Mainská mývalí kočka – něžný gigant s ocasem mývala a srdečnou povahou

3

Kdo chce doma přátelského a inteligentního kočičího obra, nemůže si zvolit lépe. Mainky patří mezi největší kočičí plemena na světě. I přes svou velikost a robustní stavbu těla jsou mainské mývalí kočky skvělé a citlivé společnice, které se rády drží při vašem boku, přesto však nezavazí.

 

Tyto „mývalí kočky“, původem z amerického kontinentu, patří skutečně mezi ty největší. Obdobnými rozměry jsou obdařeny pouze savanské kočky, ragdolly a norské lesní kočky. Díky mohutné kostře, huňaté srsti a hranatým obrysům jsou mainky skutečně impozantní.

Život s mainkou

Mainské mývalí kočky mají velmi rády společnost. V bytě se uchylují tam, kam jejich majitelé. Přesto se vám jen výjimečně připletou do cesty. Jejich zvídavá povaha je činí velmi pozornými – proto rády sledují, co se v domácnosti děje a chtějí být při tom. Neznamená to však, že musí být neustále hlazeny. Rády se mazlí, ale dlouhé doteky nevyžadují. Neruší ani hlasitým mňoukáním. Jedná se o sympatické plemeno známé svou tichou klidnou povahou.

Mainské mývalí kočky se vyznačují výraznými štětičkami na uších

Mainské mývalí kočky se vyznačují výraznými štětičkami na uších

Mají rády společnost

I když jsou mainky poměrně nezávislé, mají rády společnost – a nejenom tu lidskou. Dobře se cítí v přítomnosti další kočky nebo psa. Se zvířecími společníky si rády hrají a nečiní si tak velké nároky na pozornost svých lidských přátel. Dobře se učí a rychle chápou. Někteří jedinci se dokonce vyznačují některými vlastnostmi typickými spíše pro psa – rádi aportují a mají v oblibě vodu.

Charakteristické znaky

Mainská mývalí kočka má huňatý ocas připomínající ocas mývala, dlouhé hranaté tělo, širokou hruď, hedvábnou polo-dlouhou srst a dlouhé uši zakončené výraznými štětičkami. Kožíšek mainek může mít různé barvy a odstíny. Do chovu jsou ovšem zapsány jen ty kočky, které se nevyznačují barevnými odstíny čokoládové, plavé, barmské, skořicové nebo lila (případně dalšími nevyhovujícími znaky).

Mainská mývalí kočka – vývoj od kotěte po kočičího seniora

Mainky dospívají zhruba ve 3 letech, což je oproti jiným kočičím plemenům poměrně pozdě. Kočky se od kocourů liší svou velikostí – kočičí páni jsou značně větší. Dospělá kočka váží zhruba 6 kg, kocour až 8 kg. Plemeno má také svého rekordmana. Do Guinnessovy knihy rekordů byl v roce 2010 zapsán mainský kocour měřící úctyhodných 123 cm, čímž se stal nejdelší kočkou světa.

Mainská mývalí kočka má v sobě něco z podoby mývala

Mainská mývalí kočka má v sobě něco z podoby mývala

Pozitiva plemene

Proč mít za společníka právě mainku:

 • inteligentní veselá povaha
 • přátelskost
 • nenáročnost
 • krásná srst
 • některé povahové rysy psa
 • samostatnost
 • hravost
 • výjimečné rozměry a stavba těla

Negativa plemene

Polo-dlouhá huňatá srst mainek vyžaduje jistou údržbu. Všechno ale záleží na srsti konkrétního jedince. Pokud je kočičí kožich kvalitní, stačí jej 1x měsíčně důkladně vykartáčovat. Dochází-li u kočky k hormonálním změnám, může se srst začít mastit. K přehnanému maštění někdy dochází na ocase kocourů – zasažená místa je pak vhodné ošetřit dětským zásypem.

Mainská mývalí kočka potřebuje o svou srst pečovat

Mainská mývalí kočka potřebuje o svou srst pečovat (zdroj: http://locke-umre.maweb.eu/)

Historie mainek aneb odkud se vzaly?

Jaká událost dala vzniknout tak majestátnímu a milému plemenu? Jedna pohádka praví, že se mýval zamiloval do kočky a jejich potomci podědili část rysů obou…

Traduje se také, že mainská mývalí kočka má svůj původ v kočkách francouzské královny Marie Antoinetty, která je v předtuše svého neslavného konce dala převést do Ameriky. Na této teorii může být něco pravdy. Mainky byly pravděpodobně vyšlechtěny křížením koček z oblasti americké Nové Anglie a Maine s dlouhosrstými evropskými kočkami.

Popularita mainské mývalí kočky je na vzestupu. V současnosti se jedná o nejčastěji chované kočičí plemeno v Americe. Stále více příznivců si získává také mezi evropskými chovateli.

 

About Author

3 komentáře

 1. Pingback: Ragdoll – mazlivá a nekonfliktní kočka majestátních rozměrů

 2. Pingback: Norská lesní kočka má nezávislou povahu a silné lovecké instinkty

 3. Pingback: Toužíte po velké kočce? Pořiďte si mainskou nebo savanskou! – Neutrálně.cz

Leave A Reply