Jak má vypadat odchovné akvárium pro živorodky

0

Jak pro porod, tak pro odchov jsou považována za účelná odchovná akvária. V nich musíme pochopitelně vytvořit optimální životní a odchovné podmínky pro živorodky. K tomu budeme potřebovat nejen dostatečně velké akvárium, ale rovněž několik technických pomůcek jako například topné tělísko, filtr a také osvětlení.

Vhodná velikost

Pro malé druhy živorodek dosahujících délky do 4 cm postačují nádrže o objemu 10 až 20 litrů. Větší druhy jako jsou například mečovky, je možné nechat ve dvacetilitrové nádrži porodit, ovšem samotný odchov mláďat by měl již probíhat v nádrži o objemu alespoň 80 litrů.

Větší rybky potřebují více prostoru

Pokud máte v jednom akváriu rybek až příliš, nebudou se v takovém prostředí cítit dobře. Pro určení vhodné velikosti akvária zhruba platí následující poučka: délka nádrže by měla odpovídat desetinásobku očekávané délky plně vzrostlých jedinců toho největšího druhu, který v tomto akváriu plánujete chovat. Zároveň na každý centimetr těla dospělé ryby je třeba počítat s jedním litrem vody.

Pro malé rybky postačí nádrž o objemu 20 litrů.

Vybavení nádrže

Do nádrže je ideální vložit rostliny, které vytvářejí trsy, například hnědovku křídlatou (Microsorium pteropus) nebo řečanku indickou (Najas indica). Výsadba těchto rostlin je způsob, jak alespoň částečně omezit pohyblivost samice a zároveň mláďatům dopřát úkryt, i první potravu. Počítejte rovněž s tím, že mnohé druhy živorodek jsou i dobří skokani. Proto používejte u akvárií s živorodkami těsně přiléhající kryty.

Vlastnosti vody

Pamatujte na to, že zejména samice těsně před porodem mohou velmi citlivě reagovat na změnu tepoty vody. V tom nejhorším případě se to projeví narozením mrtvých mláďat. Abyste tedy zajistili stejnou teplotu vody ve všech částech akvária, je nejvhodnější umístit topidlo v blízkosti výtoku filtru anebo v blízkosti vzduchovacího zařízení. Využít můžete rovněž takzvané termofiltry, které mají topné tělísko již zabudované přímo v sobě. Živorodky se cítí dobře ve vodě teplé více než 22°C, proto se akvárium, ani to chovné bez topného tělíska neobejde.

Bez filtrace to nepůjde

Filtry zabezpečují v akváriích stabilní prostředí. Filtr do sebe nasává zbytky potravy, hnijící části rostlin a také rybí výkaly. Ve filtru jsou tyto škodliviny biologicky odbourány. S čistou vodou přivádějí do akvária i kyslík. I když budete mít v akváriu filtr, nezapomínejte na pravidelnou výměnu vody. Protože ve filtrační hmotě žijí velmi důležité bakterie, neměli byste nikdy měnit veškerou náplň filtru. Alespoň část vždy properte ve vlažné vodě a vraťte zpět do filtru.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply