Jaké krmivo pro starší psy?

3
Stáří jednou dostihne úplně každého psa. Bez ohledu na rasu či pohlaví – i vy se jednou budete muset smířit s tím, že váš pejsek zestárl a z malého, neposedného a rozkošného štěňátka je najednou psí dospělák. Věk jednoduše neoklamete. Za staré se psi považují, dosáhnou-li poloviny očekávané délky života. Zdraví vašeho pejska i jeho fyzická kondice se začne zhoršovat, tělo postupem času ztratí schopnost obnovy a pejsek se bude hůře přizpůsobovat změnám prostředí či stresu. Tak to prostě chodí. Okolo sedmého roku života se psí metabolizmus výrazně zpomalí, a proto je důležité podávat psím staříkům kvalitní krmivo s menším kalorickým přísunem. Ke starému psu se musíte chovat s ohledem na jeho věk a především mu věnovat dostatečnou pozornost a péči zvláště co se krmiva týče.

Kdy začít s krmivem pro psí seniory?

Přesný čas – tedy věk psa, ve kterém se doporučuje začít s podáváním speciálního krmiva, se liší vzhledem k plemenu a především jeho velikosti. Obecně platí, že se menší plemena obvykle dožívají vyššího věku, z toho důvodu jejich tzv. senioří věk začíná o něco později. Máte-li doma malého pejska, měli byste mu podávat krmivo určené pro starší psy okolo 7 a 8 věku jeho života. Samozřejmě se vše odvíjí i od kondice jednotlivého psa. Pokud se váš čtyřnohý mazlíček řadí mezi střední plemena a jeho váha odpovídá zhrubado 25 kg, začněte s krmivem pro staříky v 7 letech věku. Jestli je součástí vaší rodiny větší plemeno, jehož váha se pohybuje nad 25 kg, můžete klasické krmivo vyměnit už v jeho 6 letech.  A pokud žijete s obřím plemenem vážícím více než 40 kg, připravte se na změnu kolem 5 věku jeho života.

Proč starší psi potřebují speciální krmivo?

Pokud chcete pro svého pejska jen to nejlepší, chcete mu dopřát příjemné roky života, měli byste počítat s tím, že až jednoho krásného dne zestárne, bude vyžadovat speciální péči a především kvalitní stravu. Proč? Starší psi již nejsou tolik aktivní, jako tomu bylo za jejich štěněčích let, takže zatímco jejich potřeba energie rapidně klesá, nároky na přísun kvalitních živin, vitamínů a minerálů výrazně stoupá. Co to pro vás znamená? Inu především investici do kvalitního krmiva. Strava starších pejsků by měla být lehce stravitelná a zároveň by měla být bohatá na obsah vlákniny, zatímco energetická hodnota v tomto věku již není tolik žádaná, a proto by se měla snížit. Pohlédněte se po kvalitním krmivu, ve kterém nebudou chybětvitamíny, rybí olej, antioxidanty, kvalitní proteiny a také zdroj vlákniny. Ještě než nějaký druh krmiva svému miláčkovi koupíte, měli byste se o jeho výběru poradit s veterinářem, který zná zdravotní stav psa a jenž vám může v mnohém poradit. Je lepší se zeptat, než nakoupit špatně. V případě, kdy byste vybrali špatně, by váš pejsek mohl začít trpět průjmy či zácpami.

Proč byste si měli připlatit za kvalitnější krmivo?

Většina majitelů psů nad pořízením lepšího krmiva, které by ve všech směrech jejich mazlíčkovi vyhovovalo, vůbec nepřemýšlí. Ovšem najdou se mezi nimi i tací, kteří mají hluboko do kapsy a nad pořízením kvalitnějšího a zároveň dražšího krmiva nechtějí ani slyšet. A to je velká chyba. To, čím svého pejska po celý jeho život krmíte, se následně výrazným způsobem projeví na jeho zdravotním stavu a samozřejmě i na délce života.Kvalitní krmivo, které sice stojí nějakou tu korunu navíc, byste měli pořídit především ve chvíli, kdy je váš pejsek starý. Proč? Jednoduše proto, že se jeho tělo, organismus i metabolizmus rapidně změnily. Proto. Kvalitní krmivo pejska nezatíží, lehce ho stráví a dodá mu vše potřebné. Zároveň podporuje pravidelné a pohodlné vyprazdňování, se kterým mívají zvláště starší pejsci občas problém. Lepší krmiva obsahují vyvážený obsah omega mastných kyselin doplněné o energicky vázaný zinek, jenž udrží jeho srst ve zdravé kondici. Vysoká hladina cholinu a vitamínu B zaručí podporu nervových funkcí a zadržení nástupu senility. A v neposlední řadě se přítomnost glukosaminu a chondroitinu postará o správnou funkci kloubů, které u starých psů výrazně trpí a jejich stav se den ode dne zhoršuje. Ještě pořád váháte nad otázkou, proč nelitovat peněz za kvalitní krmiva?

Co by nemělo chybět v misce psího seniora?

Máte-li doma starého pejska, jehož nejlepším létům již dávno odzvonilo, ještě to neznamená, že by vás měl hned zítra opustit. Pokud chcete, aby s vámi byl mnohem delší dobu, neváhejte nad pořízením kvalitních krmiv, kterými můžete jeho starý život výrazně prodloužit. Při výběru dbejte zvýšené pozornosti především na obsah těchto látek:
  • Chondroitin a glukosamin

Především ve vysokém věku jsou látky podporující pohybový aparát pro vašeho pejska doslova nezbytností. Krmivo určené k podávání psím seniorům by proto mělo obsahovat dostatek chondroitinu glukosaminu. Tyto látky se postarají o snížení opotřebené kloubů vašeho pejska, mají velice pozitivní vliv na celkovou hybnost, snižují nepříjemné bolesti a zároveň omezují riziko zánětlivých procesů. Při výběru vhodného krmiva se proto přesvědčte, že opravdu tyto dvě látky obsahuje.
  • Minerální látky

Krmiva pro staré pejsky by měly být bohaté na minerální látky. Proč? S vyšším věkem vašeho pejska se zvyšuje i riziko výskytu chorob. Kvalitní krmiva tento problém zohledňují a snaží se proti chorobám bojovat pomocí prevence. Účinnou prevencí jsou i minerální látky. V životě psího seniora hraje jednu z nejdůležitějších rolí především vápník, kterého by měl dostávat opravdu dostatek. Vápník zabraňuje řídnutí kostí a dodává jim potřebnou pevnost. Jistě víte, že klouby starých psů trpí, jsou hodně zatěžovány a jejich stav je horší a horší. Nepodceňujte proto přítomnost vápníku. Minerální látky obsažené ve speciálních krmivech určených pro staré psy, se pozitivním způsobem nepodepisují pouze na pohybovém aparátu, velice příznivě působí i na zažívání a správnou funkci kůže.
  • Rostlinné složky

Kvalitní krmiva pro psy ve vyšším věku jsou obohacené o dostatečné množství rostlinných výtažků, jenž se podílí na úpravě trávení. Ku příkladu známá yucca schidigera napomáhá při problémech se zažíváním i při potížích se zažívacím traktem. Zároveň je velice účinná v boji proti artritidě. Další velice důležitou rostlinnou složkou je vláknina. Pokud je jí podáváno přiměřené, ale zároveň dostačující množství, podporuje funkci střev a napomáhá s vyprazdňováním. Pejskům vyvolává pocit nasycenosti, aniž by je zatěžovala nadměrným dodatkem využitelné energie.
Výběru správného krmiva tedy věnujte opravdu dostatek pozornosti, abyste nesprávným výběrem svému pejskovi neublížili. Pokud si nebudete vědět rady, nebojte se zeptat, jaká krmiva jsou vhodná. Zohledněte také velikost vašeho mazlíčka a nepodávejte mu zbytečně velké množství. S kvalitním krmivem se ze společného života budete moci těšit mnohem déle.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

3 komentáře

  1. Pingback: Jak vybrat kvalitní granule pro psa? | infopes.cz

  2. Pingback: Klidný život » Blog Archive » Vybíráme granule pro starší psy

  3. Pingback: Jak vybrat vhodné kvalitní krmivo pro psa? | SnamaNaToMas!cz

Leave A Reply