Jak vysvětlit dítěti, že na péči o psa ještě není dost zralé

0

O tom, jak vybrat psa či štěně už toho bylo napsáno opravdu hodně. Ale jak vysvětlit našemu dítěti, které se neustále domáhá pejska, že je na péči o něj ještě příliš malé, to už je jiná. Mnoho rodičů právě před Vánocemi podlehne tlaku svých dětí a pořídí jim pejska. Výsledkem je to, že se pak o psa musí starat rodiče sami anebo se pes, který brzy přestane být zajímavou hračkou, ocitne v útulku. Jak tomu všemu zabránit? Mluvit s dětmi o zodpovědnosti a zapřemýšlet i sami nad sebou.

Podlehnout nebo odolat?

Kdo jiný zná své děti lépe, než právě jejich rodiče!? Jen vy jako rodiče jste schopni odhadnout, zda vaše dítě je již zralé na to, aby tak velkou zodpovědnost, kterou starost o živého tvora představuje, bylo schopné unést. V tomto případě je třeba myslet nejen na přání svého dítěte, ale také na dlouhodobý závazek, jímž vlastnictví psa bezesporu je. Určitě byste nechtěli, aby trpělo dítě, pes i vy, pokud byste péči o psa nezvládali. A s tím rozhodně počítejte, že péče o psa stejně, tak či tak bude na vás.

Všechna štěňata jsou roztomilá, co  ale, až vyrostou?

Všechna štěňata jsou roztomilá, co ale, až vyrostou?

Nenechejte se ovlivnit slzami dítěte

Možná si sami vzpomenete na své dětství, kdy jste si i vy přáli psa. Ale vaši rodiče to nekvitovali s nadšením. Nepomohly ani vaše dětské sliby, ručky sepnuté a úpěnlivé prosby, ani nešťastné pohledy vrhané směrem k rodičům. Rodiče si stáli za svým a vy jste se psa nedočkali. Každý majitel psa, i ten zcela nezkušený, zcela rychle pochopí, že péče o štěně anebo i dospělého psa, je vlastně takový závazek, jako péče o dítě. Chcete-li mít tedy další dítě a nést tuto zodpovědnost, jděte do toho! Pokud ovšem v brzké době dítě (rozumějte psa), neplánujete, odložte toto rozhodnutí na správnou dobu. Možná ta doba nastane, až bude vaše dítě dospělé a samo uzná, že je konečně zralé na pořízení psa. Možná si ani samo psa nikdy nepořídí.

Nepodléhejte falešnému pocitu

Nenechejte na sebe tlačit. Nepodléhejte falešnému pocitu, že svému dítěti splněným přáním pod stromečkem vynahradíte to, že jste na něj v průběhu roku neměli dostatek času. Takový pocit mívají často velmi pracovně vytížení rodiče anebo matky samoživitelky, či otcové po rozvodu. Možná právě tohle nechcete slyšet, ale třeba je to právě váš případ.
Nechtějte si splnit svůj sen z dětství prostřednictvím svého dítěte
Velkou chybou by bylo zkoušet si prostřednictvím svého dítěte splnit své dětské dny. A to pochopitelně neplatí jen na pořízení pejska, ale i na volbu školy, či povolání, ale to už je jiné téma. Pokud jsou vaše děti malé, zkuste vydržet, jakmile budou větší a pocítí sami na sobě jistou zodpovědnost, můžete se domluvit například se sousedkou, která potřebuje občas pohlídat svého psa, aby ho svěřila právě vašemu dítěti. Třeba jen na půl hodiny denně na procházku a hned poznáte, na kolik je vaše dítě schopné a ochotné se postarat o psa zodpovědně a s každodenní pravidelností.

Je hodný, ale jen když spí

Je hodný, ale jen když spí

Šetřete energií

Svému dítěti vysvětlete, že je zkrátka malé na to, aby se samo staralo o živého tvora, ať už jím je pejsek anebo kočička. Připravte se na to, že ať použijete jakékoli argumenty, vaše dítě si stejně pejska nepřestane přát. Je to dítě a racionální argumenty dospělých prostě nechápe.
Poznámka autorky: A ještě jedna věc! Nesnažte se nahradit pod stromečkem živého pejska plyšovým pejskem, nebo pejskem na ovládání. Tuhle chybu mám za sebou a neminou Vánoce, kdy bych se nesetkala s poznámkou, že to bylo největší vánoční zklamání, které naše dcera zažila. A to už je dospělá a sama zvažuje pořízení svého vlastního psa.

About Author

Leave A Reply