Jak si z chovu vybrat zdravé štěně s odpovídající povahou

0

Jedním z nejdůležitějších bodů výběru štěněte je kromě volby rasy také výběr chovu a následně jedince, který bude zdravý, a jehož povaha bude odpovídat tomu, co od svého psa očekáváte. Je tedy pochopitelné, že jinak budou vybírat myslivci, kteří chtějí společníka na lov, jinak budou vybírat své štěně ti, kdo z něj plánují vychovat v budoucnu canisterapeutického psa. Některé body výběru jsou však pro všechny stejné.

Chyba majitele měla stát psa život

Možná už jste se v životě setkali s různými případy chybného výběru psa. Například v mém okolí se vyskytl případ, kdy majitel chtěl utratit psa, který nebyl dostatečně ostrý a nehodil se pro loveckou činnost. V tomto případě měl chybu při výběru odnést pes, ačkoli majitel nevěnoval dostatečnou pozornost schopnostem a možnostem psa již při volbě štěněte. Naštěstí vše dopadlo dobře, mírný pes nevhodný pro lov nebyl utracen, ale adoptován jiným majitelem, kterému chybějící lovecké pudy u tohoto psa nikterak nevadily.

Nedělejte chyby:

• Nevybírejte svého psa po telefonu nebo přes internet.
• Nezaměřujte se jen na jednu chovatelskou stanici, ale navštivte alespoň tři, a to osobně.
• Trvejte na kupní smlouvě, i když jste se do konkrétního štěněte zamilovali na první pohled.
• Zamítněte každou chovatelskou stanici, která vás ke štěňatům nepustí po 3. týdnu věku. Štěně si na vás musí včas začít zvykat. Ideální je kontakt se štěnětem každý týden.
• Nechejte si vždy předložit průkaz původu, zdravotní a očkovací průkaz a kupní smlouvu.
• Vybírejte ze štěňat, která jsou v chovech udržovány v kontaktu s chovatelem, nikoli z těch, která jsou převážně jen v kotci.

Poradíme vám, jak získat štěně podle svého přání

Poradíme vám, jak získat štěně podle svého přání

Jak vypadá a jak se chová zdravé štěně

Zdravá štěňata mají pěkně kulatá bříška, lesklou a hustou srst, jasné oči a nezalepené čisté uši. Důvodem k obavám jsou naopak propadlé slabiny, výtok z očí, matná srst a oči bez jiskry.

Jak odhadnout povahu štěněte

I povaha štěněte se dá při výběru poměrně úspěšně vyzkoušet. Především se zaměřte na to, aby štěně nevypadalo apaticky. Štěně působící apatickým dojmem může být nemocné. Berte v úvahu, že ze štěňat drzounů se vyvinou většinou alfa samci nebo alfa feny. Jsou to sebevědomí psi, kteří potřebují důsledné a někdy i dostatečně přísné majitele. Štěňata bojovníci, ti, co jsou u máminých mléčných bradavek vždycky první, jsou všeteční a rádi také jako první zkoumají každou návštěvu a kontaktují hosty. Nejstatečnější z nich krouží už po porodním pelechu a začínají objevovat svět jako první. Ta opatrnější štěňata sice pozorují veškeré dění s velkým zájmen, ale dělají to ze vzdáleného rohu porodní bedny nebo koše. A pak je tu další skupina štěňat flegmatiků, která objevování světa i vzrušující hry přenechávají ostatním. S nadšením se starají jen o svá plná bříška a o dostatečný spánek.

A jak se rozhodnete vy?

Chcete zvíře šampiona? Přejete si, aby to vaše štěně vyrostlo ve vítěze psích sportů anebo šampiona na výstavách? Pak se zaměřte na štěňata bojovníky anebo takzvané drzouny, kteří se umějí prosadit. Majitelé, kteří chtějí mít s výchovou a výcvikem svých štěňat menší práci anebo pro psovody začátečníky je vhodnější volbou štěně klidnější a tišší. Nebudete nuceni čelit neustálým vzpourám vašeho čtyřnožce a tvrdé hlavě budoucího šampiona. Sice z něj nejspíš šampion nevyroste, ale zase se vám za vaši péči odmění láskou, pozorností a bude pro vás skvělým společníkem po dlouhou řadu let.

About Author

Leave A Reply