Jaké krmivo pro štěňata?

1
Pořídit si štěňátko je věc velice radostná a pravda co si budeme nalhávat – i poměrně snadná. V podstatě si stačí jednoho drobečka vybrat a odnést si ho domů. Žádná věda, viďte? Ovšem jakmile si štěně přinesete domů, začíná pro vás koloběh starostí a povinností, jež jsou se štěněčím drobečkem spojené. V první řadě se budete muset zamyslet nad vhodným krmivem, protože zvláště ve štěněčím věku je přísun správných živin, vitamínů a minerálů velice důležitý. Výběrem nesprávného krmiva pro vašeho pejska mu můžete ublížit a výrazně tak ovlivnit celý jeho život. Některé změny jsou pak jen těžko změnitelné a s některými dokonce neuděláte vůbec nic.

Není štěně jako štěně

Spousta lidí si myslí, že všechna štěňata jsou nachlup stejná. Zastávají názor, že není nutné brát každého mrňouska zvlášť a vybírat mu stravu individuálně – vždyť je to štěně jako štěně. Bohužel je tato myšlenka mylná. Štěněčí období se hodně liší a to především vzhledem k velikosti určitého plemene. Zvláště na otázku: Do kdy je můj pejsek ještě štěnětem, a kdy už se z něho stává psí dospělák? Si spousta lidí neumí odpovědět. Zatímco trpasličí a malá plemena pejsků se  pomyslnými dospěláky stávají již v prvním roce jejich života, velká plemena mohou být štěňátky až do osmnáctého měsíce života, kdy se definitivně zastaví jejich růst. A mluvíme-li o obřích plemenech, musíme počítat s pomalejším růstem, kdy se konečné hmotnosti vašeho čtyřnohého mazlíčka dočkáte již v osmnácti měsících, ale na vývoj kostí a to zejména lebky, si budete muset počkat až do dvou let. Po celé toto období, které je pro celkový vývoj vašeho pejska nesmírně důležité, musíte dbát na vybalancovaný přísun základních živin a minerálů, které mají vliv na silné a zdravé kosti. Máte-li doma velké plemeno, nezapomínejte ani na dostatek glukosaminu a chondroitinu – látek, jež jsou velice důležité pro dokonalou stavbu kloubní tkáně.

Proč psovi podávat kompletní krmivo určené pro štěňata?

Zvláště v prvních měsících života vašeho čtyřnohého kamaráda zajistí kvalitní kompletní krmivo zdárný vývoj kosterní soustavy. Co to znamená? Vaše štěně zkrátka poroste tak, jak má. Tato krmiva obsahují vyvážený přísun aminokyselin, vitamínů a minerálních látek, které hrají ve vývoji štěňat důležitý prim. Ve kvalitních krmivech dále naleznete zdroj DHA a mastných omega kyselin, například z lososového oleje, jenž se podepisuje na dokonalém vývoji mozku. V období přechodu z mateřské stravy výživy na pevnou stravu, by měla štěněčí strava obsahovat extrakty z bylin a psyllium pro správný průběh trávení.

Rehydratace

Chcete-li patřit mezi svědomité pejskaře, kteří svým mazlíčkům zajišťují spokojený život se vším všudy, zařaďte si do svého slovníčku i pojem rehydratace. O co se jedná? Především v období, kdy štěňátko přechází z mateřské výživy na pevnou stravu, dokáže granule lépe přijímat zvlhčené. Nejkvalitnější krmiva určená štěňatům jsou vyráběna moderní technologií a díky své struktuře proces rehydratace umožňují. Jakmile pejskovi granule namočíte, získají pro něj mnohem lákavější chuť i vůni. Každého pejska zaručeněupoutají voňavé nabobtnané knedlíčky, namísto tvrdých granulí. Proč využívat rehydrataci? Pokud má váš pejsek problém s pevnou stravou, věřte, že ho tímto nenuceným způsobem na granulky mnohem lépe naučíte. Ovšem rehydrataci umožňují jen ta nejkvalitnější krmiva.

Jak vybrat správné krmivo?

Na trhu můžete vybírat mezi nepřeberným množstvím krmiva pro psy. Různě se liší a to předevšímkvalitou a cenou, jež jdou ve většině případů ruku v ruce. Zvláště máte-li větší plemeno, počítejte s velkým množstvím krmiva, které vás samozřejmě bude něco stát, protože čím větší pes, tím víc žrádla potřebuje. A pokud budete investovat do opravdu kvalitního krmiva, mohou se náklady vyšplhat k celkem vysokým cenám.S vhodným krmivem vzhledem ke kvalitě a vaším finančním možnostem vám ochotně pomůže veterinář. Nemůžete od něj očekávat znalost úplně všech druhů krmiv, ale ta nejkvalitnější, nejšetrnější a nejvhodnější s ohledem kvalita/cena jistě znát bude, možná vám nějaké doporučí i z vlastní zkušenosti. Každý pes je individuální stvoření. Co to pro vás znamená? Jednoduše každý pejsek má jiné nároky a potřeby, proto se může stát, že i to nejkvalitnější krmivo vašemu pejskovi zkrátka nesedne.

Jak často krmit?

Obecně se doporučuje krmit štěňata 5x denně. Podávané dávky se postupem času snižují, ve chvíli, kdy bude váš pes dospělý, byste se měli zastavit na jedné až dvou dávkách denně. Svému pejskovi dávejte během dne jen tolik krmiva, kolik mu postačí k tomu, aby nepřibíralo a zůstalo v dobré kondici. Možná si pohráváte s otázkou: Štěňata ale mají na váze přibírat, jak to tedy je? Máte pravdu, pejsci ve štěněčím věku by opravdu měli přibírat v důsledku svého tělesného růstu, ovšem v žádném případě by neměli přehnaně tloustnout. Zvláště v případě štěňat velkých plemen byste měli zpozornět, jelikož nadváha v období růstu může výrazným způsobem přispět k rozvoji onemocnění pohybového aparátu.

Krmivo pro štěně dle plemene

Věřte nebo ne, ale kdo chce zajít v krmení svého čtyřnohého kamaráda ještě o krok dál, může se pohlédnoutpo kvalitních značkách, které nabízí vhodná krmiva rozdělená dle určitých plemen. Přesně tak! Krmiva pro štěňátka se obecně rozdělují podle velikosti plemene. Jiné krmivo si pořídí ten, kdo má doma malé plemeno, jinak bude postupovat majitel středních, velkých či dokonce obřích plemen. Na tom není nic neobvyklého, ovšem jak už bylo řečeno: Chcete-li postoupit ještě o krok dál, poohlédněte se po krmivu, které bude určeno pro konkrétní plemeno. Tato krmiva se pak výrazně odráží na ceně.

Jak správně krmit?

V první řadě byste se měli zajímat, čím bylo štěňátko krmeno, než jste si jen vzali domů, tzn. zeptat se předchozího majitele, na co bylo štěně zvyklé a jaké granule mu byly podávány. Pokud chcete začít podávat něco lepšího, rozhodně se vyhněte krmivům ze supermarketu. Přehnaně levná krmiva jsou totiž cenově příjemnější, ovšem ve většině případů neobsahují dostatečné množství živin, vitamínů a minerálů, které pejsek potřebuje. Pořídíte-li kvalitní suché krmivo, dopřejete tak štěněti dostatečný přísun všeho, co k životu potřebuje, a není proto nutné přikupovat další vitamíny. Pejska byste měli krmit podle jeho věku a zátěže. Většina majitelů pejskům krmivo vaří. Na tom není nic špatného, dodržíte-li postupy a vhodné suroviny. Podávat můžete například vařenou rýži nebo těstoviny s masem či zeleninou. Nikdy nesolte! Ve štěněčím věku je vhodné podávat vařenou stravu společně s vhodnými a kvalitními granulemi.

Vitamíny

Vitamíny jsou pro psy důležité v každém věku. Podporují fyziologické procesy v těle a zároveň mají ochrannou funkci. Pejsek si nedokáže všechny vitamíny vyrábět sám, proto je důležité, abyste je jeho tělíčku dodávali individuálně. Nedostatek vitamínů má za následek nedostatečnou obranyschopnost. Ovšem většina komerčně prodávaných krmiv obsahuje dostatečné množství vitamínů, proto není nutné podávat další. Mohlo by se stát, že byste štěňátko převitamínovali a to by rozhodně nebylo dobré. Jaké vitamíny jsou obsahem krmiva si můžete zjistit na obalu. A jaké vitamín jsou pro štěňata vhodná? Vitamín A, D, E, K, C, H.

Minerály

O nepostradatelnosti minerálů ve štěněčím věku nemusíte dlouho přemýšlet. Minerály jsou přijímányvodou a potravou. Pro růst psa jsou velice důležité, podílí se i na správném vývoji organismu a funkci metabolizmu. Proč je důležité, aby krmivo vašeho štěněte obsahovalo minerální látky? Díky dostatečnému přísunu minerálních látek je zajištěna správná výstavba tělesných tkání a zároveň se podílí na vedení nervových vzruchů. A jaké minerály by měly být obsahem kvalitního krmiva určeného pro psy ve štěněčím věku? Vápník, fosfor, sodík, draslík, chlór, sodík a síra. Každý minerál se podílí na něčem jiném a něčeho jiného je součástí. Přesto však platí, že byste neměli štěněti dávat minerály navíc. Kvalitní krmiva jich obsahují dostatek a podáváním něčeho navíc byste svému pejskovi mohli ublížit.

Rada na závěr

Čím a jak máte svého štěněčího psího kamaráda krmit již víte. Pamatujte na to, že pejska nesmíte přecpávat ani mu podávat výživové doplňky navíc. Pokud se rozhodnete zainventovat do opravdu kvalitního krmiva, budete mít o starost méně. Taková krmiva totiž mají všeho potřebný dostatek – nic víc, nic míň. Vaše štěně tak dostane přesně to, co ke správnému vývoji potřebuje. Pokud nechcete nebo nemůžete investovat vysoké peníze do kvalitních krmiv, nepřistupujte ke koupi krmiva ze supermarketů, které sice svými cenami ke koupi lákají, ovšem pro štěňátko nejsou vhodné. Pokuste se přizpůsobit své finanční možnosti dostatečně kvalitnímu krmivu a o jeho výběru se poraďte s lékařem či specialistou.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

1 komentář

  1. Pingback: Jak vybrat kvalitní granule pro psa? | infopes.cz

Leave A Reply