kvalitní? Nebo na jaké parametry koukat, abychom psovi dopřáli živiny, které potřebuje pro zdravý dlouhý život?

Ještě než rozeberu základní živiny, chtěla bych upozornit, že každý pes je individuální. To, co chutná a prospívá Žerykovi od sousedů, nemusí být dobré pro mého Alíka… Ale vraťme se k tomu jak se orientovat v granulích.

Čtěte složení!

Nejideálnější krmení má na prvním místě masovou moučku (kuřecí moučka, jehněčí  moučka, rybí moučka…). Proč je to ideální? Masová moučka vzniká vysušením a rozemletím masa. Navíc, na prvním místě je psána vždy složka, které je v produktu nejvíce. Pokud je na prvním místě čerstvé maso, musíte počítat s tím, že v mase je ještě voda (v mase je asi 70% vody), která se zpracováním granulí vypaří. Takže sice mají pravdu, že masa je nejvíce, ale bez vody je ho už o hodně méně. Pokud na prvním místě objevíte jakoukoli obilovinu – ruce pryč! Máme doma psa a ne slípku!

Aby granule držely u sebe je potřeba „lepidlo“. Nejideálnější variantou jsou brambory, ale také se používá rýže, ta se objevuje hlavně v granulích, pro psy, kteří mají problémy se zažíváním nebo jsou alergičtí na lepek, pšenice a kukuřice se také vyskytují, ale jak již bylo zmíněno, jsou problémy u některých psů s alergiemi a navíc mají tyto obiloviny nižší stravitelnost. Dále následují složky typu losový olej (výborný pro kvalitní srst), aminokyseliny (hlavně ty esenciální). Vlákninakterá není potřebná, maximum v granulích je do 5 %, pokud by jí bylo více, snížila by se stravitelnost ostatních složek. Minerální látky je potřeba hlídat hlavně u štěňat velkých plemen, především dejte pozor na poměr vápníku a fosforu (optimální Ca : P = 1, 2-1, 4 : 1). Vitamíny a doplňky kloubní výživy jsou ve výčtu jako poslední.

Ty nejkvalitnější granule neobsahují vedlejší živočišné produkty, barviva, sojový protein, kukuřičný či pšeničný gluten!!!

Analytické hodnoty

Jen co pročtete složení, koukněte na analytické hodnoty, které jsou neméně důležité.

Bílkoviny (proteiny)

Ideální je, aby minimálně 30 % celkové energie, pocházelo z bílkovin. Mezinárodní tabulky udávají, že minimum pro dospělého psa je 18 % a pro rostoucího psa je potřeba nejméně 22 %

Psy potřebují dodávat potravou tři aminokyseliny – lysin, methionin a tryptofan

Pokud by byl deficit proteinů – zvířata jsou náchylná ke stresu a u rostoucích jsou poruchy růstu.

Tuky

Jsou hlavním zdrojem energie a jsou snadno stravitelné. Kvalitní granule by měly obsahovat v 1 kg sušiny asi 10-20 % tuků. Nadbytek tuků může způsobit obezitu či průjmy. Nedostatek se projeví nekvalitní hrubou a suchou srstí.

Sacharidy

Nejsou pro psy nijak potřebné (potřebují je pouze březí a laktující feny). Ovšem většina granulí obsahuje v sušině 30 – 70 % sacharidů.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

2 komentáře

Leave A Reply