Japonský chin – trpasličí společenský pes s kočičím temperamentem

0

Toto plemeno je velmi atraktivní, ale v našich končinách málo rozšířené. Psíci tohoto plemene působí velmi roztomile, jakmile se snaží svými grimasami potěšit své majitele. Jsou výjimeční jak svým vzhledem, tak svou povahou. Po celém světě jsou označováni různými jmény. V Japonsku je pojmenovali kočkopes, šlechta mu přezdívala polštářový nebo také klínový pes, oblíbené je i označení japánek nebo Chin.

Z historie plemene

Chin se dostal do veřejného povědomí před více než 1400 lety. Pravděpodobně jako mnohá další miniaturní plemena byli i Chinové součástí darů čínského císaře pro japonský dvůr. Kynologové se však názorově rozcházejí, zda hledat původ tohoto plemene v tajuplné Číně, v Tibetu, Japonsku nebo jinde v orientu. A stejně nedohledatelné je i to, která psí plemena vedla k jeho vzniku. Chinové mají svůj velký význam i v náboženství, stejně tak, jako tomu bylo i u Pekingských palácových psíků, u Shih-Tzu anebo u Tibetských Španělů. Měli svou významnou úlohu v šintoismu. Stávali se ochránci chrámů a klášterů. Samotný císař svěřoval chov těchto psů jen těm nejvýše postaveným a jejich rodinám. Ti to považovali za veliký a významný projev císařovy náklonnosti. Pro množení Japonských Chinů byli vybíráni vždy ti nejmenší jedinci z chovu a časem tak projevila miniaturizace plemene. I když pro psy to znamenalo spíše strádání v podobě příbuzenského křížení, omezování potravy, napájení saké, nebo krmení výhradně vegetariánskou stravou. To vše mělo zajistit, že se takto chovaní jedinci vejdou do rukávů kimon žen šlechticů, na malé podušky a do ptačích klecí. V té době také vzniklo pro tyto psy pojmenování kočkopes, které jasně charakterizuje jak vzhled, tak i chování tohoto psa, které se blíží chování kočičímu, ale i ladnému kočičímu pohybu. Kdo se tehdy o Chiny nestaral s úctou a láskou, byl po zásluze potrestán.

Pozitiva plemene

Za každé pohlazení je velmi vděčný. Hodí se pro chov i v těch nejmenších bytech. Šlechetná povaha, vybrané chování a malé tělo z něj dělají ideálního společníka, a to nejen doma, ale i kdekoli na cestách, na které se může spolu se svým majitelem kdykoli vydat. Štěňata tohoto plemene jsou sebevědomá, veselá, skotačivá a okouzlující, tak jako štěňata kterýchkoli jiných plemen. Mají rozkošně hebkou, hustou a zároveň až vatovitou srst.

Negativa plemene

Velmi špatně snáší jak stresové situace, tak i tvrdé domácí podmínky. Má natolik citlivou povahou, že se silně váže na svého pána. Pouhé okřikování a zavírání do klece ještě neznamená, že je pes vychováván. Pokud chcete mít svou posteli v budoucnu jen pro sebe, neberte štěně, i když naříká, k sobě, vezměte jen s pelíškem do ložnice, ale trvejte na tom, aby k vám do lůžka nesmělo.

Kočkopes, i tak bývá japánek označován

Kočkopes, i tak bývá japánek označován

Typické znaky plemene

Země původu: Japonsko
Výška: pes – kohoutková výška 25 cm, feny o něco méně.
Hmotnost: do 2 kg.
Standard podle FCI: společenské plemeno
Postava: přiměřeně široký i hluboký hrudník, žebra dobře klenutá, břicho vtažené, okrouhlý hřbet. Hlava plochá a široká. Feny mají o něco delší tělo.
Srst: měkká hedvábná, dlouhá, hladká a bohatá.
Barva: bílá s černými nebo červenými znaky, černá nemá převládat nad bílou, skvrnité zbarvení není dovoleno.
Povaha: hrdá, důstojná, něžná a jemná, dobromyslná, zdrženlivá.

Zdravotní stav

Velké okrouhlé a zároveň široce od sebe posazené oči mají nevýhodu v tom, že často zachycují okolní prach rozvířený nízkým tělem. Oči bývají rovněž náchylné ke zranění, protože jsou široce otevřené, a je třeba o ně dobře pečovat. Okolí očí a nosní kožní záhyby se otírají vatovým tamponem máčeným v Ophtalu nebo borové vodě. Nutná je rovněž pravidelná kontrola uší a jejich vnitřních stěn. Další závažnější zdravotní potíže mají japánci společné s ostatními malými plemeny. Jedná se o neuzavření lebečního švu, takzvaná fontanella persistenz. Zůstane-li fontanela trvale neuzavřená, vyřazuje to psa či fenu z chovu. Další dědičnou, tedy geneticky podmíněnou vadou je vymknutí čili vykloubení kolenního kloubu – patella luxation. Malá plemena často také provází slzení očí.

Pro koho je vhodný

Psi plemene Japan Chin jsou vhodní pro kohokoli, kdo je schopen a ochoten je zahrnout svou láskou a péčí a věnovat jim dostatek ze svého volného času.

Nejen rozmnožovat, ale hlavně zdokonalovat!

Zodpovědní majitelé a chovatelé zvláště malých plemen poukazují na to, jak důležité je to, že se jako správní chovatelé snaží plemeno, které chovají nejen rozmnožovat, ale hlavně zdokonalovat. A právě na to by měl být kladen velký důraz u všech chovatelů. Malá plemena bývají často zneužívána množiteli. Ti je zneužívají k množení svých peněz ovšem za zcela nevhodných, zdraví a život ohrožujících podmínek pro chované psy. Tomu je třeba zabránit upozorňováním na tyto množírny a také správně nastavenou legislativou.

About Author

Leave A Reply