Jaké jsou nejčastější genetické vady psů?

0

Psi se řadí k těm nejčastějším domácím malíčkům, s nimiž trávíme velkou část svého dne. Psi si vyžadují obrovskou míru pozornosti a musí se jim dávat i potřebná péče, bez které nemohou být psi šťastní. V současné době je navíc nutné dávat si pozor na různé nemoci, které chodí světem a které bohužel napadají právě psí čtyřnohé přátele. Běžná onemocnění si však nepleťte s genetickými vadami. Mnozí majitelé psů si totiž myslí, že genetické vady jsou jenom příznakem nějaké nemoci, jenže s tím se bohužel musí naučit žít – jak psi, tak jejich majitelé. Jaké vady jsou nejčastější? 

Mnozí lidé jsou toho názoru, že genetické vady napadají jenom člověka, jenže jsou ohroženi i naši čtyřnozí psí přátelé, kteří se také dnes a denně musí potýkat se zdravotními problémy. Pokud bychom měli být konkrétní, čím dál více zdravotních problémů se vyskytuje u psů, kteří mají čistou krev.  

Genetických chorob se u psů objevuje mnoho. Ještě před sto lety jich bylo známo jenom padesát, dnes je cifra o čtyři stovky vyšší. Víte, jaké genetické choroby se řadí mezi nejčastější? 

  • Dysplazieloketního kloubu 

Mezi velmi častá genetická onemocnění se řadí například dysplazie loketního kloubu, která se vyskytuje zejména u velkých psích plemen. Kromě velkých plemen však jsou ohrožena i jiná plemena, jako je například kokršpaněl.  

  • Dysplazie kyčelního kloubu

Dysplazie jsou obecně velmi zrádné nemoci. Psi jsou také velmi často napadáni i dysplazií kyčelního kloubu. I tato nemoc postihuje zejména větší plemena, jako jsou němečtí ovčáci, dále také labradoři, retrívři nebo případně boxeři a rotvajleři.  

  • Vykloubení čéšky

Vykloubení čéšky je velmi zrádné onemocnění, které postihuje naopak malá psí plemena. Jedná se o onemocnění, které se týká kolenního kloubu psů.  

  • Aseptická nekróza

Aseptická nekróza také napadá zejména malé pejsky a postihuje jejich stehenní kosti.  

About Author

Leave A Reply