Jak spí ryby

0

Každé dítě jednoho krásného dne přijde ke svému rodiči s otázkou, jak vlastně spí ryby a jestli vůbec spí, když jsou ve vodě. Je to zkrátka otázka, které se člověk nevyhne. Je podobná otázce, která se ptá, kde se berou děti či jestli existují princezny a králové. Pokud jste vášnivým chovatelem akvarijních rybek, otázka, jak spí ryby, může přijít mnohem dříve, než kdybyste akvarijní rybičky nechovali. Mějte proto dobrou odpověď připravenou. Jestli si s odpovědí nevíte rady, přinášíme vám jasnou, možná až vyčerpávající odpověď.  

Spánek rovná se odpočinek 

I když si mnozí lidé myslí, že ryby nespí, opak je pravdou. I ryby jsou jenom tvorové a stejně jako jiní tvorové si potřebují odpočinout. A odpočinek se už od pradávna nese ve znamení spánku. Ryby však spí krapet jinak než lidé nebo jiní živočichové. U ryb se dá pozorovat jakýsi útlum v jejich aktivitě, mají zpomalené dýchání a pohyb jejich ploutví je minimální. V době teplých ročních období spí ryby při okraji břehu, dalo by se říct, že stojí u břehu, v zimě spí na dně jezera nebo řeky.  

Pro rybáře je doba jejich spánku nejlepším časem na lovení. Jelikož odpočívají (spí), jejich pohyb je minimální, tudíž se dají snadněji chytit.  

Je nutné poznamenat, že ryby spí s otevřenýma očima, a to proto, že jsou to živočichové bez víček.  

Kdy spí a kdy je nehybnost už podezřelá? 

Každý by měl umět rozeznat, kdy ryby spí a kdy je jejich nehybnost až smrtelně podezřelá. Jak jsme zmínili, ryby spí tak, že odpočívají, a i přes spánek se pohybují – sice pomalu, ale pohybují. Pokud je jejich nehybnost dlouhá, pro ryby to znamená smrtelné nebezpečí. Když však ryby lež leží na boku, neznamená to, že jsou mrtvé, jen že je tato poloha pro ně příjemnější.  

Existuje také hibernace 

U ryb existuje také hibernace, což je stav během zejména nepříznivých zimních měsíců, kdy jsou ryby v klidovém stavu a jejich fyziologické procesy jsou utlumeny. 

About Author

Leave A Reply