Krmivo pro dospělé psy

2
Pes je nejvěrnějším přítelem člověka. Většina lidí to moc dobře ví, a proto si pejska pořizují. Soužití se psem má své kladné, ale samozřejmě i záporné stránky. Naštěstí pozitivní s nadhledem převládají, proto se ze společného života mohou těšit psi i jejich majitelé. Psí život totiž někdy může být i radostný. Možná i vy jednoho chlupatého kamaráda na čtyřech nožičkách doma máte. Přinesli jste si ho jako malou chlupatou kuličku a postupně s ním zažívali bujará štěněčí léta, kdy rozkousal, na co přišel. Nyní váš čtyřnohý mazlíček není psím miminkem, ale vyrostl v dospělého psa. Což o to, stále s ním zažíváte spoustu zábavy a máte ho pořád stejně rádi, a tak si možná myslíte, že se vlastně vůbec nic nezměnilo. Ovšem věřte, že změny přišly. To nejdůležitější, co byste si v tuto chvíli měli uvědomit je fakt, že váš pejsek už není drobeček a podle toho musíte zvážit i nový výběr vhodného krmiva. Čeká vás totiž přechod ze štěněčího krmiva na krmivo určené pro dospělé pejsky.

Kdy přejít ze štěněčího krmiva na krmivo určené pro dospělé psy?

Nejčastější otázkou, která trápí většinu svědomitých majitelů psů, je zpravidla tato: Kdy mám svého psa přestat krmit štěněčími krmivem a naučit ho na krmivo pro dospělé psy? Právě na toto téma existuje celá řada protichůdných informací, kterých je všude opravdu mnoho a najít mezi nimi tu správnou, podle které byste se mohli řídit, trochu připomíná hledání jehly v pořádně velké kupce sena. Zvládnutí přechodu ze štěněčího krmiva na krmivo pro dospělé je velice důležité. Samozřejmě se k tomu každý pejsek staví po svém, některému to trvá delší dobu, jinému to naopak nedělá sebemenší problém, ovšem tak či onak vašeho pejska do ničeho nenuťte a dopřejte mu na aklimatizování dostatek času. A co je úplně nejdůležitější? Zajistit přechod z krmiva na krmivo v tu nejideálnější dobu. To je ale mnohdy problém, jelikož drtivá většina lidí, jenž vlastní pejska, vlastně ani nepozná, kdy jejich mazlíček vyrostl ze štěněčích let ve statného psího dospěláka. Přechod ale rozhodně nepodceňujte, a pokud si nevíte rady, nestyďte se požádat o pomoc veterináře. A proč je tak důležité odhadnout správný čas? Výživové potřeby štěňat jsou velice odlišné. Krmivo určené pro štěňátka obsahuje více kalorií a v neposlední řadě také doplňků stravy. Budete-li štěněčím krmivem krmit i dospělého psa delší dobu, mohli byste mu tak zadělat na problém v podobě obezity a ortopedických onemocnění. Obecně platí, že malá psí plemena dospívají ze štěňat v dospělé jedince okolo desátého měsíce, střední plemena o dva měsíce později, tedy kolem dvanáctého měsíce života, u velkých plemen si na dospělost vašeho mazlíčka budete muset počkat do dvanáctého až šestnáctého měsíce a máte-li doma obří plemeno, na jeho dospělost si počkáte nejdéle – obří plemena totiž dospívají až po čtyřiadvacátém měsíci svého života.

A jak přejít z krmiva na krmivo?

Pokud se chystáte ke změně krmiva pro vašeho pejska, věřte, že v tomto případě rozhodně není kam spěchat. Pokud byste pejskovi podali zbytečně velké množství, mohly by ho potrápit zažívací potíže a to určitě není nic příjemného. Krmivo byste měli měnit postupně. Co to znamená? Inu nenasypat vašemu čtyřnohému miláčkovi vrchovatou misku dospělých granulí, když ještě včera vesel baštil krmivo pro štěňata. Nechcete-li mu ublížit, držte se následující rady:
První den dopřejte pejskovi z větší části ještě krmivo pro štěňata. Jeho misku naplňte 75% krmivem určeným pro štěňátka a z 25% ji doplňte o krmivo pro dospělé psy.
Druhý den namíchejte pejskovu stravu, jak se říká – fifty fifty. To znamená polovinu štěněčího krmiva a polovinu krmiva pro dospělé, na které se ho snažíte naučit.
Třetí den se poměry úplně otočí, a pokud váš pejsek nové krmivo snáší dobře, s klidným srdcem zamíchejte25% štěněčího krmiva se 75% dospělých granulí.
Čtvrtý den, bude-li bezproblémový a váš pejsek bude baštit v pořádku, již štěněčí granule úplně vynechejte.

Psí dospělák, aneb není pes jako pes

Jakmile váš pejsek ve svém vývoji dosáhne dospělého věku, je řada na vás, abyste mu k jeho spokojenému životu zajistili vyváženou stravu. Co to znamená? Od teď by měl váš pejsek dostávat vyvážený poměr proteinů, tuků, sacharidů vitamínů a minerálních látek. Kompletní a především bohatá a vyvážená strava zajistí vašemu psímu kamarádovi výbornou kondici, skvělé výkony, ale i vzhled a podepíše se i na jeho dobré náladě. Možná váš pejsek patří mezi tzv. městské pejsky, jejichž aktivita je více méně běžná a zahrnuje v sobě činnosti jako je příjem potravy, denní a večerní venčení, které probíhá stylem – rychle se vyčůrat, zbytečně to neprotahovat a honem domů – a samozřejmě i některé domácí aktivity, což je kupříkladunadšené vítání, když přijdete domů. A to je vše, čemu se váš pejsek věnuje. Nic proti tomu. V takovém případě ale musíte zohlednit především energii bazálního metabolismu, což je energie potřebná k zachování funkcí organismu. Ovšem potřebu příjmu energie zvyšuje každá sebemenší aktivita navíc. Co si pod tím představit? Jinak totiž musíte postupovat v případě, kdy je váš pejsek hodně aktivní, často s ním sportujete nebo se účastníte nějakých soutěží. Taková situace si vyžaduje větší přísun energických hodnot. A co je úplně nejideálnější stav? Ačkoli se vám může zdát pejsek rozvalený na gauči více než spokojený, aby byl zdravý – a o to vám jde především – měli byste mu zajistit mírně zvýšenou zátěž.

Příjem kalorií

Ačkoli váš pejsek moc dobře ví, že jídlo na vašem talíři je mnohem, mnohem, mnohem chutnější, než to jeho nasypané v misce, nesmíte pohlednout jeho psím kukadlům. Možná jste často v pokušení – jak se říká – odtrhnout si od úst a dopřát vašemu mazlíčkovi něco málo z dobrot, na kterých si pochutnáváte vy, ale ještě než tak učiníte, zkuste se zamyslet nad tím, zda mu tím náhodou neublížíte. Myslete na to, že správná a vyvážená strava je základním stavebním kamenem zdraví vašeho psa. A co to pro vás znamená? Hlídejte jeho přísun kalorií!

Krmivo

Drtivá většina psích krmiv – myslíme tím granule – bývá složena ze soji, rýže či kukuřičné mouky. Kdo na svém pejskovi nešetří, poohlédne se po kvalitnějších krmivech, k jejichž výrobě je použito převážně maso, leckdy i rybí. Ačkoli si za taková krmiva výrazně připlatíte, věřte, že pro vašeho psa děláte jen to nejlepší. Denní spotřeba těchto krmiv je menší a pejskovi dodá mnohem více potřebných živin.

Energetické nároky

Každý pejsek je individuální. Z tohoto důvodu se potřeba energických hodnot liší. Nároky na energickou hodnotu závisí především na množství aktivity, které se váš pejsek věnuje, stejně tak na úrovni stresu, kterému je vystavován, a v neposlední řadě i jeho zdravotním stavu. Jak to pochopit? Pokud váš pejsek tráví většinu dne pohybem venku, je hodně aktivní a jen tak chvíli neposedí, jeho denní zátěž je hodně vysoká. Proto ve svých krmných dávkách potřebují více bílkovin a samozřejmě i tuků, než například pejsci, kteří jsou neustále doma a pohybu se příliš nevěnují.

Jak vybrat správné krmivo?

Velice důležitý je také fakt, do jaké váhové a samozřejmě i výkonnostní kategorie váš pejsek zapadá. Je-li váš pejsek hubený, je pro něj nejvhodnější krmivo určené pro aktivnější psy s vysokým obsahem bílkovin a tuků. Jestli máte doma psího otesánka, kterého trápí nadváha, poohlédněte se po krmivech s označení light, jenž mají menší obsah energie, ale zato výrazně větší obsah vlákniny. Samozřejmostí je v tomto případě vynechání všelijakých pamlsků a laskominek a zároveň přidání na pohybových aktivitách.

Vitamíny

Vitamíny jsou nedílnou součástí života každého psa. Kvalitní krmiva obsahují dostatečné množství vitamínů, některé je ale třeba podávat ve větším množství. O složení krmiva se dočtete na obalu, kde zjistíte, jaké vitamíny obsahuje. A jaké vitamíny by měly být součástí krmiva dospělých psů?
  • Vitamín A, který je důležitý pro tvorbu rodopsinu. Jeho nedostatek by vašemu pejskovi mohl přivodit šeroslepost. Jaké jdou zdroje vitamínu A? Narazíte na něho a alfa a beta karotenu, stejně tak i v lykopenu. Jedná se o oranžová barviva, která obsahuje zelenina.
  • Vitamín D, který se za normálních okolností tvoří v kůži za působení slunečního záření. A kde ho hledat v potravinách? Zdrojem vitamínu D je rybí tuk, játra, vaječné žloutky a mléčné výrobky. Nebude-li mít váš pes dostatek tohoto vitamínu, mohlo by to vést k řídnutí jeho kostí.
  • Vitamín K, jenž je velice důležitý pro krevní srážlivost. Jeho nedostatečný přísun vede ke zpomalení srážení krve, což značí o vyšší krvácivosti. Zdrojem tohoto vitamínu jsou zelené části rostlin, játra, rostlinné oleje a samozřejmě maso.

Minerály

Minerály by neměly chybět v potravě vašeho mazlíčka. Mají podstatný vliv na průběh růstu a podepisují se na správné funkci metabolismu a organismu. A které minerály rozhodně podávat?
Fosfor je důležitý pro tvorbu kostí a jeho nedostatek se projevuje vysokou únavou.
Hořčík hraje důležitý prim především při prevenci srdečních chorob.
Křemík se podílí na tvorbě kůže, drápků i srsti vašeho psa.
Vápník, při jeho nedostatku měknou kosti a výrazně se kazí zuby.
Zinek podporuje správné vidění, chuť a má podstatný vliv na funkci metabolizmu.
Dále ještě: chrom, draslík, jod, mangan, měď, selen a železo.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

2 komentáře

  1. Pingback: Jaké jsou druhy a možnosti krmiv pro psy? - Akvaristika Praha

  2. Zdravím,

    moc jste se nezmínil o dilematu, kdy vlastně přecházet na krmivu, teda zmínil, ale ne dost jasně, teda aspoň podle mě… Jako třeba tu http://psiusmev.cz/media/do-kdy-je-pes-st-n je to popsané více komplexně. Jako to, kdy začít krmit krmivem pro dospělé psy, je velmi různé… A proč třeba nekrmit pořád masem, hm? 🙂

Leave A Reply