Leguána černého si zamiluje celá rodina. Jak se o něj starat?

0

Když se řekne „domácí mazlíček“, většině lidem se vybaví pejsci či kočky. Jenže v dnešní době jsou mnohem populárnější plazi. Existují dvě skupiny lidí – ti, kteří se plazů štítí, a ti, kterým přijdou roztomilí. Pokud patříte do druhé skupiny, zamilujete si i leguána černého, kterého můžete znát především ze zoologických zahrad. Mnozí lidé ho však mají i ve své domácnosti. Není totiž nijak náročný, jak si mnoho lidí může myslet.

Leguán černý je poměrně velký leguán, dosahuje většinou devadesáti centimetrů, ale jeho maximální délka se může dostat až na 120 centimetrů. Jak jsme zmínili, jedná se o poměrně nenáročného plaze. Péče o něj je naprosto snadná, ovšem časově krapet náročnější.

Leguán černý je poměrně starý živočich. Objeven byl totiž už roku 1831. Aktuálně je hojně rozšířený hlavně ve střední a Jižní Americe.

Čím leguána černého krmit?

Leguán černý není náročný, ani co se stravy týče. Upřednostňují hmyz či bezobratlé živočichy, starší leguáni upřednostňují především zeleninu, tedy například saláty, mrkev nebo zelí. Nepohrdnou ani kouskem ovoce. Nejoblíbenější je banán či jablko.

Není těžké je rozmnožit

Leguáni černí se poměrně lehce rozmnožují. Dospívají zhruba v osmnáctém či dvacátém měsíci, daří se jim především ve vlhčím klimatu. Vajíčka se kladou zpravidla čtyři až sedm týdnů po páření a obvykle jich bývá kolem padesáti. Vždy se to však liší. Může se naklást jen patnáct vajec, ale taky to může být rovných sedmdesát vajec, což je maximum.

Jak leguán černý vypadá?

Leguána černého od ostatních druhů poznáte lehce. Jedná se o poměrně velkého leguána, který potřebuje mít velké terárium (minimálně o rozměrech 80x100x200 centimetrů). Je spíše černý než zelený, což ho odlišuje od jiných druhů leguánů.

Co se týče samotného terária, nevybavujte ho živými rostlinami, protože je leguán může sníst. Nezapomeňte na misku s vodou a misku s krmením. Ideální teplota by se měla pohybovat kolem 28 stupňů Celsia.

About Author

Leave A Reply