Krunýřovci – býložravci s kruhovitými přísavnými ústy

0

Krunýřovci jsou jihoamerická čeleď Loricariidae zahrnující velmi různorodé druhy. Ty se od sebe liší jak tvarem těla, tak jeho velikostí. Většina z nich jsou býložravci.

Krunýřovci s přísavnými ústy

Všichni krunýřovci se pomocí svých kruhovitých přísavných úst na spodní straně hlavy přisávají k předmětům, čímž zabraňují proudu, aby je neodnesl. Jsou totiž špatní plavci. Jejich těla jsou pokryta kostěnými štítky vyvíjejícími se ještě v rané fázi plůdku ze záhybů kůže. Stejné kostěné štítky jim pak ale v dospělosti znesnadňují plavání.

Zástupci různých menších druhů

Všichni menší krunýřovci jsou vhodní také do společenské nádrže. Zástupci dvou rodů jsou však nejoblíbenější. Jedná se o rod Rineloricaria a rod Farlowella. Dají se dosti snadno sehnat. I tehdy, pokud je nádrž hustě osázená, daří se v ní rodu Ancistrus. Zástupci rodu Parotocinclus a Otocinclus zřídka dosáhnout délky větší než 3 cm.

Větší druhy krunýřovců

Krunýřovci rodu Hypostomus obvykle dorůstají délky 30 i více centimetrů. Tito krunýřovci jsou mírumilovní, příliš velcí a proto také těžkopádní. Nehodí se tedy do společenské nádrže, ale to neznamená, že si nerozumí s jinými většími druhy. Jihoamerické a středoamerické cichlidy jsou pro ně vhodnými společníky.

Estivace neboli období zimního spánku

Při nedostatku vody rybky rodu Hypostomus estivují, což znamená, že zpomalí svůj metabolismus. V jejich přirozeném prostředí se v období sucha voda vypaří, a tak se ryby zavrtávají v říčním břehu do děr, obalují se bahnem a čekají na vodu v podobě dešťů.

Středně velcí zástupci rodu

Středně velkými zástupci krunýřovců jsou rody Sturisoma a Panaque. Dorůstají délky okolo 20 cm a jsou příliš čilí, aby se hodili pro společné umístění do nádrže s ostatními druhy. Navíc rod Panaque je poněkud nesnášenlivý vůči jedincům svého druhu. Mívají i teritoriální chování a brání si území, které za své třeba jen považují.

Foto: Shutterstock.com

About Author

Leave A Reply