Krajta tmavá – vejcorodý had nenáročný na chov

0

Krajta tmavá (Python molurus bivittatus) patří mezi hroznýšovité hady. Svůj původní domov má v Indonésii. V dospělosti tito hadi dorůstají značných rozměrů, což může být překážkou v chovu, neboť si nárokují opravdu velký prostor. Jinak jejich chov nepředstavuje nijak náročnou záležitost.

Jednoduchý chov

Kromě velikosti krajty tmavé nepřináší chov těchto hadů obvykle žádné obtíže. Pro svůj atraktivní vzhled je často chována albinotická forma krajty tmavé. Doporučuje se již od mala přivykat hady na doteky člověka, aby nebyli jako dospělí jedinci vůči lidem agresivní a kousaví.

Vejcorodí hadi

Krajta tmavá spadá mezi vejcorodé hady, což znamená, že samice snáší vejce v kožovitém obalu, kterých může být až 60. O vejce a své potomstvo se stará takřka 2 měsíce.

Hladovění u hadů je běžné

Není třeba se obávat, pokud bychom zaznamenali u svých hadů krátkodobé hladovění, je to u nich celkem běžné. Odmítání potravy delší než měsíc už může představovat problém. Obecně hladovění hadům nijak neublíží, ale v dlouhodobém horizontu bývá spíše projevem některého onemocnění, a to je třeba odhalit. Doporučujeme poradit se v takovém případě alespoň se dvěma zkušenými chovateli. Existuje však několik období v životě hadů, kdy je hladovění standardní záležitostí, a to v době námluv, páření, březosti, rozmnožování a svlékání.

Jakou stravu krajtě předkládat

Aby se krajtě dobře dařilo, vypínáme na noc veškeré topení v teráriu. Pro její správný vývoj je důležitý pokles teploty na 20 až 22°C. Krmíme v pozdních odpoledních hodinách, případně večer, to jsou nejaktivnější. Krajtám, stejně jako ostatním hroznýšovitým hadům vyhovuje potrava ve formě různých druhů hlodavců a ptáků. Vybíráme takové kusy, aby vyhovovaly velikostně našemu chovanému jedinci. Mladým hadům nabízíme myší holata později pak dospělé myši, potkany, kuřata. Do jídelníčku dospělých hadů zařazujeme morčata, králíky a slepice. Zatímco mláďatům předkládáme krmení 1 x za týden, dospělcům jen 1x za 2 týdny.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply