Kočky a psi na našich zahradách

0

Pravdou je, že i seberoztomilejší kočička nebo pejsek dokáže na zahradě způsobit škodu, nebo nějakou tu neplechu. Přesto, že pes a kočka k domu patří už od nepaměti, na spoustu záležitostí kolem domu a zahrady se dnes pohlíží jinak. Z hlídacích psů se stávají mazlíčkové, kteří mají po zahradě volný pohyb a často nejsou jedinými zvířecími příslušníky, kteří mají na zahradu vstup povolen. V těsném závěsu za nimi pěkně potichu našlapují kočičí packy. A i ony si mohou vyhlédnout k odpočinku lecjaké nevhodné místo, třeba květináč se sotva rašícími bylinkami.

Správnou výchovou lecčemu zabráníte

Většině škod, které by váš pes mohl na zahradě napáchat, lze předcházet včasnou a správnou výchovou již od štěněcího věku. Pes si tak zapamatuje například to, že nemá běhat po záhonech, ale jen po cestě, anebo že nemá hrabat na zahradě díry.

Pes jako teritoriální zvíře

Pes si své území hlídá, protože je to jeho teritorium. Z toho důvodu jsou na zahradě velmi brzy vyšlapané cestičky, a to hlavně kolem plotu a vyležená místa u branky. Do míst, kam mu chceme zabránit ve vstupu, je nejlepší vysázet živé ploty, ideálně z pichlavých keřů, například z hlohyně – Pyracanthy, nebo z dřišťálu. Nemusíme se obávat, že by si o ně dospělý pes způsobil zranění. Při močení si psi hledají pohodlná místa, takže se sem nebudou nejspíš vůbec vydávat.

Kočka si plete strom se škrabadlem

Kočka si plete strom se škrabadlem

Kočky představují nebezpečí hlavně pro ptactvo

Ti, kdo jsou kočkami nejvíce stresování, jsou hlavně hnízdící ptáci. Ti bohužel kvůli kočkám, často zanedbávají i vlastní potomstvo. Kočky jsou šelmy a nic, ani dostatečně plné bříško jim nezabrání v tom, aby na ptáky uplatnili své lovecké instinkty. Vzhledem k tomu, že kočka je mnohem nezávislejší ve srovnání se psem, nedá se očekávat, že ji naučíte, aby ptactvo nelovila. Má sice i nyní na zahradách a dvorcích stále dostatek úkolů, při nichž může prokázat svou užitečnost, ale ne vždy je trpěna. A to hlavně kvůli svému polodivokému způsobu života. Je tedy hlavně na vás, abyste ptačí budky, krmítka a pítka v zahradě umisťovali v bezpečné vzdálenosti od míst, na něž by se kočky mohly vyšplhat nebo vyskočit.

Kočky jsou predátoři, i ty které se krmí výběrovými konzervami

Jelikož kočky nedokážou rozlišovat mezi užitečnými a škodlivými tvory vyskytujícími se na zahradě, musíme eliminovat ztráty na zvířecích životech na zahradě my. Kočky dokážou stejně hbitě ulovit ptáka, rejska, slepýše, ale dokonce i užovku. Zabránit těmto škodám je poměrně těžké. Můžeme zavěsit kočce na krk rolničku, která bude zvířata plašit a zároveň nás bude informovat o pohybu kočky. Užitečným tvorům poskytujeme na zahradě dostatek míst k ukrytí, zbudujeme jim hmyzí hotel anebo zkonstruujeme ptačí budky tak, aby se do nich kočky nedostaly.

Co s agresivní psí močí

Vzhledem k vysoké koncentraci psí moči se stává, že poškodí rostliny tak, že je spálí. Pokud se tak stane a pes se na rostlinu vymočí, měli bychom ji opláchnout vodou. Totéž uděláme s místem na trávníku, jakmile je zasažen. Důslednou výchovou a pravidelnými procházkami můžeme častému močení psů na zahradě zabránit. Další alternativou je pořídit psovi pisoár. V jeho případě se jedná o dřevěný či betonový děrovaný sloupek, s malou nádržkou ve vnitřní části. V malém množství v pisoáru ulpí psí moč, což psa nutí opakovaně chodit močit na totéž místo. Pro psí pisoár vyhradíme místo tam, kde pes nenadělá příliš škody. Kočkám můžeme nabídnout suchu toaletu ve formě místa se suchým a pravidelně měněným stavebním pískem.

Čivavy běhají po zahradě

Čivavy běhají po zahradě


Pevné exkrementy sbírejte a likvidujte

Pevné psí výkaly na zahradě pravidelně sbíráme a likvidujeme. Nedáváme je ale na kompost, mohou totiž obsahovat parazity anebo představovat riziko nákazy chorobami. Vyhozené do popelnic silně zapáchají, co tedy s nimi? Buďto je zakopeme v odlehlém koutu zahrady anebo ještě lépe, pořídíme si speciální septik. Zakoupit ho můžeme pod názvem Doggie Dooley. Jedná se vlastně o zasakovací malou nádrž, do níž vhodíte výkaly, dolijete vodou a přisypete vhodné rozkládací bakterie. Taková toaleta nezapáchá a rozložené výkaly se vsakují do půdy.

Co dělat, aby pes nehrabal

Zavětří-li pes myší díru v zahradě, často se od ní neodtrhne a hrabe, dokud z díry není jáma. Bohužel k takovýmto aktivitám vybízí právě pěstěný anglický trávník a ne vysoká nekosená tráva. Psova vyhrabaná oblíbená místa můžete zasypat mletým pepřem, který ho donutí kýchat a po několika takovýchto zkušenostech si uvědomí, že už ho tam hrabání neláká. A pokud váš pes hrabe na zahradě jámy z nudy, nejlepší je ho zabavit společnou hrou, třeba na přetahovanou anebo na lovení míčků z vany plné vody. Případně mu pořídit zajímavé hračky, se kterými si vyhraje i sám.

Zajímavosti

• Psi mají sloní paměť a nezapomenou ani dobrou, ale ani zlou zkušenost. Navíc mají velmi citlivý sluch. Pokud je při vykonávání potřeby vyleká například hvizd píšťalky, nebo hlasitá rána, jejich paměť si to uloží a vštípí si to na celý život.
• Pokud máte dost trpělivosti, můžete vyzkoušet, které rostliny zapáchají a které naopak voní vašim kočkám. Zcela jistě kočky uchvátí vůně šanty kočičí, která je dokáže doslova omámit. Budete-li ji mít na zahradě i vy, kočky už jinam ani chodit nebudou.
• Naopak jako odpudivá rostlina pro psy a kočky je uváděna kopřivěnka psí (Coleus canina). Velmi silně a koncentrovaně voní i routa vonná a nemusí být příjemná ani psu ani kočce. Vysadíte-i ji před květinový záhon, pravděpodobně ho uchráníte před nejhorším.
• Vyzkoušet můžete také mátu kobercovou, smil úzkolistý, rozmarýn nebo levanduli. Každá z těchto rostlin může na každého z tvorů účinkovat jinak. Psi i kočky jsou osobnosti a proto na každého může platit něco jiného.
• K ochraně rostlin na zahradě již existují i speciální repelenty, jejichž vůně je pro zvířata zápachem. Tyto repelenty koupíte na internetu nebo ve specializovaných prodejnách. Postřik však musíte na rostlinách zopakovat po každém dešti.

About Author

Leave A Reply