Kobra královská jako nejjedovatější had na světě. Co jste o ní nevěděli?

0

Hadi se dnes chovají v každé čtvrté domácnosti. Jedná se o skutečně velice populárního mazlíčka, kterého si pořizují nejen milovníci těchto plazů, ale také ti, kteří se hadů bojí. Existuje totiž jakási teorie, která říká, že tomu, čeho se bojíte, musíte čelit. A tak si lidé bojící se hadů pořizují právě hady nebo lidé bojící se pavouků si pořizují právě pavouky. Zaměřme se však nyní na hady, konkrétně na kobru královskou, kterou celý svět zná jako nejdelšího jedovatého hada na světě.  

Jak jsme zmínili, jedná se o nejdelšího jedovatého hada světa. Ve svém dospělém věku může dosáhnout až pěti metrů. Ve volné přírodě se s ní můžete setkat v Asii nebo případně v Indii.  

Jedná se o pojídače hadů 

Věděli jste, že se kobře královské říká také “pojídač hadů”? Sama je sice jedovatá, ovšem loví jen nejedovaté druhy hadů. Kromě hadů však loví také menší ještěry.  

Jed, který člověka zabije po prvním uštknutí 

Mnozí hadi musí uštknout víckrát, aby svou kořist v podobě člověka zabili. Kobře královské stačí kousnout jen jednou. Její jed je skutečně velice silný. Úmrtnost se v současné době pohybuje kolem pětasedmdesáti procent.  

Důvodem, proč kobře královské stačí kousnout jen jednou, může být i to, že do své kořisti vstřikuje jed ve větším množství než jiné druhy jedovatých hadů. Výzkumy říkají, že na jedno jediné uštknutí vypustí kobra královská do své kořisti až sedm mililitrů jedu. Toto množství umožňuje kobře královské zabít i mnohem větší kořist, než jaká je její velikost.  

O kobře královské se také ví, že usmrcuje až pětkrát rychleji než známá černá mamba. Abychom byli konkrétnější a dokázali si to představit, podívejme se na příklad se slonem. Pokud se kobra královská zakousne do sloního chobotu, slon umře do čtyř hodin. Už během jednoho kousnutí se do těla oběti dostane smrtelná dávka jedu.  

About Author

Leave A Reply