Jak vychovat městského psa

1

Město a život v něm je jiné pro nás i naše psy a v mnoha věcech odlišné od života na venkově. A právě to je důvod, proč je potřeba vštípit našemu psu co nejdříve pár pravidel, která jemu i nám v budoucnu pomohou lépe zvládat život ve městě. Zvuky, objekty či nejrůznější nástrahy, které čekají na našeho psa ve městě, mohou pro venkovské psy zůstat po celý život utajeny.

Připravte se na časté navazování kontaktů

I my lidé, stejně jako naši psi, jsme zvyklí dodržovat dennodenně určitá pravidla. Čím dříve to začnete učit své psí miláčky, tím dříve to oni pochopí. Neodkládejte nic na pozdější dobu. Už na samém začátku, kdy si psa, nebo ještě malé štěně přinesete domů, je ta pravá chvíle začít z něj vychovávat bezproblémové zvíře přátelské nejen k dalším psům, ale i k dalším lidem. Berte výchovu svého psa vážně a buďte důslední. Není dobré učit psa, že na něj můžete sáhnout pouze vy, jako jeho majitel. Přivykněte ho na vlídné doteky ostatních psích milovníků a přátel. I když je pes kontaktní a má lidi a děti rád, může jim ublížit, porazit je na zem, nechtíc je škaredě poškrábat anebo vyděsit. Při setkání můžete výskokům a bouřlivému vítání předejít tím, že změníte směr chůze a budete se snažit svému psu utéct. Tak na sebe strhnete jeho pozornost a odvrátíte případný výskok.

Uklízejte po svém psovi

Stejně jako se váš pes učí čistotnosti, naučte se jí i vy. Po svém psovi důkladně uklízejte, vždy a všude. Stejně neradi jako kdokoli jiný byste šlápli v nových letních sandálech do čerstvě přichystané hromádky třeba hned u dveří vašeho domu. A když vás bude bedlivým okem pozorovat vaše nudící se sousedka a nařkne vás, že po svém psu neuklízíte, můžete jí pak s klidem oponovat, že od vašeho psa to nadělení zcela určitě není. Nezapomeňte: pořádek dělá přátele! A vždy se vyplatí mít v kapse jeden nebo dva igelitové sáčky.

Naučte psa být přátelský

Pamatujte, že blíží-li se k vám pes, který je na volno, měl by být na volno i váš pes, aby se mohli seznámit za rovnocenných podmínek. Totéž platí i naopak. Pokud se k vám blíží pán se psem na vodítku, měli byste připnout na vodítko i svého psa. Nevychovaný pes by vám ve městě mohl dělat značné problémy, ať už při návštěvě restaurace, parku, či při obyčejné chůzi u nohy po chodníku anebo při cestování v MHD. Tomu všemu se dá důslednou výchovou předejít. Uvidí-li váš pes, že se chováte přátelsky k jiným lidem, pozitivně to ovlivní i jeho chování.

Lovecké vášně ihned zatrhněte

Někteří psi, i když jsou loveckého plemene, si nemusí všímat ani své potencionální kořisti vůbec, ale takových psů je naprosté minimum. Čím je vám vaše štěně blíž, tím větší vliv na něj máte. Nepodceňujte to a obraťte to ve svůj prospěch. Pokud vychováváte loveckého psa, situace je trochu jiná v tom, že psa vychováváte na jiné úrovni pro lov v lese či u vody a jiné zásady mu vštipujete při pobytu ve městě. Pes žijící ve městě musí vědět, že lovecké pudy mu nebudou tolerovány. Okřikněte ho slovem NESMÍŠ! ihned, jakmile se rozběhne za ptákem, kačenou nebo labutí v parku.

Nástrahy města

Město je mnohém odlišné od venkova, a to pro nás i pro psy. Nám lidem už připadá samozřejmé houkání sirén o první středě v měsíci, vyzvánění zvonů na kostelních věžích, občasné výbuchy petard i mimo silvestrovské oslavy anebo houkání sanitních a hasičských vozů při výjezdech a skřípění brzd na poslední chvíli brzdících automobilů před přechodem pro chodce. Ovšem psům a zvláště štěňatům mohou být mnohé tyto zvuky naprosto cizí. A proto je dobré své psy na ně postupně připravovat, brát je do psích školek, kde jim zodpovědní trenéři předvedou, s čím vším se mohou v rušných městech setkat, a jak by měli na takové zvuky a setkání přiměřeně reagovat. Zvláštní situace pro psa může nastat, při setkání s vozíčkářem. Pro psa je totiž nepřirozené vidět člověka jinak než stojícího. Psa může vylekat i vystřelovací deštník anebo dítě na plastovém hrkajícím chodítku. Buďte tedy obezřetní a předvídejte takové situace. Svého psa, byť je malý nemusíte ihned brát do náruče a uklidňovat ho. Postačí mu svým postojem dát jednoznačně najevo, jak se v takové situaci správně zachovat.

About Author

1 komentář

Leave A Reply