Jaká očkování jsou povinná a jaká doporučovaná?

0

Máte doma také čtyřnohého psího přítele? Pokud ano, moc dobře víte, že ho musíte chodit pravidelně očkovat. V současné době se vyskytuje stále více a více nemocí, které mohou pejska napadnout, a předcházet se jim může jen tak, když se psi budou očkovat. I když je očkování rok od roku dražší, vyplatí se tímto způsobem psa chránit před nemocemi a jinými zdravotními problémy. Mnozí majitelé však nevědí, jaká očkování jsou povinná a jaká jsou jen doporučovaná.  

Bohužel málokterý psí majitel si uvědomuje, že stejně, jako se nechávají očkovat lidé, se musí očkovat i pejsci. Také se tímto způsobem předchází různým zdravotním problémům a nepříjemnostem. Očkování není dobré podceňovat, a to zejména v době, kdy je pejsek ještě štěnětem.  

Jaká očkování jsou povinná? 

Nejdříve se zaměřme na očkování, která jsou v současné době povinná. Ano, i taková existují, nejsou jenom doporučovaná očkování, ale jsou také ta, která musí pejsek podstoupit, ať se to jemu nebo jeho majiteli líbí či nikoli.  

Už ve štěněčím věku musí pejsek být naočkován proti psince, což je velmi nebezpečné infekční onemocnění způsobující výtoky z očí. Dále je nutné, aby se očkovalo proti leptospiróze, což je také infekční onemocnění postihující játra (je doprovázena vysokou teplotou, průjmy i zvracením), a také proti parvoviróze – to je na druhou stranu virové onemocnění, kterým trpí zejména malá štěňátka. Jedná se bohužel o smrtelné onemocnění, které se projevuje například průjmem. Také je třeba naočkovat ho proti infekčnímu kašli.  

Do čtvrt roku je potřeba provést preventivní očkování proti vzteklině, proti které se musí pes očkovat i v dospělosti, a to v pravidelném intervalu.  

Jaká jsou očkování doporučovaná? 

Mnozí veterináři si stojí za názorem, že povinné by mělo být jen odčervení a očkování proti vzteklině. Ostatní výše zmíněný očkování lze tedy zařadit i mezi doporučovaná očkování.  

About Author

Leave A Reply