Je váš pes hravý? Postarejte se mu o zábavu!

0

Psi mají v oblibě spousty hraček a mnohé z nich si dokážou najít sami. Ke hře jim často slouží větev, kousek klacíku, naše ponožky nebo bačkory, plastová lahev anebo plyšáci po vašich dětech. Se vším tím si mohou hrát jak doma, tak i venku. Pochopitelně nejlepší je, když se k jejich hře přidá ještě další pes anebo přímo páníček. A tehdy je zábava pro psa dokonalá!

Všechno má svá pravidla

Mezi základní pravidla her se psem, která není radno překračovat, je pravidlo přirozené autority. Vy jste ten, kdo rozhodne, kdy hra začne a také kdy skončí. Nikdy nenuťte psa do takové činnosti, jíž se obává, mohlo by to mezi vámi vytvořit doslova vztahovou propast. Z každé hry musíte psa odvolat ihned, jak uvidíte náznak agresivity. Jakmile pes začne zívat, je dobré dopřát mu přestávku. Po ukončení hry nemusí pes hned pochopit, že má zůstat v klidu, a tak mu nabídněte ke zklidnění třeba kost na žvýkání anebo hračku, se kterou si může hrát sám, i když třeba leží.

Každý pes je jiný

Někteří psi jsou spíše klidní a těm budou nejspíš vyhovovat hlavně dlouhé hry, klidně i na úkor délky procházek. Mezi kliďasy, kteří si vydrží hrát docela pohodově, řadíme maltézáky, mopslíky, bígly a basety nebo jorkšíry a pudly. Mezi psími sportovci najdeme nejspíše kólie, dobrmany, dalmatiny, bobtejly a také třeba belgické ovčáky nebo knírače. Většina temperamentních psů je mezi pasteveckými a loveckými psy a teriéry. Ti milují akční hry, pohyb a tempo takřka kdykoli a kdekoli. Ovšem jsou i specializovaní psi, které hrou není zrovna snadné zabavit, nejčastěji je naleznete mezi psy záchranáři, vodícími psy, psy tažnými a často i hlídacími psy. Zde záměrně neuvádíme jednotlivá plemena, neboť ke každému úkolu a práci se hodí jiné.

Procházky nemusí být nudné

Ovšem příslušet k jedné rase, to ještě neznamená, že jsou všichni psi jedné rasy stejní. Individuální potřeby psů jsou viditelné jak napříč rasami, tak napříč jejich zaměření anebo specializací. A to je třeba zohlednit, ať už si se psem hrajete, cvičíte ho anebo jdete na procházku. I když při procházkách nemáte zrovna moc možností na výběr trasy, zkuste každou z vycházek nějak zpestřit. Není nutné, chodit 3 x denně stejnou trasou i rychlostí. Udělejte zastávku, dejte svému psovi prostor ke hře, zábavě anebo kontaktu s dalšími psy. Ideální je trasy procházek úplně měnit, aby na nich bylo něco nového nejen pro vás, ale hlavně pro vašeho psa.

About Author

Leave A Reply