Klaun žlutý – krásná rybka, kterou může chovat každý

0

Mnoho začínajících chovatelů akvarijních rybiček má za to, že mohou chovat jenom paví očka nebo neonky, protože jsou pro chov ideální a péče o ně není nijak náročná, jenže to tak není. Existuje mnoho jiných druhů akvarijních rybiček, které jsou pro začínající chovatele vhodné. Například se mezi ně řadí klaun žlutý, který žije dokonce deset let.

Když se řekne „klaun“, většina z nás si vybaví legračního pána s červeným nosem. Chovatelé rybiček si však vybaví mořské rybičky, které jim zpestřují akvárium. Nejčastěji se chová klaun očkatý, kterého známe z animovaného snímku „Hledá se Nemo“, ovšem to není jediný druh klauna, kterého lidé obvykle chovají. Mnohem méně náročným je klaun žlutý.

Klaun žlutý se ve volné přírodě vyskytuje především v mořích s útesy, pochází ze západního Tichomoří, tedy konkrétně z Austrálie, z Filipín či Šalamounových ostrovů.

Co byste měli o klaunovi žlutém vědět

O této akvarijní rybičce je nutné mnoho vědět. Dožívají se zhruba deseti let, nejčastěji se chovají samostatně, ale můžete je chovat i ve skupinách (záleží na velikosti vašeho akvária). U klauna žlutého platí, že samice je větší než samec. I když jeho přívlastek je „žlutý“, není zcela žlutý. Je spíše oranžovo-žlutý a má bílý pruh, který se táhne od tlamy až po ocasní ploutev.

Chov klauna žlutého

Co se týče samotného chovu, zmínili jsme, že se jedná o nenáročnou rybičku. Je to všežravec, spokojí se jak se suchou potravou, tak s řasami či s planktonem.

Co je skvělé, tak je to, že se rychle množí. Pokud je teplota vody kolem pětadvaceti stupňů Celsia, je to pro klauna žlutého ideální prostředí k rozmnožování. K rozmnožování potřebuje pár svou sasanku, do ní nebo kolem ní se nakladou jikry. Obvykle bývá jiker kolem pěti set až tisícovky.

Je nutné zmínit, že pokud byste chtěli klauna žlutého chovat v jednom akváriu společně s jinými rybami, nedoporučuje se to. Jsou poměrně agresivní, milují své soukromí.

About Author

Leave A Reply