Jak se starat o psa

0

Jak se správně starat o štěňata

Rozhodnutí pořídit si psa je změna na dlouhou dobu, proto by mu mělo předcházet rozumné zvážení, zda budete opravdu schopní se o svého čtyřnohého kamaráda dobře starat a věnovat mu dostatek času. Také je dobré pořádně promyslet, pro kterou rasu se rozhodnete.

Nelze ji vybírat jen na základě toho, že se vám líbí, ale je třeba zvážit, zda bydlíte v bytě, domě, zda budete mít možnost pejska venčit volně nebo pouze na sídlišti,… Zjistěte si předem co nejvíce informací, abyste byli dobře informovaní a abyste později předešli nepříjemnostem.

S čím počítat při koupi štěněte?

Štěňata jsou zvídavá, budou všude lézt a pravděpodobně rozkoušou všechno, co najdou. Chcete-li předejít ztrátě oblíbených věcí, ukliďte je tak, aby na ně nemohlo štěně doskočit a zničit. Nezapomeňte ani na čisticí prostředky a léky, aby je pes nespolkl a neublížil si. Zabezpečte také všechny elektrické kabely, které by mohly být snadno překousané a proud by mu mohl ublížit.

Pro psa je pohyb samozřejmě velmi důležitý, ale stejně jako u dítěte, ani u štěňat by se nic nemělo přehánět. Než vyjít ven jednou na dlouho, je lepší podniknout několik kratších procházek. Štěňata se snadno unaví a potřebují také dostatek odpočinku. Také je berte do náručí, pokud jdete do a ze schodů, ve starším věku by mohla mít problémy s kyčlemi.

Stejně jako malé dítě, i štěňata bývají neposlušná. Neusněte proto na vavřínech a již od malička ho správně vychovávejte. Samozřejmě, že nelze neustále jenom chválit občas bude také potřeba vašeho čtyřnohého kamaráda potrestat. Je však důležité vědět, jak na to. NIKDY ho netrestejte za něco, co provedl bez vaší přítomnosti. Vrátíte-li se například z práce a doma budou roztrhané noviny, štěně netrestejte, protože nevíte přesně, kdy je roztrhalo a mohlo by tak být zmatené a nevědět, za co ho trestáte. Pokud ho však načapáte přímo při činu, zvyšte mírně hlas a řekněte důrazné „fuj“ nebo „nesmíš“.

Jak už jsme zmínili, ke správnému soužití s pejskem je potřeba ho správně vychovávat již od malička. Je to podstatně snazší, než se snažit naučit novým zvykům staršího psa, který má své zvyky, jen těžko se mu budou předělávat a odnaučovat. Pokud si nejste jistí, jak psa učit novým zvykům, zapátrejte na internetu nebo využijte některou z psích školek ve vašem okolí. Budete tak mít jistotu, že pes bude vychováván opravdovými profesionály.

Zkraje prostě musíte počítat s tím, že pes bude dělat loužičky a hromádky i v bytě. Abyste ho tento způsob vykonávání potřeby odnaučili, choďte s ním ven co nejčastěji a chvalte, chvalte a chvalte. Pes potřebuje vykonat potřebu nejčastěji ihned po probuzení a po jídle. Pokud uvidíte, že pes čůrá doma, netrestejte ho během vykonávání potřeby! Mohl by si myslet, že je to špatně a nechtěl by se vyvenčit ani venku, ale snažil by se vše zadržet ve strachu, že ho zase potrestáte.

Jaká očkování by měla štěňata absolvovat?

Jakmile se štěně narodí, je důležité ho nechat pravidelně očkovat. První vakcinace by měla být provedena mezi 6. – 8. týdnem věku. Pes je v tomto období očkován proti psince, parvoviróze, infekčním zánětům a leptospiróze. Nestačí však pouze jedna dávka, proto jsou štěňata přeočkována ve 12. týdnu a poté každý rok. Ve třetím měsíci je také potřeba očkovat proti vzteklině.

Štěně je také nezbytné v raném věku odčervovat, začíná se po 14 dnech od narození a poslední odčervení je provedeno v šesti měsících.

Psí hygiena

Pokud chcete mít vedle sebe zdravého psa, neměli byste podceňovat jeho hygienu. V chovatelských potřebách si zakupte speciální kartáč, kterým budete psa kartáčovat, prodejci vám poradí, který je pro vašeho psa nejvhodnější. Obzvlášť jste-li vlastníkem dlouhosrstého psa, je potřeba jej pravidelně kartáčovat.
Je známé, že většina psů jsou milovníky vody a nevynechají žádnou příležitost ke hře ve vodě. V tom případě záleží na vás, zda budete psa koupat nebo ne. V zimě ho samozřejmě koupejte pouze doma, pokud by vlezl například do ledového rybníka, mohl by vážně onemocnět. Nikdy nepoužívejte ke koupání přípravky určené pro dospělé, mohly by podráždit pokožku psa. Zakupte si ty, které jsou speciálně určené pro psy. Snažte se vybírat ty, které neobsahují sodu a jsou dostatečně tučné, aby psí pokožku nevysoušely. Po koupeli je psa potřeba pořádně vysušit ručníkem, případně vyfénovat, aby neprochladl.  
S koupelemi to však příliš nepřehánějte, bohatě stačí koupat jednou za měsíc, v létě samozřejmě klidně víckrát, voda v přírodě totiž neobsahuje žádné chemické látky, tudíž psí pokožce nijak neškodí.  
Pravidelně psa také prohlížejte, nemá-li zanícené oči a uši, nemá-li poraněné polštářky na nohách, nemá-li vyrážku či klíšťata či blechy.  
Můžete mít sebečistějšího psa, ale zanedbáte-li péči o jeho okolí, přijde veškerá snaha vniveč. Bydlí-li v boudě, je potřeba ji pravidelně čistit a dezinfikovat. Boudu byste měli kontrolovat každý den a vymést případný nepořádek. V čistotě udržujte i misky na jídlo a vodu. Bydlí-li váš pes s vámi v bytě nebo domě a má svůj látkový pelíšek, nezapomeňte ho čas od času vyprat.

Hodí se pes do bytu?

Bydlíte-li v bytě, možná si říkáte, že pořídit si psa není zrovna nejlepší nápad. Vyvedeme vás z omylu! Je však samozřejmě potřeba zvážit, které plemeno se pro vás nejvíc hodí. Ideálními společníky do bytu jsou psi menšího vzrůstu, jako například maltézáček, čivava nebo jorkšírský teriér. Nejsou tak nároční na pohyb a opravdu jde spíše o psy domácí než ty, kteří přebývají po celý rok v boudě na zahradě. Navíc je můžou klidně venčit i malé děti, na rozdíl od velkých plemen.  
Někteří lidé zastávají názor, že velký pes nemá v bytě co dělat. Může a nemusí to být pravda, záleží jen a pouze na majiteli. Pokud vlastníte dům s obrovskou zahradou, ale i tak je váš pes neustále přivázaný u boudy, je to rozhodně horší než pes, který sice bydlí v bytě, ale jeho páníček s ním denně chodí na několikakilometrové procházky.
I tak je však potřeba dávat si pozor na to, jakou rasu zvolíme. Máte-li rádi pořádek, pravděpodobně nebudete chtít psa s dlouhou srstí nebo takového, který permanentně slintá. Má-li pes navíc dlouho srst, je potřeba mu byt přizpůsobit a v zimě ho netrápit příliš velkým vytápěním.  
Dobře zvažte i to, kolik času bude pes trávit v bytě sám. Jestli totiž bydlíte v panelovém domě a váš pejsek ponese odloučení jen velmi těžce a bude výt, štěkat či se jinak hlasitě projevovat, pravděpodobně budete mít problémy s ostatními obyvateli domu.  

 

Je vhodné, aby v jedné domácnosti žila kočka se psem?

Každé zvíře si samozřejmě hlídá svůj rajón, proto máte-li několik let kočku a rozhodnete pořídit si psa, pravděpodobně z nich nebudou nejlepší kamarádi. Ideální je, pokud zakoupíte psa i kočku ve stejnou dobu. Ještě lepší je, pokud jsou obě zvířata mláďata. Každému z nich nachystejte svůj pelíšek, ovšem ne ve stejné místnosti, a hračky, aby měl pocit, že má místo, které patří jenom jemu. Čas od času jim pelíšek prohoďte, aby si vzájemně zvykli na svůj pach a tedy i přítomnost druhého. Po několika dnech můžete zkusit, jak na sebe budou reagovat.

Vezměte je do jednoho pokoje a zkuste je nenásilně přiblížit k sobě. Kočka se pravděpodobně někam schová. Začnou-li se však zvířata k sobě přibližovat, držte je tak, aby na sebe nemohla zaútočit a nechte je vzájemně se očuchat. Takto opakujte každý den, uvidíte, že si na sebe časem zvyknou.
Nezapomeňte ani na správný způsob podávání potravy. Jídlo jim dávejte vždy ve stejnou dobu, ideálně každému v jiné místnosti a do svých misek. Samozřejmě nedávejte psovi kočičí stravu a naopak.  
Pořídíte-li si psa do bytu, kde je již královnou kočka, s největší pravděpodobností na něj bude zkraje často syčet, v horších případech může značkovat jeho pelíšek nebo dokonce i jiné části bytu. Je potřeba se jak kočce, tak psovi dostatečně věnovat, aby neměli pocit, že byli přesunuti na druhou kolej. Ze strany psů většinou nebývají problémy, protože pochopí, že kočka je a bude vždy ta nadřazená. A stačí jen trocha trpělivosti a uvidíte, že se z nich stanou kamarádi na život a na smrt.

Psi a cestování

Chystáte-li se na dovolenou, pravděpodobně řešíte, jak vyřešit hlídání svého psa. Možností máte několik – buď ho svěříte někomu z rodiny nebo svých známých, případně ho na dobu vaší dovolené umístíte v psím hotelu. Anebo ho prostě vezmete s sebou. Na cestování se psem je však potřeba se důkladně připravit.
Nezapomeňte s sebou sbalit potravu, kterou pejsek běžně dostává, a také dostatečné množství vody. Přibalte s sebou i misku, kam budete vodu nalívat.  
Před samotnou cestou psa důkladně vyvenčete a dejte mu napít, nedoporučuje se však psa krmit. Pes by měl být přepravován v přepravce v zadní části vozu. Nikdy ho nenechte v autě na volno! Ohrozili byste tak především sami sebe, protože nikdy nevíte, jak bude pes reagovat například na troubení jiných vozů. Mohl by se leknout či jinak prudce zareagovat ohrozit tak vás jako řidiče. Navíc by se mohl zranit při prudkém zabrzdění. Je-li váš pes během jízdy neklidný, můžete ho zklidnit pomocí léků.  
Dbejte i na správnou teplotu auta, nezapomínejte na správné odvětrávání a nikdy nenechávejte v horkých měsících psa samotného v autě!  
Cestujete-li se psem do zahraničí, je potřeba splnit určité požadavky. Přesné informace o tom, co má pes splňovat, aby mohl vstoupit do určité země, vám podá státní veterinární správa. Každý pes musí být označen tetováním nebo mikročipem, jehož číslo je zaznamenáno v jeho cestovním pase. Další podmínkou je očkování proti vzteklině.

Pes a dítě

Někteří lidé se bohužel stále mylně domnívají, že pes nemůže za žádnou cenu žit v jedné domácnosti s dítětem, protože by mu mohl ublížit, nebo by mohl mít pes neblahý vliv na jeho zdravotní stav.  
Pokud máte dítě a rozhodnete se pořídit psa, nejlepší je pořídit štěně. Tím si bude od začátku zvykat na novou smečku. I dítě je však nezbytné připravit na soužití s novým členem rodiny. Vysvětlete mu, že pejsek taky potřebuje svůj prostor, své zvyky a respekt. Děti jsou hravé a tak budou vašeho psího miláčka pravděpodobně škádlit, tahat za ocas a podobně. Nikdy by ho však neměli surově bít! Pes by se mohl ohnat a dítě poranit. Zavčas proto dítěti řekněte, jak se k pejskovi chovat, vysvětlete mu, jak ho hladit a hezky se o něj starat. Také dítěti vysvětlete, že by mělo nechat psa vždy v klidu najíst.  
V případě, že se do domácnosti, kde je pes již delší dobu, narodí miminko, je potřeba nepřesunout psa na druhou kolej, ale věnovat se mu stejně intenzivně jako doposud, aby pes neměl pocit, že ho zanedbáváte a nezačal na sebe strhávat pozornost nevhodným způsobem. Samozřejmostí je i dokonalé ovládání povelů a chůze u nohy, jen těžko byste totiž korigovali kočár a psa dohromady.  
V obou případech nezapomínejte psa nechat pravidelně očkovat a odčervovat.  
Pes je skvělým způsobem, jak učit dítě zodpovědnosti a péči o jiné, zkuste ho proto zapojit o péči o psa. Nechte ho, ať mu chystá jídlo nebo mění vodu. Není však dobré, aby malé děti venčily psy zcela samotné, při střetu s jiným psem by ho nemuselo udržet na vodítku a pejsek by se mohl zaběhnout.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply