Očkování psů – která jsou povinná?

0

Máte doma psa? Jistě víte, že každý rok musí váš mazlíček podstoupit očkování proti vzteklině – to je zákonem dané. Nechá se očkovat i proti jiným onemocněním. Očkování je v podstatě prevence před vznikem onemocnění. Můžeme nechat psa očkovat proti nemocem, které jsou způsobeny viry, bakteriem, ale také můžeme nechat psa naočkovat proti parazitům. Vakcinace se provádí již u štěňat ve věku 6-8 týdnů – to je doba, kdy se startuje vlastní imunita. Vakcíny byly vyvinuty proti následujícím onemocněním.

Psinka

Psinka je virové onemocnění. Virus patří do čeledi Paramyxoviridae a je poměrně odolný ve vnějším prostředí. Nemocné zvíře viry vylučuje všemi sekrety – slinami, trusem, močí. Ostatní psi se nakazí kontaktem s již nakaženým psem nebo kontaminovaným krmivem či vodou. Psinka je častá na jaře či na podzim u psů do 1 roku stáří, ale nakazit se může i starší pes, který má oslabenou imunitu nebo který má nedostatečnou či špatně vyváženou výživu. Inkubační doba (= doba, která uplyne od prvního kontaktu s virem a objeví se příznaky onemocnění) je 3-7 dní. Obecnými příznaky jsou nechutenství, malátnost, vyšší teplota, třes svalů, únava, samotářské chování.

Plicní forma psinky se projevuje výtokem z nosu, kašlem, současně se mohou objevit i záněty očí.

Střevní forma psinky se projevuje krvavým průjmem, zvracením, zánětem žaludku a střev případně také hltanu a mandlí.

Během průběhu předchozích dvou forem se může objevit i forma nervová, jde hlavně o záškuby v obličeji – na čenichu, pyscích, na krku a končetinách.

Kožní forma je méně častá, jde o zrohovatění a popraskání pokožky na polštářcích tlap. Při chůzi psa s touto formou onemocnění uslyšíte zvuk podobný klapotu dámských lodiček. Léčba je drahá, problematická a často neúspěšná.

Parvoviróza

Je virové onemocnění, nebezpečné zejména pro štěňata ve věku 2-6 měsíců. Původce patří do čeledi Parvoviridae. K infekci může dojít kontaktem s nakaženým jedincem nebo pomocí kontaminovaných předmětů, krmiva či vody. Tento virus působí těžké průjmy, zvracení a vysoké horečky, psi jsou apatičtí, a pokud se rychle nezahájí léčba, hynou na těžkou dehydrataci.

Psincový kašel

I tento zdravotní problém je způsoben viry. Jde o onemocnění dýchací soustavy, kdy příznaky jsou výtok z nosu, vyšší teplota, rychlejší dechová frekvence, suchý kašel, zánět průdušnice a průdušek. U některých psů se může objevit i zvracení. Toto onemocnění se šíří kapénkovou infekcí. Náchylná jsou neočkovaná zvířata, ale onemocnět může i starší oslabený jedinec.

Infekční hepatitida

Opět jde o virové onemocnění. Tento původce je v prostředí vysoce odolný. K nakažení může dojít pozřením kontaminované potravy. Příznaky tohoto onemocnění jsou vysoké teploty, výtok z očí, zvracení, průjem. Toto onemocnění může probíhat skrytě (nepozorujeme na zvířeti žádné změny), akutně (zvíře náhle zemře), nebo pozvolně (zvíře se často do 14 dnů uzdraví).

Leptospiróza

Bakteriální onemocnění, kterým se pes nakazí díky přenašečům = hlodavcům. Hlodavci jsou vůči těmto bakteriím odolní, přenáší je močí. Pes se může nakazit také přímým kontaktem s již nemocným psem. Onemocnění se projevuje horečkou, zvracením, apatií, nadměrným příjmem tekutin, žloutenkou a většinou končí smrtí

Borelióza

Onemocnění bakteriálního původu, jehož přenašečem je klíště obecné. Aby se pes nakazil, musí být klíště na jeho kůži přisáto 6-48 hodin. Onemocnění se projevuje za 2-5 měsíců po napadení klíšťaty kulháním, otokem kloubů, vyšší teplotou, nechutenstvím, apatií. Zarudnutí kůže v místě přisátí klíštěte se nepozoruje. Léčba je dlouhodobá a nákladná. Proto je lepší investovat do prevence.

Vzteklina

Virové onemocnění centrálního nervového systému přenosné na jakéhokoli teplokrevného živočicha, včetně člověka. Přenáší se kousnutím a ve všech případech končí smrtí. Toto onemocnění má zuřivou či tichou formu.

Během zuřivé formy je zvíře apatické, schovává se v temných místech, neposlouchá, vyje, pes může sám sebe hryzat, nepoznává lidi ze svého blízkého okolí, později se pes stává agresivní, bojí se vody, požírá kameny, následuje ochrnutí pánevních končetin, neschopnost polykat a smrt.

U tiché formy se neobjevuje agrese vůči okolí. První očkování proti vzteklině se provádí v 6 měsících věku a opakuje se každoročně.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply