Jak vybrat antiparazitika pro psa

7

Zdá se, jako by se počasí rozhodlo přeskočit ze zimy rovnou do léta. Intenzita aktivity klíšťat se zvýšila tak rapidně, že psa nemůžeme ven pustit bez jakékoli ochrany. Je třeba se co nejrychleji rozhodnout pro některé z antiparazitik, které ho dokáže ochránit před nevítanými parazity, mezi kterými jsou i klíšťata. Jak ale antiparazitika pro psa správně vybírat?

Kritéria výběru antiparazitika

Zásadními ukazateli pro výběr antiparazitika pro psa jsou buďto doba účinnosti, po kterou požadujeme ochranu pro psa anebo způsob aplikace antiparazitika samotného. Dalším kritériem výběru musí být také to, zda vaši domácnost kromě psa obývá i kočka, neboť některá parazitika určená pro psy mohou být pro kočky smrtelně nebezpečná. Antiparazitika volíme také podle toho, kteří paraziti psa nejvíce ohrožují, zda jsou to blechy nebo klíšťata, případně všenky, komáři, mouchy nebo jiní parazité.

Foresto - antiparazitní obojek

Foresto – antiparazitní obojek

Rozdělení antiparazitika podle způsobu aplikace

1. Antiparazitní obojky – chemické nebo přírodní
Značky: Scalibor, Foresto, Killtix, Beaphar, Bayer Bolfo, Trixie, Sergeant’s
2. Spot-on neboli antiparazitní pipety – aplikace několika kapek na kůži
Značky: Frontline, Fypryst, Bayer Advantage, Fipron, Advantix, Flevox, HerbaLine
3. Spreje likvidující blechy
Značky: Frontline, Arpalit Neo, Bayer Bolfo, Bioveta Bio Kill, Effipro, Sergeant’s Green sprej, Menforsan, Petosan Forte, Trixie Spot on sprej, cdVet Sprej, Avejodin Vet
4. Žvýkací tablety – dlouhodobě účinkují proti klíšťatům i blechám
Značky: NexGard, Bravecto
5. Mikročipy – elektrické odpuzovače vydávající elektrické impulzy odpuzující parazity v okruhu 3 metrů od zvířete
6. Pinzety k mechanickému odstranění přisátých klíšťat – neslouží k preventivním účelům, pouze mechanicky zbaví psí tělo již přisátého klíštěte

Nákup antiparazitika v e-shopech

Při nákupu antiparazitních přípravků pro psy se nemusíte obávat ani nákupu v e-shopech. Každý prodejce těchto přípravků musí mít platný certifikát prodejce vyhrazených léčivých přípravků. Navíc ve většině dobrých e-shopů již běžně fungují infolinky, na kterých vám rádi poradí, v případě, že se nemůžete rozhodnout, jaké antiparazitikum pro vašeho psa nebo kočku vybrat. Nutno zmínit, že mezi nejnovější a nejvíce inovativní antiparazitika pro psy i kočky patří obojky Foresto, které mají dvě varianty: Foresto pro malé psy a kočky 38cm a Foresto pro velké psy 70cm.

Advantix spot-on

Advantix spot-on

S čím je třeba počítat

I když vyberete podle nejlepšího uvážení antiparazitikum pro svého psa, vždy psa po návratu z přírody domů dostatečně prohlédněte. I ten nejlepší a nejúčinnější přípravek není zcela 100% za všech okolností. Například obojky se mohou zanášet nečistotami a účinná látka se z nich nemůže dostatečně uvolňovat. Některé obojky a většina spot-on přípravků jsou ovlivnitelné také koupáním psa. Zvláště pro psí milovníky vody je třeba vybírat zvlášť dobře. Spreje ani pipety pro ně nebudou zrovna nejlepší volbou. Kdybyste se rozhodli svého psa ochránit před parazity co nejúčinněji, rozhodně žádné přípravky nekombinujte, mohli byste tím svému psovi ublížit. Pokud použijete některý přípravek u svého psa prvně, vždy sledujte, zda se u něj neprojeví alergická reakce na účinnou látku. Pokud by to byla reakce na chemickou látku, stále máte ještě možnost výběru z přírodních forem antiparazitik.

Jak dlouhá je doba účinnosti různých druhů přípravků

Z antiparazitik mají nejdelší dobu účinnosti žvýkací tablety. Ty jsou však zatím k dostání pouze ve veterinárních ordinacích. Podávají se psům orálně podle hmotnosti každého jednotlivého zvířete. Účinnost tablet je 6 – 8 měsíců.
Dlouhou dobu účinnosti a vysokou spolehlivost vykazují také antiparazitní obojky. Ty ale nejsou vhodné pro psy do 2 kg hmotnosti a pro štěňata do 8 týdnů věku. Některé obojky mohou způsobovat zabarvení srsti psů v okolí obojku. Pokud se chcete vyhnout chemickým přípravkům, máte na výběr i z několika druhů obojků na přírodní bázi. Obecně však mají tyto přírodní obojky kratší účinnou dobu. Zatímco obojky s účinnou chemickou látkou jsou účinné obvykle půl roku, přírodní jen cca 3 – 4 měsíce a mají celkově nižší účinnost. Pipety účinkují zpravidla jen 1 měsíc a pak je potřeba aplikovat je znovu.
Nástup účinku jednotlivých druhů přípravku je také různá. Zatímco u obojků a spot-on přípravků nastupuje účinnost až od druhého týdne po nasazení přípravku, u sprejů a léků je to prakticky bezprostředně po aplikaci na srst psa nebo po polknutí psem.

Doporučujeme také přečíst: „Jak správně vybrat antiparazitika pro psa„.

About Author

7 komentářů

  1. Pingback: Víte, jak vybírat správné antiparazitika pro psa? – Recenze, zkušenosti a názory

  2. Pingback: Vyberte pro svého psa nejlepší antiparazitika | Familystar

  3. Ano taky kupujeme foresto a velká spokojenost. Jak dlouho to trvá ze zooo.cz? Kupuju ho totiž v lékárně a tam je to děsně drahý. A když koukám na tenhle eshop tak je výrazně levnější.

  4. Ja nakupuji antiparazitika vetsinou na internetu v nejakem eshopu. 🙂 to se stejne nejvice vyplati

  5. Pingback: Antiparazitika pro psy – víte, jak je správně vybrat? | VLASY A ÚČESY

Leave A Reply