Kloubní problémy postihují nejčastěji psy velkých a obřích plemen a staré psy

0

Díky naší péči a starostlivosti se neustále prodlužuje délka života našich čtyřnohých společníků – psů. S prodlužujícím se věkem se však u nich setkáváme s nejrůznějšími zdravotními obtížemi a výjimkou nejsou ani kloubní problémy. Ty mohou být způsobeny jednak velkou hmotností psa, dědičnými dispozicemi, ale také prodlužující se dobou, po kterou jsou klouby zatěžovány.

Nejčastější problém – artrotické změny kloubních chrupavek

U psů se nejčastěji setkáváme s artrotickými změnami kloubních chrupavek, které jsou již v pozdním věku velmi opotřebované až zničené. Jakmile se kloub octne v tomto stádiu, přidá se zánět vznikající odíráním kloubní hlavice o kloubní jamku. Tento zánět má specifické chemické složení, které navíc poškozuje ubývající chrupavčitou tkáň. Tím se celý stav ještě zhoršuje. Je tedy pochopitelné, že zánětlivý stav vyvolává u psa bolesti, nechuť se pohybovat, bolestivé vstávání nebo uléhání a také kulhání. Je tedy nutné zánět léčit, a tak jej potlačit.

Obnova kloubních chrupavek

Pro obnovu kloubních chrupavek se doporučuje podávat psům chondroprotektivní látky: glukosamin sulfát a chondroitin sulfát(ke koupi v kloubních výživách pro psy). Tyto látky pronikají do kloubních chrupavek a následně je hydratují a činí je tak pružnějšími. V případech jako jsou tyto je vhodné spolu s chondroprotektivními látkami podávat i látku MSM, která působí protizánětlivě a protibolestivě. Díky těmto látkám dojde u psa k vyčištění kloubu od zánětu a také k úlevě od boleti.

Tibetský mastiff – obří plemeno

Látka MSM zpevňuje vazy a šlachy

V pokročilém věku u psů dochází rovněž k uvolňování vazů a šlach, což způsobuje následně nižší stabilitu kloubů a kloubní chrupavky se tak více poškozují. Látka MSM má rovněž pozitivní vliv na zpevňování šlach a vazů, což zpětně vytváří vyšší stabilitu kloubů. Díky tomu je pro fyziologický a bezbolestný pohyb psů velmi důležitý. K odstranění zánětu se rovněž hodí podávat psovi nasycené a nenasycené mastné kyseliny. Tyto je možné využít i při akutním zhoršení stavu a velkých bolestech.

Jak je to u štěňat a malých psů

Bohužel kloubní problémy nebývají spojeny výhradně s velkými a obřími plemeny psů anebo se psy pokročilého věku, postihují i štěňata a nevyhýbají se ani malým psím plemenům. U malých psů a u štěňat se setkáváme obvykle s vývojovými vadami. Těmi jsou dysplazie kyčelního kloubu DKK a dysplazie loketního kloubu DLK. U nich hraje zásadní roli dědičnost a také výživa štěněte v období jeho růstu. Navíc poměrně častým zdravotním problémem je v tomto věku ulomení loketní chrupavky. Ta právě v tomto období přirůstá k loketní kosti. Zejména malá plemena pak bývají postižena luxací pately.

Na všechny výše uvedené zdravotní problémy platí podávání chondroprotektiv a MSM látek.

Foto: Pixabay

About Author

Leave A Reply