Je houbařská sezona, naučte sbírat houby i vašeho psa!

0

Houbaříte rádi a jste zároveň majitelé psa, který je rád v pohybu? Využijte podzimní houbařskou sezónu a naučte svého psa hledat houby. Bude to zábava pro celou rodinu a vy si díky nově naučeným dovednostem vašeho psa budete domů nosit ještě o něco větší houbařský úlovek než obvykle.
Je-li váš pes poslušný a dobře reaguje na přivolání a má navíc rád vyhledávání piškotů nebo pamlsků v úkrytech, nebude nijak obtížné naučit jej hledat i houby. Jako všechny povely, které chceme psa naučit, bude i tento více o trpělivosti, než o čemkoli jiném. Ale v podstatě se vám nemůže stát nic víc, než že vás pes občas přivolá i k nějaké té holubince nebo ryzci, které nesbíráte.

Nenechávejte svého psa na podzim zahálet

Každý pes je vhodný

Ať máte velkého, nebo malého psa, fenku či pumra, každý pes je k této činnosti vhodný. Někteří se hledání hub naučí dříve, jiným to bude trvat o fous déle. Ale věřte, že určitě to bude hlavně o zábavě a radosti. Ideální je mít pro výcvik připravené takové houby, které jsme sami v lese nasbírali a víme o nich, že jsou jedlé, aby si pes zapamatoval jejich specifickou vůni a po ní dokázala v lese pátrat. Psovi dáme některou z nalezených hub očichat. Abychom se ze začátku vyvarovali toho, že ji pes sežere, dáme houby raději do plátěného pytlíku anebo do plastového kelímku s víčkem, do nějž jsme předem udělali dírky, aby byla houba dostatečně cítit i mimo něj.

Nezapomeňte na pamlsek při úspěchu

Sednout, zalehnout nebo vyštěkat houbu, těmito způsoby nám může dát pes najevo, že už něco našel. Trénink provádíme nejprve mimo les, někde na přehledném místě, například na louce. Jakmile pes splní dobře co má, odměníme ho. Zpočátku výcviku je vhodnější odměnou pamlsek. Později můžeme přejít k odměně pochvalou a pamlsek podat jen občas. Jakmile pes pochopil, co po něm chceme, můžeme mu dát za úkol vyhledat několik hub uschovaných v různých vzdálenostech od sebe. Pokud by se mu nedařilo, vrátíme se opět na začátek, k vyhledání jedné houby.

Z louky přejděte do lesa

V momentě, když už psa při hledání uschovaných hub není třeba ani doprovázet a on ví, že po něm chceme právě tuto činnost, můžeme hledání jít vyzkoušet rovnou do lesa. Začneme tím, že na kraji lesa mu dáme přičichnout k již námi nalezené houbě a vydáme povel „Hledej“. U tohoto povelu ale musíme mít na paměti, že někteří psi mohou být zvyklí z cvičáku na tento povel začít hledat ukryté osoby, například za nějakou zástěnou nebo za nerovností terénu. V takovém případě psa naučíme hledat houby na jiný povel, aby místo hub v lese nehledal houbaře a nevyštěkávali je tam.
Mimo sezónu můžete naučit svého psa hledat houby třeba i tak, že koupíte v obchodě hlívu, nebo žampiony, a ty mu rozložíte v trávě a necháte ho hledat, dokud nezalehne nebo houbu neoznačí štěkáním.

Tak a na závěr vám už jen popřejeme hodně radosti ze společného houbaření!

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply