Leguán mořský jako přírodní zajímavost

0

Leguáni se v současné době hojně chovají v českých domácnostech. Jsou to obdivuhodná, ne zrovna malá zvířata, která vám bude každý závidět. Je však nutné podotknout, že existuje druh leguána, který nechová takřka nikdo, dokonce ho málokdy vidíme i v zoologických zahradách. Je jím leguán mořský, kterého můžete vidět například na Galapágách.

O Galapágách se obecně ví, že je to domov mnoha zajímavých, endemických živočichů. Zdejší souostroví je totiž dostatečně izolované. Žádný turista se sem jen tak lehce nedostane, vždyť pevnina se nachází takřka tisíc kilometrů daleko. Nemůžeme se tedy divit tomu, že se zde daří živočichům, které běžně nevídáme ani v zoologických zahradách.

Jedním z těchto druhů je i leguán mořský, který se nejčastěji pohybuje kolem černých lávových polí, kde mu je nejlépe. Miluje totiž vyhřívání na slunci a okolí černých lávových polí mu zcela vyhovuje.

Věděli jste, že se potápí?

Málokdo o leguánovi mořském ví, že se potápí. Samozřejmě netráví ve vodě dlouhou dobu, vždyť je to studenokrevný živočich. Každý studenokrevný živočich ve vodě dlouho nevydrží, už po chvilce musí opět na břeh a vyhřát se na slunci. Leguán mořský se však krátce potápí, protože hledá právě v moři svou potravu.

Právě potápění je u tohoto druhu leguána zajímavé. Neumí to totiž každý leguán, většinou jsou to živočiši slunící se na pevnině, nikoliv živočiši, kteří jdou ochotně do vody, i když ji vlastně z celého srdce nesnáší.

Přebytečná sůl musí pryč!

Je velice zajímavé, že takový leguán mořský při potápění sahá hlavně po řasách. Ty se totiž najdou i na mělčinách, což leguánovi vyhovuje. Ještě zajímavější je to, že vždy, když se vynoří a když vyleze zpátky na břeh, během vyhřívání nosem vyloučí všechnu přebytečnou sůl. Po vylučování pak zjistí, že nepříjemná sůl mu pokryla celou jeho hlavu.

About Author

Leave A Reply