Ještěrka zední – chráněná zákonem a ideální pro chov

0

Každý z nás potřebuje mít svého domácího mazlíčka. Ne proto, že se potřebujeme o někoho starat, ale proto, abychom nebyli sami. Mnoho lidí si pořizuje pejsky, jiní si pořizují kočky, ale někteří najdou své miláčky v plazech. Pokud jste nadšenci do plazů, skvělou volbou bude ještěrka zední, která je zvláštní tím, že je chráněná zákonem. Nemůžete ji tedy odchytnout ve volné přírodě, jinak vás čekají vysoké sankce. Jestliže si ji pořídíte legální cestou, je to skvělý společník, který je pro domácí chov ideální.

Ještěrka zední je velice půvabný tvor, který se zásadně chová v teráriích. Je hbitá, mezi teraristy velice oblíbená a populární. Ve volné přírodě se s ní můžeme setkat nejvíce v jižní Evropě. Jak jsme zmínili, její chov je snadný, potřebuje jen prostor, teplo, společnost a dostatečné vybavení určené pro šplhání.

Co je třeba vědět, než si ještěrku pořídíte

Ještěrka zední je velice čilá, potřebuje prostorné terárium, kde bude moct šplhat. Ideální terárium je o velikosti 80x45x60 centimetrů a vybaveno by mělo být kameny, kamennými úkryty a hlavně mnoha větvemi, po nichž mohou ještěrky šplhat.

Jak jsme zmínili, potřebuje i společnost. Ještěrka zední se zásadně chová v páru. Nejspokojenější jsou tehdy, kdy mají společnost opačného pohlaví. V době páření mohou být ještěrky velice agresivní, a to převážně tehdy, vyskytují-li se v akváriu dvě samice.

Vhodným substrátem pro terária je například směs zeminy a písku. Teplota v teráriu by se měla pohybovat od pětadvaceti stupňů Celsia do třiceti stupňů.

Čím ještěrku krmit?

Ještěrka se živí larvami a jiným podobným hmyzem. Stravu můžete různě kombinovat, nemusíte jí dávat stále to samé. Doporučujeme různorodou stravu, která se bude skládat nejen z larev, ale i ze cvrčků či kobylek a červů. Zapomenout by se nemělo ani na vitaminy. Ještěrka nepohrdne ani kouskem čerstvého ovoce.

About Author

Leave A Reply