Komondor – maďarský ovčácký pes s neobvyklou srstí

0

Tito vzácní a nebojácní pastevečtí psi se šňůrkovitou srstí nejsou u nás běžně k vidění. Jejich lovecký pud je minimální, navíc mají skvělé hlídací schopnosti, takže jsou to psi vhodní i do rodin s dětmi. Jako většina pasteveckých a strážných psů jsou i komondoři velmi zapálení pro práci se svým pánem.

Srst komondorů se nesmí rozčesávat

Máte-li tu možnost pohladit komondora po srsti zjistíte, že silné těžké šňůry jeho bílé srsti jsou na omak tuhé. Příroda ho takovouto srstí opatřila záměrně, poskytla mu tak ochranu nejen proti živlům, ale i proti vlkům. Těžká a hrubá krycí srst neustále roste a kryje hustou vlnovitou podsadu. Srst komondorů se nesmí rozčesávat, maximálně prsty, aby se prameny nespojily. Srst i tak vyžaduje stálou péči a občasné koupání. Pod srstí má svalnatý krk komondorů šedě zbarvenou kůži. Srst je dlouhá a dobře kryje celé tělo. Kvalita osrstění je určována poměrem krycí srsti a podsady.

Z historie plemene

Společně s pumim a pulim je komondor jedním z nejpůvodnějších ovčáckých psů asijské vývojové větve. Tvrdí se, že velcí pastevečtí psi doprovázeli maďarské kmeny při jejich tažení z východu do Panonské kotliny před více než tisíci lety. Jméno komondor se připomíná prvně roku 1544, ovšem jako moderní plemeno se komondor upevnil až roce 1910. Od té doby komondor představuje ojedinělý typ všestranně využívaného ovčáckého psa. Jeho úkolem bylo usměrňovat stádo při pastvě a přesunech a zároveň své stádo chránit. Pastýři si cenili na svých psech hlavně jejich pracovní schopnosti. Počátky registrovaného chovu plemene komondor se datují do roku 1910, kdy začal být kladen důraz na jejich bílou srst a její kvalitu. Rok 1924 znamenal v Maďarsku založení specializovaného klubu a došlo ke zpracování prvního standardu. FCI jej uznala v roce 1960.

Pozitiva plemene

Tito psi jsou vynikajícími ovčáky. Jsou dokonalou ukázkou pracovního plemene. Po celá staletí jsou zvyklí hlídat stáda ovcí a dobytka. Díky vynikajícím strážním schopnostem se dodnes využívají například v Severní Americe ke strážení ovcí před kojoty. Psi vyrůstající od mala s ovcemi považují stádo za svou smečku. Toto plemeno patří také mezi znamenité společníky. Díky své husté srsti snášejí dobře celoroční venkovní ustájení. Dožívají se průměrného věku kolem 12 let. V Maďarsku slouží dosud jako hlídači a obránci.

Ostříhaný komondor

Negativa plemene

Komondoři jsou považováni za povahově zvláštní psy. Jsou spíše uzavření a někdy i nevyzpytatelní. Jejich silně vyvinutý smysl pro hlídání se může pohybovat až na hranici agresivity. Zejména v období dospívání se u nich projevuje mírná nezávislost. Jako většina pasteveckých a strážných psů, kteří pracovali se stádem samostatně, jsou někdy svéhlaví. Majitel musí vytrvat v pravidelném výcviku a psy vhodně motivovat. Motivace pomocí pamlsků u nich však nemusí fungovat za všech okolností. Toto plemeno je nutné dobře socializovat již v útlém věku. Vždy je třeba přihlížet k charakterovým vlastnostem daného jedince.

Popis plemene- typické znaky

Země původu: Maďarsko
Hmotnost: 36 – 61 kg.
Výška: pes 65 – 80 cm, fena 55 – 70 cm.
Barva: bílá
Klasifikace podle FCI: Ovčáčtí a honáčtí psi
Postava: kratší hřbet s protáhlým kohoutkem. Bedra středně dlouhá. Stehna dlouhá, tlapy velké.
Srst: skládá se z hrubší srsti krycí a jemnější podsady. Dlouhá srst dobře kryje celé tělo. Chundelatá srst mlže mít tendenci k plstnatění. V srsti se nacházejí zvlněné dolů spadající chlupy tvořící provázky. Má stejné vlastnosti jako ovčí rouno, v zimě hřeje a tepelně izoluje.
Povaha: zapálení pro práci, někdy svéhlavost, nezávislost v období dospívání. Socializace je v mládí nutná. Mladí se učí nápodobou. Starší psi již bývají klidní.

Štěně komondora

Pro koho se hodí

Hodí se pro své pracovní předpoklady jako pes ovčácký i strážní, stejně tak jako rodinný společenský pes anebo pes výstavní.

Zajímavosti

Komondoři si nesou ve svém vzhledu jasné znaky své vývojové větve. Hlavním a nejcharakterističtějším znakem je kvalita jejich srsti a vykrývání celého povrchu těla. Komondoři a další pastevecká plemena jako puli, pumi, kuvas zůstala zachována ve své původní podobě. Pastevci velmi dbali na to, aby se tato plemena nekřížila. Neboť si velmi cenili jejich původních pracovních schopností.

Foto: Shutterstock.com

About Author

Leave A Reply