Luxace pately může skončit poškozením chrupavky nebo bolestivou artrózou

0

Luxace pately je i mezi laiky dobře známý název. Jedná se o dědičné kloubní onemocnění, které postihuje psy a kočky. Luxace pately se také často objevuje spolu s jinými problémy pánevní končetiny – tedy nohy. Může se tak stát, že zároveň s luxací pately bude třeba řešit i poškození stehenní kosti, holenní kosti, nebo kyčle.

Odborná literatura řadí luxaci pately mezi Artropie. Do stejné skupiny chorob patří i dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, které jsou mezi chovateli psů také velmi dobře známé. Z odborného pohledu se pak luxace pately dělí na mediální luxaci a laterální luxaci. Je dobré vědět, že luxace pately postihuje psy (či kočky) každého věku. Může se projevit kulháním, poskočením psa v situacích, kdy to není třeba (vstávání, sedání apod.). Příznaky nemusí vždy odpovídat stupni poškození.

Podle závažnosti se luxace pately dělí na 4 stupně

Patela je odborný lékařský termín (z latiny samozřejmě) pro kolenní čéšku. A luxace znamená vykloubení, případně vymknutí. Nyní je vám asi už moc dobře jasné, o co přesně při luxaci pately jde. Laicky řečeno – kolenní čéška nedrží ve své jamce. To se projevuje jak poškozením chrupavky kloubu, tak kloubního vaziva, případně i deformacemi samotných kostí.

Podle rozsahu a závažnosti se luxace pately z lékařského hlediska dělí na čtyři základní stupně. Stupeň I se projevuje velice mírnými příznaky a při manuální luxaci se čéška sama vrací do „brázdy“ (odborně kladky) ve stehenní kosti. Stupeň II dochází k vykloubení pately ve chvílích, kdy je koleno v klidu. Ve chvíli, kdy je kloub nucen k pohybu pak teprve čéška skočí zpět na své místo. To často provází větší či menší bolest. Stupeň III znamená trvalé vykloubení kolenní čéšky. Zvíře postižené tímto stupněm luxace pately trvale kulhá. Stupeň IV už znamená nejen kulhání, ale i trvalé deformace klubu a okolních kostí.

Prognóza léčby luxace pately je velice dobrá

V případě léčby luxace pately se nabízí řada chirurgických metod, různí se zejména podle závažnosti, typu a stupně luxace pately. V případě mírných a středních postižení se jedná o lehčí ortopedické úkony či rekonstrukce měkkých tkání. Konkrétní chirurgický zákrok se odvíjí od povahy luxace – někdy se upravuje kladka v kosti, někdy je naopak třeba menším naříznutím uvolnit vazivo okolo čéšky. K základní i podrobnější analýze se používá rentgenologické vyšetření.

Patela se totiž řadí mezi takzvané sezamské kosti – specifické typy krátkých kostí, které se nacházejí přímo ve šlachách a svalových úponech. Někdy je luxace způsobena právě tím, že šlacha drží kolenní čéšku příliš silně a nedovolí jí tak zapadnout ideálně na správné místo. Ale někdy bývá problém přímo v kolenní jamce, nebo se může jednat o více problémů najednou – to vám lépe poví váš veterinář.

U těžkých případů luxace pately, spojených i s dalšími deformacemi, nezbývá, než volit finančně velmi nákladnou kompletní kloubní náhradu. Bohužel, pokud jsou deformace příliš velké, nebo z jiných důvodů nelze provést náhradu kloubu, nezbývá jiná možnost, než poškozenou končetinu amputovat. V zásadě lze ale říci, že pokud je luxace pately odhalena včas a léčena komplexně, je prognóza uzdravení dobrá a snad i příznivá.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply