Jaké existují druhy krmiva pro psy?

3

Pro majitele psů na trhu existuje nespočet druhů krmiv. Z jejich široké nabídky je často velmi těžké vybrat ten správný druh pro vašeho pejska. Proto se občas stává, že mnozí raději sáhnou po prvních granulí, které vidí v supermarketu, a nic více neřeší. Samotný problém přijde až s nutnou návštěvnou veterinární ordinace.

Ano, je pravda, že stále ještě existují takoví majitelé pejsků, kteří se nezaobírají výběrem správného krmiva pro jejich čtyřnohého kamaráda a raději zvolí nejrychlejší variantu. V supermarketu často koupí podle nich nejlevnější granule, jejichž značku mají dnes a denně na očích. Ovšem poté brzy přichází studená sprcha v podobě návštěvy veterinární ordinace.

Psi jsou stejní jako lidé

Stejně jako naše tělo potřebuje v dospělosti jiné látky než v dětském věku, stejně tak je to i u psů. Krmivo pro štěňátka má jiné složení, než krmivo pro dospělé psy. Naše tělo vyžaduje především vyváženou stravu. Ovšem i mezi lidmi se najdou ti, co mají určitá omezení. Například jsou na něco alergičtí, musí držet dietu, mají vysoký cholesterol nebo trpí cukrovkou.

Je tedy nutné ke stravě psa přistupovat stejně jako ke stravě naší. Dobré je se vyvarovat reklamou propagovaným granulím. Ty jsou často složením zcela nevhodné. I přestože psům velice chutnají, obsah soli je v těchto „značkových“ krmivech až moc velký. Jasné tedy je, že při časté konzumaci nezdravého krmiva mají pejsci nemalé zdravotní problémy. Ty často mohou končit až fatálně.

Důležité je přistupovat k výběru krmiva pro psa zodpovědně a brát v potaz i jeho potřeby. Potřeba je rozlišovat nejen věk pejska, ale i samotnou rasu a její velikost. Jiné granule jsou vhodné pro malé čivavy a jiné složením zas bude vyhovovat velkým psům, jako je například dobrman nebo labrador.

Na věku psa záleží

Jak již bylo zmíněno, je nutné brát v potaz věk pejska. Jiný druh krmiva bude určen štěňátkům a jiný dospělým psům. Při výběru krmiva se jistě setkáte s granulemi pro štěňata, mladé psy, dospělé psy a starší psy. Bohužel názvy jsou většinou uvedeny v angličtině. Proto je nutné si pamatovat alespoň pár anglických slovíček.

Puppy neboli štěňátka

Junior je mladý pes
Adult – dospělý pes
Mature neboli „senior“ pes

Nepodceňujte velikost plemena

Máte-li doma více pejsků různé rasy, pak se snažte každému dopřát jiný druh krmiva. Menší plemena psů potřebují zcela odlišné složení granulí, než velcí psi. V nabídce se nejčastěji objevuje označení jako mini, medium, maxi a mega.

Small Breed (Mini)

Krmivo Small Breed je určené pro malá plemena, která mají v dospělosti hmotnost do 10 kg. Jedná se například o plemeno, jako je Jorkšírský teriér, Mops nebo Jack Russel teriér.

Medium Breed (Medium)

Krmivo Medium Breed je určené pro střední plemena, která mají v dospělosti hmotnost od 10 kg až do 25 kg. Jedná se například o plemeno, jako je Kokršpaněl, Bulteriér nebo Border kolie.

Large Breed (Maxi)

Krmivo Large Breed je určené pro velká plemena, která mají v dospělosti hmotnost od 25 kg do 45 kg. Jedná se například o plemeno, jako je Boxer, Německý ovčák nebo Maďarský ohař.

Giant Breed (Mega)

Krmivo Giant Breed je určené pro obří plemena, která mají v dospělosti hmotnost nad 45 kg. Jedná se například o plemeno, jako je Bernský horský pes, Německá doga nebo Novofundlandský pes.

Zaostřete na individuální potřeby psa

Postupem času, co si vašeho pejska doma či na zahradě vypipláváte k dokonalosti a kupujete mu nejrůznější druhy granulí a pamlsků, zjistíte, co doopravdy on sám potřebuje. Stejně tak jako u lidí se s vyšším věkem zjišťují nejrůznější alergie a nemoci, tak samo to mají i psi. Naštěstí na trhu existuje široká nabídka různých druhů krmiv. Vy si tak můžete volit jiné krmivo pro zdravé pejsky, jiné pro redukci váhy, jiné pro psy s velkou zátěží a samozřejmě i jiné pro březí či kojící fenky.

Krmivo pro krásnou srst

Toužíte-li, aby váš pejsek měl krásnou srst, pak vězte, že i ta je odrazem stravy. Ve specializovaných obchodech koupíte krmiva, která jsou určená pro správný růst a lesk srsti. Jen v případě, že psovi bude dodávána opravdu vyvážená strava a péče o jeho srst bude stoprocentní, pak můžete doma mít pejska s neodolatelně krásnou srstí.

Krmivo pro alergiky

Pokud jste u psa zpozorovali časté svědění, červenání nebo potíže s trávením, pak je jasné, že se jedná o alergii na krmivo. Má-li tedy váš pes alergii je nutné k výběru toho správného krmiva přistupovat s velkou mírou opatrnosti. Ze stravy psa by měly být vyloučeny některé bílkoviny, respektive uhlohydráty. Poohlédněte se tedy přímo po speciálním krmivu pro alergiky.

Krmiva na redukci váhy

Má-li pejsek málo pohybu a dopřáváte-li mu až přemíru pamlsků, pak může trpět nadváhou. Ano, i psy často trápí obezita, ovšem na vině je v tomto případě nejčastěji majitel. Krmivo určené pro psy s nadváhou je s velmi nízkým obsahem tuku, což napomáhá redukci jejich váhy. Stejně tak dejte pozor na váhu psa po kastraci, kdy zvířátko většinou přestává být aktivní a hravé a raději si pospí a odpočine. Dojde-li obezita psa až k neúnosné hranici, je nutné navštívit veterináře a nastavit přísnou dietu v kombinaci s vhodným pohybem.

Krmivo pro březí a kojící fenky

Také pro březí a kojící feny je nutné vybírat jiný druh krmiva než pro dospělé psy. Druh krmiva určen přímo březím či kojícím fenkám obsahuje oproti běžným granulím více energie. Tyto granule mají tedy optimální poměr vápníku a fosforu. Pokud neseženete přímo speciální krmivo, pak můžete své fence nabídnout také granule vhodné pro štěňata. Jejich obsahové složení se podobá tomu pro březí a kojící fenky.

 

Potřebujete-li vědět více informací doporučujeme přečíst článek: „Jak vybrat vhodné krmivo pro psa

Chcete-li si krmivo pro pejska rovnou vybrat a koupit tak doporučujeme nakoupit a vybrat v obchodě Můj Mazlík: Výběr krmiva

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

3 komentáře

  1. Pingback: Máte rádi vaše psy? Krmte je správně! • Triomar

Leave A Reply