Leguán zelený (Iguana Iguana) a jeho dva poddruhy

0

Leguáni zelení dosahují délky obvykle do dvou metrů. Někteří jedinci však mohou dorůst až do 230 cm. Jejich protáhlé tělo s dlouhým ocasem bývá zelené, šedé, šedozelené a někdy může mít i hnědé pruhování. Samce charakterizuje mohutnější hlava se zduřeninami v oblasti bubínku a také velký hrdelní lalok. Rovněž hřbetní hřeben mají samci leguánů vyšší.

Dva poddruhy leguána zeleného

Leguáni zelení vytvářejí dva poddruhy. Prvním z nich je Iguana iguana iguana žijící od Kostariky až po jižní Brazílii a také na přilehlých ostrovech karibské oblasti. Druhý poddruh Iguana iguana rhinolopha obývá jižní Mexiko až k severní Kostarice. Tento poddruh se od prvního odlišuje charakteristickými třemi až čtyřmi výrůstky mezi nozdrami.

Velikost a prostředí terária

Za nejvhodnější je považován individuální chov, v páru anebo ve skupině s jedním samcem a dvěma samicemi. Pro leguány bychom měli zajistit prostorné terárium o minimálních rozměrech 1,5 x 1,5 x 2 metry. Terárium by mělo obsahovat poměrně velký bazén a být doplněno alespoň jednou větví. Běžná denní teplota vzduchu v terárium by se měla pohybovat v rozmezí 25 – 30°C, přičemž během noci může dojít k mírnému poklesu. Naprosto zásadní je zachování vysoké vlhkosti vzduchu v teráriu. Při nedostatečné vlhkosti mají leguáni problémy se svlékáním a dochází rovněž k odlamování a zkracování trnů v oblasti hřbetního hřebenu.

Doporučovaná strava

Leguáni mohou mít opravdu pestrou stravu. Hodí se pro ně listy hrachu a fazole, mrkev, ovoce, pampelišky, salát a především hmyz, malé myši, tvaroh anebo vařená vejce. Stravu pravidelně obohacujeme o vitamíny a důležité minerální látky.

Rozmnožení je vzácné

Přesto, že je tento druh leguánů chován poměrně často, k jeho rozmnožení v domácích podmínkách dochází pouze vzácně. Při teplotě 30 – 31°C se pohybuje délka inkubace mezi 65 až 115 dny. Pro snášení vajec připravíme samici úkryt v podobě tunelu, který má komůrku na konci.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply