Listovnice červenooká okouzlí každého pestrostí svých barev

0

Agalychnis callidryas (listovnice červenooká) je jednou z nejpestřejších žab. Patří do čeledi rosničkovitých. Je celkově malá, dosahuje délky 7 cm. Zvláště na břiše má velmi jemnou kůži. Jejím charakteristickým znakem jsou silně vypouklé červené oči. A má jedno společné s chameleony, dokáže totiž jako jedna z mála žab měnit své zbarvení podle nálady a umístění.

Pokud se pustíte do chovu listovnic, měli byste mít za sebou již určité zkušenosti z teraristiky. Chov a odchov těchto jedinečných a na pohled překrásných žabek není právě nejjednodušší.

Původní biotopy listovnic mizí

Areálem jejího rozšíření jsou tropické deštné lesy střední Ameriky. Bohužel v důsledku masivního úbytku jejího přirozeného biotopu zde silně klesá i jejich počet. Zdržuje se nejčastěji na stromech nebo keřích vyskytujících se poblíž vodních toků nebo rybníků. Obývá dokonce nadmořské výšky okolo 1200 metrů n. m. Tyto žáby jsou aktivní především v noci.

Jak je to se změnou barvy

Přes den, kdy žáby nejsou aktivní, vysedávají s končetinami uloženými pod tělem, oči mají zavřené a mohou se tak plně spolehnout na své maskovací zbarvení. Přesto, že listovnice červenooké hýří barvami, nejedná se o jedovaté žáby. Avšak díky svému zbarvení spolehlivě odrazují případné predátory, jako jsou ptáci nebo hadi od jejich konzumace. Velmi nápadné jsou také konce jejich přilnavých prstů, díky nimž se žábám daří pomalu a tiše našlapovat při lovení kořisti. Dobře se měkké polštářky nohou uplatní i při páření, kdy se díky nim daří samcům spolehlivě udržet na hřbetě samice.

Jak vybavit terárium

Vychází-li na jednu žábu alespoň 70 litrů prostoru v teráriu, nedochází ve společném chovu mezi jednotlivci k žádným střetům. Na dně terária žabky uvítají ostrůvek ve vodě vytvořený z kamenů. Snažte se terárium osadit rostlinami (nejlépe philodendrony) i v nejvyšších patrech. Ideální je zavěsit do něj i liány. Pnoucí rostliny, které dobře snášející vysokou vzdušnou vlhkost jsou nejvhodnější, dobře odolávají každodennímu rosení terária. Vlhkost lze udržovat automatizovaně, regulovat ji pomocí rozprašovačů. Správně by měla vlhkost v teráriu dosahovat 75 – 95 %.

Čím se listovnice živí

Listovnice jsou aktivní v noci, kdy začínají lovit. Jejich kořistí se stávají mouchy, kobylky, cvrčci, můry nebo dokonce i menší žáby.

About Author

Leave A Reply