Jakého psa pořídit do bytu?

0

Pes v bytě – pro někoho je tato alternativa zcela běžným trendem současné doby, pro jiného však stanovisko zcela nepřijatelné a navíc pohroma. Tedy pokud si ho budeme pořizovat do bytu v bytové zástavbě a kromě nás tam bude bydlet nejeden soused. Byt se však může nacházet také třeba v rodinném domě se zahradou a pak tedy není co řešit. Pejskařů však utěšeně přibývá, ať tam či tam, a ne všichni si uvědomují, k čemu všemu jsou se svým psím miláčkem zavázáni vzhledem ke svému okolí.

Vybíráme kamaráda

Již dávno neplatí tvrzení, že pejsek do paneláku nepatří a že velký pes potřebuje zahradu či výběh. Nejdůležitější je vždy důvod, proč si ho pořizujeme. Hledáme přítele, kamaráda a nového člena rodiny nebo je to jen z důvodů, aby se děti nenudily, že je to módní a je to dobrý typ na dárek? Rozhodně by při pořizování čtyřnohého kamaráda však měly být brány na zřetel aspekty, jako je čas, bytové podmínky, přizpůsobivost psa k dětem a k okolí, finanční situace, ochota něco obětovat. K výběru plemene je poté doporučeno přistupovat nanejvýš zodpovědně.

Co všechno lidé nevědí

V bytě se samozřejmě nejlépe vyjímá malé, společenské plemeno – maltézáček, bišonek, papillon, pekingský palácový psík, boloňský psík, mops čínský chocholatý pes nebude vadit menším dětem a není tak náročný na pohyb. Taktéž je oblíbená čivava, pražský krysařík a jorkšírský teriér – vejdou do kabelky, sežerou málo a někteří většinu dne prospí. Avšak nikde není psáno, že velký pes v bytě trpí. Má-li dostatek pohybu, péče a nebude trpět samotou, proč ne. Je ale třeba si uvědomit, zda prioritou je jeho vzhled, povaha, účel. Pes ke hlídání, k terapeutickým účelům, ke cvičení nebo jen tak pro radost ale také například líná, potřebuje pozornost a pravidelnou péči, také úklid interiéru bude častější.

Když ze štěňátka vyroste obr

Ve štěněčím věku jsou všichni pejskové k zulíbání, když vyrostou, vyvstane otázka: Kam s ním? Není mu v bytě teplo? Nepotřebuje větší výběh, častější vycházky, pobyt na cvičišti nebo se všemu po čase podřídí? Vybrat správně plemeno, které se k nám hodí a bude s námi šťastné, je asi to nejtěžší. Kdyby všichni, kdož si pejska pořizují, byli zodpovědní, nebyly by přeplněné útulky. Ohleduplnost k jejich způsobu života a potřebám, stejně jako ohleduplnost k čistému okolí a sousedům z nás dělá lidi s velkým L.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply