Jaký druh jedovatých hadů není vhodný pro domácí chov?

0

V současné době přibývá mezi námi chovatelů hadů. Hadi se stávají poměrně častými domácími mazlíčky, které chce chovat každý třetí z nás.  Jenže než si tohoto domácího, exotického a nebezpečného mazlíčka pořídíte, měli byste se o hadech něco dozvědět. Tak zaprvé je nutné vědět, že žádný začátečník by neměl začínat s chovem jedovatých hadů. Z počátku (ani později) si nevybírejte takové druhy hadů, po jejichž kousnutí takřka ihned umřete.

Kupodivu je takových hadů víc než dost. Abyste si nepořídili životu nebezpečného hada, poradíme vám, jakým druhům se vyvarovat a naopak jakým druhům dát přednost.

Jakým druhům se vyvarovat?

Na světě existuje více jak 250 druhů hadů, ale ne všichni hadi jsou jedovatí. Velká řada z nich se řadí do skupiny škrtičů. Zatímco škrtiči jsou pro domácí chov ideální, životu nebezpeční hadi nikoliv. Žádný chovatel by si neměl vybrat například australského taipana menšího, což je had, jehož uštknutí dokáže člověka zabýt do pětačtyřiceti vteřin.

K dalším velice nebezpečným druhům, které nejsou pro domácí chov určeny, se řadí třeba kobra královská, zmije řetízková nebo taky mamba černá. Zejména mamba černá dokáže uštknout i dvanáctkrát v řadě, což není běžné. Už první uštknutí je smrtící, ta další jsou spíše pro její zábavu.

Jakých druhů se nemusíte bát?

Jak jsme zmínili, pro domácí chov jsou ideální škrtiči. Většina škrtičů má mírumilovnou povahu, jsou poměrně klidní a ničím se nenechají rozhodit. Samozřejmě je třeba, abyste se i k těmto hadům chovali slušně a s respektem. Nikdy s nimi neházejte a nikdy je nemačkejte. Vždy mějte bezpečné rukavice, které sahají až k loktům a které jsou z takového materiálu, jež had neprokousne. Do základní výbavy každého chovatele se řadí i kleště či pinzeta.

K domácímu chovu jsou určeny například korálovky nebo velice oblíbená užovka červená.

About Author

Leave A Reply